Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Bisiklet Türleri Nelerdir hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/656_bisiklet-turleri-nelerdir.jpg

Günümüzde uygulanmakta olan birçok spor türü insanlar tarafından bir hobi haline gelmiştir. Daha çok, spor yaparken eğlenceli vakit geçirme olarak görülen bu spor dallarından birisini de bisiklet oluşturmaktadır. Toplumda daha çok ulaşım aracı olarak algılanan bu araç, derinine inildiğinde bünyesinde birçok özelliği barındıran oldukça geniş bir spor dalından birisidir. Öyle ki iki “teker” terimiyle özdeşleşmiş olan bisikletin birçok türü bulunmaktadır. Bir spor olarak değerlendirildiğinde bisikletin Türkiye?de futboldan daha önce yapılan bir spor dalı olduğu anlaşılmıştır. Bünyesinde birçok özellik ve de incelik barındıran bisiklet aracının kullanımı, geçmişten bugüne bakıldığında oldukça eski bir zaman dilimini kapsar. Bisiklet, daha çok çevreci bir ulaşım aracı olarak görülür ve çevreye zarar vermediği için çoğu dünya ülkesinde kullanımı desteklenen bir araçtır. Bisiklet konusunda daha derine inildiğinde ise karşımıza değişik kullanım amaçlarına uygun olarak üretilen bisiklet çeşitleri gelmektedir. Bu bisiklet çeşitleri sayıldığında ise dağ(mtb), yol-yarış, şehir ve de gösteri(bmx) bisikletleri kendini göstermektedir.

bisBisikletin yaşamda çok çeşitli kullanım araçları mevcuttur. Bu kullanım amaçları, bisiklet kompanentlerine ve de kadro yapılarına yansımış ve de kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur. Bisiklet türlerinin özelliklerini ve kullanım alanlarını söylemek gerekirse karşımıza dağ, uzun yol, şehir içi ve de gösteri rampalarının bulunduğu alanlar çıkmaktadır.
Dağ bisikletlerinin kadroları genellikle full aliminyum maddeden yapılmaktadır. Tabi bu durum fiyata ve profesyonelliğe göre değişen bir durumdur. Dağ bisikletlerinde ki en önemli özelliklerden birisi kadronun sağlamlığıdır. Kullanım alanı daha çok extreme yerler olan bu bisikletlerde düşme, zıplama ve de uçma ihtimali oldukça fazla olduğundan sağlamlığa dikkat edilmektedir. Daha çok dağ, tepe, toprak yollar ve özel yapılmış mtb parkurlarında kullanılan bu bisikletler insanlar tarafından şehir içi ulaşımında da tercih edilmektedir. Macera sevenlerin oldukça fazla rağbet gösterdiği bu bisikletler, kullanıcılarına macera ve adrenalin dolu dakikalar yaşatma potansiyeli olan bir türdür. Aliminyum dışında daha hafif yapıda olan karbon ve de titanyum gibi maddeler de kadro yapımında kullanılır. Bu bisikletler daha hafif oldukları için sporcusunu daha az yorar. Bu bisikletlerde genellikle 26 jant kullanılır. Yine kullanım zorluğuna göre değişik maşa türleri bu bisikletlerde tercih edilmektedir.


Yol-yarış bisikleti adı verilen bisiklet türleri ise adından da anlaşılacağı gibi daha çok şehirle arası ve uzun yollarda ve de yarışlarda kullanılmaktadır. Bu bisikletlerin kullanıldığı yarışlara örnek verilecek olunursa karşımıza topluma yabancı olmayan Fransa Bisiklet Turu ve Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu çıkmaktadır. Bunlardan Fransa Bisiklet Turu bisiklet sporunda en prestijli yarış olarak gösterilir. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da bisiklet camiasında prestij sahibi bir yarış olmakla birlikte bu yarışı Türkiye düzenlemektedir. Yol-yarış bisikletleri, daha çok hız peşinde olanların tercih ettiği bir türdür. Öyle ki bu bisikletlerdeki hız 100 km?yi aşabilmektedir. Bu tür bisikletler şehirlerarası yolculuklarda tercih edilirler. Dağ bisikletlerine göre daha hafif olup genellikle profesyoneller tarafından ulusal ve de uluslar arası yarışlarda kullanılırlar.


Şehir bisikletleri şehir içinde kullanım için ideal bir türdür. Daha çok işine bisikletle gitmek isteyen ya da şehirde turlayarak spor yapmak isteyen insanlar tarafından kullanılır. Bakıldığında şehir bisikletleri dağ ve yol-yarış bisikletlerinin bir karışımı olarak değerlendirilebilmektedir. “BMX” adı verilen bisikletler ise daha şov bisikletleridir. Bu tarz bisikletlerle binicileri oldukça ilginç gösteriler yapabilmektedir. Diğer türlerine göre inç bakımından küçük olan BMX bisikletlerinde vites sistemi olmamakla birlikte kullanıcıları gösterilerini daha çok rampa olan mekanlarda gerçekleştirirler. Bunun yanında rampası olmayan düz mekanlarda da oldukça değişik hareketler sergilenebilmektedir.

Bisiklet sporu oldukça eğlenceli ama bir o kadar da tehlikeli bir spordur. Kullanım yerlerine bakıldığında potansiyel tehlikeler içeren bisiklet kullanımlarında, kesinlikle kask takılmak zorundadır. Bisiklet kaskı bir bisikletçiyi şehir içinde, dağlık arazide, uzun yollarda ve gösteri anında koruyan en temel korumadır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Su kayağı sporu nedir

 • Golf Sporunun Tarihçesi

 • Atıcılık Sporu Nedir

 • Doga Yürügüşü

 • Kayak Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 • Everest Tepesine Tırmanan İlk Dağcılar Kimdir

 • Dağcılık

 • Oryantiring sporu nedir

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Bisiklet Türleri Nelerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4434
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım