Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Botillinum Toksin Enjeksiyonları hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Kadın Sağlığı
/Dosyalar/732_botillinum-toksin-enjeksiyonlari.jpg

Yüzümüzdeki mimik kaslarının çalışması üzerini örten yüz cildimizde kıvrımlar, kırışıklıklar oluşturmaktadır. Bu mimik hareketlerinin yıllar boyunca sürekli tekrarlaması sonucunda ciltteki kıvrımların belirgin hale gelmesi yüzdeki dinamik (kas hareketine bağlı) çizgilenmeleri ortaya çıkartmaktadır.

Dinamik çizgiler en fazla alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde belirgin olmakta ve kişiye daha yaşlı bir görünüm vermenin yanı sıra özellikle kaşlar arasında oluştuklarında çatık kaşlı, kızgın bir ifadeye neden olmaktadırlar.

Botillinum Toksin (Botulinum toksini), sinir uçlarına gelen uyarıların kaslara iletilmesini sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinir iletimini durdurmak yolu ile etki gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı adalede hareketin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botilinum Toksin’un bu etkisinden tıbbın birçok alanda uzun yıllardır yararlanılmakta olup bu toksin yaklaşık 15 yıldır yüzdeki mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeleri ameliyatsız olarak azaltmak amacı ile kullanılmaktadır. Mimik kaslarına Botilinum Toksin uygulanması yolu ile hareketleri zayıflatılarak, üzerlerindeki derinin katlanmasına bağlı oluşan ve zamanla derinleşen çizgilenmeler önlenmekte, sonuç olarak yaşlı ve kızgın yüz ifadesinde belirgin düzelmeler sağlamaktadır.

Botillinum Toksin tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri, gözlerin çevresi ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Botilinum Toksin ayrıca yanaklardaki gülme çizgileri ve boyun, çene kırışıklıklarının tedavisinde de başarı ile kullanılmaktadır. Botillinum Toksin ile yapılabilen bir diğer uygulama ise yorgun bir ifadeye neden olan kaş düşüklüğünün düzeltilmesi yani kaş şekillendirmedir (kaş kaldırma). Dinamik kırışıklıkların oluştuğu erken dönemlerde Botillinum Toksin uygulamasından daha iyi sonuçlar alınırken kırışıklıkların zamanla derinleşmesi söz konusu olduğunda bunların tam olarak kaybolması için ilave dolgu enjeksiyonları yapılması gerekebilmektedir.

Botillinum Toksin’un etkisi, uygulanan doza, kullanılan tekniğe ve kişinin kendi metabolizmasına bağlı olarak 4 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir. Ayrıca tekrarlayan uygulamalar ile kaslarda oluşan incelmeye bağlı olarak etki süresi daha da uzayabilmektedir. Botillinum Toksin’un etkisi sona erdiğinde ise uygulama öncesindeki duruma aynen geri dönülmektedir

Botilinum Toksin uygulamaları uzun yıllardır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etki rapor edilmemiştir. En sık yan etki uygulama alanlarında olabilecek oldukça küçük şişlik ve morarmalardır. Yanlış uygulamalar sonucu nadir olarak göz kapağı ya da kaşlarda düşme gibi istenmeyen sonuçlar görülebilse de bunlar toksinin etkisinin geçmesi ile birlikte kaybolmaktadır. Ayrıca uygulamanın sonuçları birkaç gün içinde belirginleştiğinde asimetrik mimikler ya da kaş kalkmaları görülebilse de bunlar hemen her zaman ilave uygulamalarla düzeltilebilmektedir. Botillinum Toksin’un etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlı olup uygulamadan sonra 3-5 gün içinde tam olarak ortaya çıkmakta ve 4-6 ay arasında bir süreçte yine tamamen kaybolmaktadır.

Aşırı terlemede Botillinum Toksin uygulaması

Botillinum Toksin son yıllarda hiperhidrozis olarak isimlendirilen koltuk altı, el ve ayaklarda aşırı terleme hastalığının tedavisinde giderek artan sıklıkta uygulanmaya başlamıştır. Aşırı terleme olan bölgelere yapılan Botillinum Toksin enjeksiyonunu takiben 6-8 ay süre ile terleme önemli ölçüde engellenebilmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi

 • Dolgu Enjeksiyonları

 • Kırık Kalp Sendromu Hasta Ediyor

 • Mutsuzken Neden Daha Çok Yiyoruz?

 • Ultrasonik Yüz Gençleştirme ( Germe ) Nedir

 • Midye yemeden önce dikkatli olun

 • Gece Başlayan Diş Ağrısı Nasıl Dindirilir

 • Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir

 • Botillinum Toksin Enjeksiyonları

 • Ağrılı Sancılı Adet Görme, Dismenore

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3421
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım