Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Hepatit nedir (Sarılık) hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/613_hepatit-nedir-sarilik.jpg

Karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyon tıp dilinde hepatitis olarak tanımlanır ve  virüslere bağlı olarak gelişir.Karaciğerde büyümeye,hassasiyete ve zaman içerisinde  kalıcı hasara yol açar.Karaciğer,vücudu toksik maddelerden temizleyen,sindirimde  görevli safrayı sentezleyip kana veren,vücutta görevli pek çok taşıyıcı proteinleri  sentezleyen ana organdır.
Karbonhidrat,yağ ve protein metabolizmasında da önemli görevleri vardır.
Hepatit sarılık olarak bilinen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit yapan sebepler çoktur. Bunlar;

Virüsler
Alkol
İlaç
Ottoimmün sebepler (genelde kırk yaş üstü kadınlarda)
Kimyasal toksik maddeler (plastik sanayide kullanılan PVC ve diğerleri)

Viral hepatit karaciğere yerleşen virüslerin neden olduğu en sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır.Hepatotrop virüsler olanA,B,C,D,E,virüsleri ve yeni tanımlanmış,G,TTV,
SEN-V,gibi farklı tipleri vardır.

HepatitA,gelişmekte olan ülkelerde daha çok çocuklarda,gelişmiş ülkelerde ise yetişkinlerde görülür. Ağız yoluyla bulaşır.Virüsle bulaşık yiyecek ve sudan geçer.En sık görülen çeşididir.

HepatitB, kan ürünlerinin nakli,kulak delinmesi,dövme yaptırılması,diş tedavisi,manikür,pedikür, veya cinsel ilişki ile geçer.HepatitliB’li anne doğum sırasında,virüsü bebeğe geçirebilir.

HepatitC, kirli enjektor kullanımı,kirli kan ve kan ürünlerinin nakli ve cinsel yolla bulaşır. Anneden bebeğede bulaşabilir.HepatitC,sessiz ve sinsi bir enfeksiyondur genellikle 20 yıl içinde siroz gelişir ve zamanla kansere dönüşebilir.

HepatitD,virüs bulunan kirli enjektor kullanımı ,kirli kan ve ürünlerinin nakli ile geçer.Bu virüs yalnızca HepatitB virüsü bulaşmış insanlarda hastalık yapar.

HepatitE,oral yolla bulaşır.En sık15-49 yaş arasında görülür.Gebelik dönemi bulaşma açısından çok fazla risk taşır.Hijyeniik koşulların kötü olduğu ülkelerde HepatitE taşıyıcılık oranı yüksek olup Türkiye’de %5 dolaylarındadır.Avrupa’da bu oran%1’in altındadır.

Viral hepatit’in belirtileri şunlardır:

Halsizlik,orta derecede ateş,kas ve eklem ağrıları,bulantı,kusma,karın ağrısı,deride ve göz aklarında sarılık,koyu renkte idrarın yanı sıra, biyokimyasal olarak serum bilirübin ve aminotranferaz düzeylerinde artış,serolojik olarak viral antijenlere karşı antikorların gelişimini takiben karaciğer ve serumda hepatit viral genomunun saptanmasıyla görülür.

Sağlık personeli,diyaliz hastaları,organ ve kan nakli yaptıranlar,kasiyerler,veznedarlar,toplu halde  bulunulan yerlerde(okullar,kreşler,kışlalar,yurtlar,huzurevleri,v.b.) yaşayanlar, madde bağımlıları,  eşcinseller çok sık cinsel partner değiştirenler ve ailesinde Hepatit B taşıyıcısı olanlar risk grubunu  oluştururlar.

Virüs vücuda girmemişse korunması mümkün bir hastalıktır.En etkili yolu aşılanmadır.

Uygulanacak aşı şeması,toplam üç dozun belirli zamanlara bölünerek uygulanması ile olur.

Ayrıca,hijyen kurallarına dikkat etmek,kuaför ve berberlerde kullanılan aletlerin steril olmasına dikkat  etrmek,diş tedavilerinde gerekli önlemi almak,kan alma ve vermede, kanın virüssüz olduğuna emin  olmak,cinsel ilişkilerde kondom kullanmak,yurt dışı seyahatlerde immoglobin yaptırmak,kağıt ve  madeni paralara elledikten sonra elleri yıkamak.


 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Karşılaşabiliceğimiz En Garip Hastalıklar

 • Akut Kulak İltihapları

 • Diyabet körlüğe neden olabilir

 • Olfaktor Referans Sendromu

 • İnsülin Direnci Nedir

 • Varis nedir

 • Romatizma Nedir

 • Unutkanlık Neden Olur

 • Gizli Depresyon Nedir

 • Ses Hastalıkları ve Ses Kısıklığı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3638
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 07.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar