Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Atıcılık Sporu Nedir hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/659_aticilik-sporu-nedir.jpg

Atıcılık, ateşli silahlarla yapılan ve bir hedefe en iyi vuruşu amaç edinen bir spor dalıdır. Atıcılık, bir mermiyi silah aracılığıyla hedefe ulaştırmayı amaçlar. Hedefler sabit veya hareketli olabilir. Kaynağı avcılık olan bu spor dalı, XIX. Yüzyılın ortalarında Kuzey Avrupa ülkelerinde başlamıştır. Ancak bu spor avcılıkla karıştırılmamalıdır. Çünkü bu iki spor arasında amaç farkı bulunmaktadır. Avcılıkta amaç hedef olarak görülen canlının mümkün olan en kolay yoldan ele geçirilmesidir. Atıcılıkta ki amaç ise hedefi mümkün olan en merkezi noktasından vurmaktır.

Önceleri türlü silahlarla yapılan yarışmalar, ilk kez 1896 yılında Olimpiyatların programına girmiştir.Bu spor dalında başlıca iki yöntem vardır. Serbest silahlarla hedefe atış ve av silahlarıyla hareketli hedefe atış yöntemleridir. Serbest silâhla atışta silâhın ağırlığı 8 kg’mı, kalibresi de 8 mm’yi geçmemelidir. Av silahlarıyla atışta canlı hedefler kullanılmaktadır. Tabi bu bizim gibi hayvan severler için hoş bir durum değildir.  Bu yarışmalarda özgürlüğün simgesi olan güvercinlerle ve masumiyetin simgesi olan geyikler vb. hayvanlar kullanılmaktadır. Baltrap, bu yarışmanın amatörler için düzenlenmiş özel bir uygulamasıdır. İsveçliler koşan geyiğe atış yaparlar; doğal büyüklükte bir geyik, dört saniye boyunca görüş alanı içinde kalır ve 23 metre koşar. 100 metre uzaklıkta bulunan atıcı, tek atışlı veya otomatik bir silâhla bu geyiği vurmak zorundadır. Mermi hedefin başına veya ayaklarına isabet ederse atıcıya puan verilmez. Canlı hedefe atış, sabit hedefe atıştan çok daha zordur. Çünkü hedefin nereye doğru gideceği hiç belli olmaz.


Ülkemizde genellikle trap, skeet, 22 çap tüfek, 22 çap tabanca, hava tüfeği, serbest tüfek, 38 kalibre tabanca yarışmaları yap?Tabancadır. Takım ve bireysel olarak yapılan bu yarışmalar, hafif ve ağıTabancalar olarak iki bölümde yapılır. Hafif silahlar 4,5 kg’dan hafif serbest silahlardır. Tabanca ile sürat atışında belli bir sürede 5 hedefe 60 atış yapılır. Tabanca ile 50 metreden atış; 22 kalibre tüfekle ayakta, diz üstü, yatarak atış; tabanca ile siluete atış; 25 metreden 30 kurşunla hedef ve siluet kombine atışı; 3 pozisyon genel klasman gibi yarışma türleri uluslararası alanda yapılmaktadır. Yivli silahlarla 300 metreden hedefe atış da yarışma türleri arasındadır. Trap kategorisi yarışmalarında otomatik makinelerle atılan plakaların atılacağı yön daha önceden bilinir. Skeet kategorisinde ise plakaların atılacağı yön bilinmez.

Türkiye’de atıcılık, 1910 yılından başlayarak ilgi görmeye başlamıştır. Spor kulüplerinin kurulmaya başlaması ve ordunun ilgi göstermesi ile ilk atıcılarımız futbolcular arasından çıkmıştır. Galatasaray’dan Emin Bülent( şair) ve Neşet Bey, Fenerbahçe’den Necati ve Galip Beyler ile Merdiven köylü Ziya Bey ilk dönemin önemli atıcıları olmuşlardır. Merminin pahalı oluşu atıcılığın gelişmesini önleyen en önemli engeldi. Bu yüzden Cumhuriyet öncesi atıcılıkta önemli hareketlenme görülmedi. 1923’den sonra Ankara’da atıcılık kulübünün kurulması ile atıcılık canlanmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Pek çok ünlü atıcımız bu dönemde yetişti.


Atıcılarımızın ilk kez Dünya şampiyonasına katılmaları 1947 yılında oldu. Atıcılık sporunda o tarihten bu yana kendilerini gösteren birçok sporcu yetişti. Mehmet Dursun, Erdoğan Karaöz, Nuri Vural, Fettah Günay, Haluk Peker, Ahmet Tugay, Kamil Özboy,  İsmail Hakkı Sel, Akın Özbekligil, Ali Rıza Karakuzu, Sudi Çekver, Bilgin Sayıner, Burhan Atilla, Zeki Güllü,  Cemal Demirkesen, Kemal Tuzeker, Fadıl Köristan, Mehmet Oğulkaymış, Muzaffer Bükülmez, Güneş Yunus, Yalçın Öngörü, Metin Salihoğlu, Osman Giraud, Sili Giraud ve Melisa Giraud bu adlar arasında yer almaktadır. Sili Giraud ile Melisa Gİraud bayanlarda Balkan şampiyonluklarını kazandılar. Uluslar arası yarışmalarda en iyi ilk dereceyi altın madalya ile Hakan Alemdar aldı ve 1976 yılında Balkan Trap şampiyonası oldu.

Türkiye’de genelde erkek sporu olarak bakılan atıcılık sporuna kadınların ilgisini çekmek için Türkiye Atıcılık Federasyonu’nun yaptığı çalışmalar başarılı olmuştur. Federasyon Başkanı Latif Aral Aliş’in ifadesine göre son yıllarda bu sporu yapan kadın sporcu sayısı yüzde 25 artmıştır. Başarıyı da beraberinde getiren bu çalışmaların en büyük göstergesi Londra’ya 2 kadın sporcuyla katılmamız olmuştur. Atıcılık Federasyonu; 1937 yılında Atıcılık ve Avcılık adıyla kurularak ilk başkanlığına Hakkı Ugan getirildi.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Spor minderi neden kullanılır

 • Dağcılık

 • Oryantiring sporu nedir

 • Atıcılık Sporu Nedir

 • Su kayağı sporu nedir

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Kayak Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 • Okçuluk sporu nedir

 • Everest Tepesine Tırmanan İlk Dağcılar Kimdir

 • Kayak sporu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3991
  Aldığı Puan : 1
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım