Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Tatil Önerileri
/Dosyalar/668_dunya-nin-en-gelismis-ulkeleri.jpg

İnsani Gelişme Endeksi (İGE) ülkeleri gelişme seviyelerine göre “çok yüksek”ten “düşük”e sıralamak için kullanılan bir kompozit istatistiktir. Ülkeler; ortalama ömür süresi, eğitim, hayat standardı, çocuk bakımı, sağlık hizmetleri, ekonomik refah ve toplum huzuruna bağlı olarak sıralanır. Formüller bütün değişkenleri hesaba katmak ve ülke puanlarını belirlemek için kullanılır. 

10 İsveç
Dünyanın en gelişmiş ülkeleri
 
Sosyalist ve büyük ölçüde liberal olan Avrupa ülkesi İsveç’in (resmî olarak İsveç Krallığı) başbakanı Fredrick Reinfeldt’tir ve yüzölçümü ABD’nin Kaliforniya eyaleti kadardır (ya da Kaliforniya yabancı geliyorsa İspanya da olur) ve nüfusu yaklaşık olarak 9,3 milyondur, başkenti Stockholm’dür ve aynı zamanda en büyük şehridir.  İsveç halkı dünyanın en mutlu ve huzurlu insanlarından biri olarak sıraya girmişlerdir ve gelir (kişi başına 35.876 $ ve düzenli GSYİH 485 milyar $’dır), ortalama ömür süresi (80,9 yıl) ve eğitim konularında yüksek puana sahiptir.  Ayrıca ülkede işsizlik ve yoksulluk oranı çok düşüktür, sağlık hizmetleri eşit ve ücretsizdir; bugün ekolojik sürdürülebilirlik ile ilgili en aktif destekçilerden biridir ve diğer ülkeleri “Yeşile yönelin.” Sloganıyla teşvik etmektedir. İsveç aynı zamanda uzun ve zengin bir geçmişe sahip olduğu için önemli bir turizm merkezi olarak milyonlarca uluslararası turiste hizmet vermektedir.

9 Almanya

Puan: 0,905 Puan

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Almanya Federal Cumhuriyeti ya da Almanya, Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisine ve en büyük nüfusa (82,2 milyon) sahip üyesidir, başkenti Berlin’dir ve aynı zamanda ekonomi merkezidir. Başbakan Angela Merkel hükümet başkanıdır, halkı yüksek eğitim seviyesine sahiptir, katılım oranı neredeyse %100’dür ve okur-yazarlık oranı da %99’dur. Almanya endüstride ve üretimde çok gelişmiştir ve elektronik ve mühendislik ürünlerinde (Volkswagen ve benzeri arabalar gibi) büyük bir ihracatçıdır. Almanların kalifiye iş gücü global anlamda nam salmıştır. GSYİH’si 3,5 trilyon $’dır ve kişi başına düşen GSYİH’si 40,631 $’dır ve işsizlik oranı %7 civarında olmasına rağmen yoksulluk oranı düşüktür. İsveç gibi Almanya da tarihi güzellikleriyle önemli bir turistik yerdir ve muhteşem insanlarının (1930-40’lardaki Adolf ve Nazilerden kalanlar dışında) ortalama ömür uzunluğu 79,4 yıldır.

8 Liechtenstein

Puan: 0.905

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Liechtenstein Prensliği 160 km²’lik yüzölçümü ve 35,000 nüfusuyla dünyanın en küçük ve en az nüfusa sahip ülkelerinden biridir. Buna rağmen parlamenter demokrasiyle yönetilen bu ülke kişi başına düşen GSYİH’si en yüksek (141,000 $) ülkedir ayrıca okur-yazarlık oranı ve eğitim oranı öne çıkarken neredeyse sıfır borç, yoksulluk ve işsizlik oranı vardır. Liechtenstein kendi vatandaşlarına çok düşük vergi uygular ve yatırım merkezidir. Bu oldukça ilginç ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, devasa Vaduz Kalesi’ni, prensin ve ailesinin evini görebileceğiniz, aynı zamanda 5,100 nüfuslu başkent Vaduz’u ziyaret edin.

7 İrlanda

Puan: 0.908

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

İrlanda Cumhuriyeti’nin nüfusu 4,5 milyondur, parlamenter demokrasiyle yönetilmektedir ve başkenti Dublin’dir. İrlanda’nın okur-yazarlık oranı %99’dur ve yüksek eğitim standardına sahiptir, aynı şekilde ortalama ömür uzunluğu 78,9 yıldır.   203.89 milyar $’lık GSYİH’si ve 45.497 $’lik kişi başı GSYİH oranı ile dengeli bir altyapıya sahiptir.  Ülke, halkına basın özgürlüğü, ekonomik özgürlük ve politik özgürlük sunma konusunda 7. sırada yer almaktadır.  Global anlamda 2008’de bir düşüş yaşanırken, İrlanda ekonomik açıdan hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme dönemindeydi. Daha sonra İrlanda, GSYİH’de bir olumsuzluk yaşadı ve “P.İ.İ.Y.İ”nin (Portekiz, İrlanda, İtalya, Yunanistan ve İspanya) beş Avrupa ülkesinden biriyken büyük çapta borçlanarak İGE tablosunda iki puan kaybetti.   Halen, İrlanda Devlet Başkanı Enda Kenney, AB liderleri ile (Fransa ve Almanya) bu sorunu çözmek ve gelişmeye devam etmek için ortak çalışmaktadır.

6 Kanada

Puan: 0.908

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Kanada, coğrafik açıdan Rusya’dan sonra ikinci büyük ülkedir ve ABD ile dünyanın en uzun uluslararası sınırına sahiptir. Kanada, parlamenter demokrasi ve anayasal monarşiyle yönetilmektedir, İngiltere ile bağlarını sıkı tutmaktadır. İki milli marşı (“O Canada” milli marş ve “God Save The Queen” kraliyet marşı) ve devlet başkanı Kraliçe II. Elizabeth olan birkaç ülkeden biridir Ülke 1.758 trilyon $’lık GSYİH ve 51.147 $’lık kişi başına düşen GSYİH’si ile ekonomik açıdan çok ileridedir. Yüksek eğitim ve okur-yazarlık oranı ile entelektüel seviyesi yüksek bir nüfusa sahiptir, ayrıca nüfusun büyük bir yüzdesi iki ya da üç dil (İngilizce ve Fransızca resmî dilleridir, ancak İspanyolca zorunlu değildir) konuşmaktadır. Kanada ücretsiz sağlık hizmeti ile bilinir (ortalama ömür uzunluğu 80,7 yılın üzerinde) ve 34,7 milyon nüfuslu bu ülke minimal vergi uygulamaktadır. Ve tabii ki dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri’ni ya da başkent Ottawa’yı, belki de büyük ölçüde Fransız köklerinin tarihi izlerini taşıyan Quebec şehrini ziyaret edebileceğniz büyük bir turistik yerdir.

5 Yeni Zelanda

Puan: 0.908
 
Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Yeni Zelanda küçük ve oldukça uzak adalar grubudur, ayrıca keşfedilen ve iskân edilen en son adadır. Muhteşem bir manzaraya, gelişmiş bir hayvan hayatına ve her yıl turist çeken biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Yeni Zelanda’nın başbakanı John Key’dir ve devlet başkanı olarak Kraliçe II. Elizabeth’i milli marş olarak da onlarınkini kabul eden parlamenter anayasal monarşiyle yönetilmektedir. Yeni Zelanda dünyanın, en yüksek standartlarına ve huzura sahip ülkelerinden biridir ve ekolojik sürdürülebilirliği ve barışı şiddetle savunur, nükleeri yasaklayarak kendine has vahşi hayatını korumayı amaçlamaktadır.  Ülkenin 4,3 milyon nüfusu, 157.877 milyar $’lık GSYİH’si, 35.374 $’lık kişi başına düşen GSYİH’si vardır. Eğitim, okur-yazarlık oranı ve sağlık standartları çok yüksektir ve ortalama ömür uzunluğu 80.2 yıldır (Halen yaşayan Jamie). Tabii ki Yeni Zelanda güzel bir topografya ve biyolojik çeşitlilik arayan gezginler için revaçta olan bir yerdir, ayrıca oradayken Jamie’nin doğduğu muhteşem şehirde de duraklayabilirsiniz:  Wellington (resimde yer alan).

4 Amerika Birleşik Devletleri

Puan: 0.910

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere’yi Amerikan Devrimi’nde yenerek (Fransa’nın büyük desteği ile) başlangıç tarihi 1776’dan bu yana çok gelişmiş, bağımsızlığını ilan etmiştir ve şimdi, Amerikan yerlilerini çıkardıktan, bir iç savaşla mücadele ettikten, Büyük Bunalım’la uğraştıktan ve iki Dünya Savaşı’na katıldıktan sonra, 15 trilyon $’lık (dünyanın en büyüğü) GSYİH’si ve 48.147 $’lık kişi başına düşen GSYİH’si ile dünyanın en güçlü ülkesi olarak kabul edilmektedir. ABD, temsili demokrasi (cumhuriyet) ile yönetilmektedir, bir üretim devi, büyük bir ithalat ve ihracatçıdır ve bütün büyük ülkelerle ticari ortaklığı vardır.  ABD, etnik açıdan dünyanın en çeşitliliğe sahip ülkesidir (Yaşadığım Kaliforniya Eyaleti’nin 40 milyonluk nüfusunun %50’si Asyalı, Latin Amerikalı ve Afrika kökenli Amerikalılardan oluşmaktadır). Bütün bunlar bir kenara, buna rağmen ABD puan kaybetmektedir, 315 milyon nüfusa sahiptir ve yoksulluk oranı %15, işsizlik oranı %9’dur (bazı eyaletlerde %14’e kadar çıkmaktadır) ayrıca uluslararası eleştirmenler Amerikan eğitiminin dünyanın geri kalanına göre düştüğünü düşünüyorlar. Aynı zamanda, ortalama ömür uzunluğu 79, obezite oranı yetişkinlerde %33, çocuklarda da benzer oranlarda hızla yükselmesiyle ABD, sağlık hizmetinde de puan kaybetmektedir Bütün bunların üstüne Amerika büyük bir yoksulluğa sürüklenmekte ve diğer ülkeleri de ticaretteki küresel durgunluk nedeniyle aşağıya çekmektedir. Başkan Barack Obama 2012 seçimlerinde tekrar seçilirse bu sorunlarla nasıl baş edeceğini göreceğiz.

3 Hollanda

Puan: 0.910

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Hollanda Krallığı olarak da bilinir, temsili demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Hollanda yüksek eğitim ve okur-yazarlık standardına sahiptir ve ayrıca yoksulluk ve işsizlik oranı düşüktür. Ülkenin başbakanı Mark Rutte’dir. Hollanda tarihi boyunca AB, NATO, OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü), ve WTO (Dünya Ticaret Örgütü)’nun kurucuları arasında yer almıştır ve beş uluslararası mahkeme sistemi uygulamasıyla “dünyanın hukuk merkezi” olarak bilinir. Ülkenin GSYİH’si 832.160 milyar $ ve kişi başına düşen GSYİH’si 49.950 $’dır. 2011’in mayıs ayında Hollanda’nın 16,7 milyon nüfusu vardır ve stabil ekonomisi, dürüst hükümeti, düşük vergileri, Amsterdam gibi muhteşem şehirleri ve sağlıklı yaşam standardına bağlı olarak 79,8 yıllık ortalama ömür uzunluğuyla dünyanın en huzurlu halkına sahiptir.

2 Avustralya

Puan: 0.929

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Resmi olarak Avustralya Federal Devleti’dir, bu ada/kıta dünyanın 13. büyük ekonomisine sahiptir. GSYİH’si 918.978 milyar $’dır ve kişi başına düşen GSYİH’si 40.836 $’dır (en yüksek beşinci). Avustralya federal parlamenter anayasal monarşiyle yönetilmektedir. Yaşam kalitesi (insanlar çok huzurlu, mutlu), sağlık, eğitim (okur-yazarlık oranı neredeyse %100’dür ve üniversite mezunu oranı çok yüksektir), ekonomik özgürlük ve kişisel özgürlüklerle insan haklarının korunması gibi kategorilerde dünyanın en üst sıralarındadır.  22.7 milyon nüfusa sahip ülkenin yerlileri stabil bir hükümete, mutlu vatandaşlara sahip olmak, barış ve vahşi hayatın ve biyolojik çeşitliliğin (Avustralya’da çok fazla var) devam etmesine yardımcı olmak için uğraşmaktadırlar ve ortalama ömür uzunluğu 81,2 yıldır.  Tabii ki Avustralya ziyaret edilecek ve rustik vahşi hayatı deneyimlenecek, Sidney gibi muhteşem şehirleri görülmesi gereken fantastik bir yerdir.

1 Norveç

Puan: 0.943

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri

Ve Norveç  ya da Norveç Krallığı ezici bir puanla 1. sırada yer almaktadır. Bu 5 milyon nüfuslu ülke parlamenter anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Oldukça yüksek eğitim standardına ve çok düşük yoksulluk ve işsizlik oranına sahiptir, ortalama ömür uzunluğu 80.2 yıldır. Norveç NATO’nun esas kurucu üyesidir ancak AB’ye katılmayı reddetmiştir, yine de Avrupa ülkeleriyle iyi ilişkilerde bulunmaya devam etmektedir. Birleşmiş Milletler’in kurucu üyesi ve büyük bağışçısıdır, aynı zamanda Avrupa Konseyi’nin kuruluşuna yardım etmiştir ve WTO ile OECD’nin aktif üyesidir. Norveç dünyanın en geniş petrol, doğal gaz rezervlerinden, minerallerinden, kereste, deniz mahsulleri, tatlı su, hidrolik enerjisinden birine ve büyük yağ ihracatına sahiptir.  Norveç uluslararası arenada evrensel sağlık hizmetiyle, gelişmiş okul sistemi ve mükemmel sosyal güvenlik sistemiyle bilinir. Tüm bunların sonucunda Norveç Krallığı, Birleşmiş Milletler’in İnsani Gelişme Endeksi’nde bir numaraya yerleşmiştir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Makedonya Kosova

 • Roma nasıl bir şehirdir

 • Eski Van Şehri

 • Artemis Tapınağı

 • Pariste mutlaka gezilecek yerler hangileridir

 • Barselonada mutlaka görmeniz gereken yerler nereleridir

 • Bosna Hersek hangi aylarda ziyaret edilmeli

 • Marmaris Kızkumu

 • Niagara Şelalesi Kanada

 • Disneyland Paris nasıl bir yerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4591
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 11.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar