Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Gece Acıkanlar Dikkat hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/615_gece-acikanlar-dikkat.jpg

Geç saatte yenilen yemek reflüye sebep oluyor.
 
Gece yemek yemenin günümüzde birçok insanın yaşadığı problemlerden birisi olduğunu kaydeden Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Mesai saatinin geç saatlerde bitmesi, eve geç dönme ya da keyfi olarak gece daha geç saatlere kadar oturma gibi durumlarda bir şeyler atıştırma ihtiyacı doğar. Bu durum uzun vadeli bakıldığında belirli sindirim sistemi rahatsızlıklarına, reflüye ve kilo problemlerine neden olabilir.
 
DÜZENLİ UYKU ŞART
 
Gece yemek yeme genelde iki şekilde olmaktadır. Ortalama akşam yemeğini en geç sekizde tüketen bir birey son ara öğünü yaptıktan sonra gece saat 00.00-00.30 gibi uyuyorsa gece atıştırma gibi bir ihtiyaç söz konusu değildir. Fakat geç saatlere kadar bilgisayar veya televizyon başında oturuyorsanız vücudunuz geç saatlere doğru bir şeyler atıştırmanız için alarm verir. Bu tür durumları yaşamamak için düzenli uyku şarttır.

Eğer geç saatlere kadar oturmak zorunda iseniz yatmadan iki saat öncesinde besin tüketimini kesmelisiniz. Gece yemek yemenin diğer bir problemi ise vücudun bu duruma alışmasıdır. Eğer uzun süre yatmadan bir şeyler tüketmiş ve tok mide ile uyumuşsanız bu alışkanlığa döner. Bunu yenebilmenin tek yolu ise bir hafta civarında vücudunuza direnmeli ve vücudunuz besin tüketmek istese bile tüketmemelisiniz.

GECE UYANIP BESİN TÜKETME İHTİYACININ İKİ NEDENİ VAR

Gece uykudan uyanıp besin tüketme ihtiyacının doğması, keyfi olarak geç saatlere kadar oturup besin tüketmenize göre çok daha farklı bir konudur. Bunun iki farklı nedeni olabilir.
 
1- Kan şekeri dengenizin düzensiz olarak dalgalanma yapması: Gece çok aç kalkıp özellikle karbonhidratlı besin tüketimi istiyorsanız en kısa zamanda şekerinizin dengesine baktırmalısınız.
2- Geceleri aynı saatte kurulmuş saat gibi kalkmanız ve besin tüketimi yapmanız: Bu durum ise genel olarak psikolojinizin bozuk olduğunu gösterir. Elinizde olmadan aynı saatte uyanıp tok olmanıza karşın atıştırıyorsanız en kısa zamanda kendinizi başka problemler yaşamadan toparlamalısınız. Bu problemi yenmek bir iki günde gerçekleşmeyeceği için en azından geceleri uyandığınızda ilk olarak yatağınızdan kalkmamayı denemeli en fazla başınıza su koyup onu içmelisiniz.

İlla bir şeyler tüketecekseniz ekmek, tatlı, çikolata vb karbonhidratlı besinler yerine yoğurt, ayran, peynir, süt gibi proteinli besinleri tercih etmelisiniz.” diye konuştu.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kepek Neden Olur

 • Bahar Güneşi Zarar Veriyor

 • Akıl ile zeka arasındaki fark nedir

 • Fazla Su İçmek Zararlı mı

 • Solunum organları

 • Dolaşım organları

 • Akupunktur Nedir

 • Yorgunluk Nasıl Önlenir

 • Beynimize Zarar Veren Alışkanlıklarımız

 • Kök Hücreler Yaşlanmayı Geciktiriyor

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2240
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 07.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar