Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Henry Ford kimdir hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Bilim İnsanları
/Dosyalar/600_henry-fort-kimdir.jpg

Çok sayıda otomobili ucuz üretmenin yolunu ilk bulan Henry Ford‘dur. Michigan’da Dearborn yakınlarında doğan Ford, ABD’ye göç etmiş İrlandalı bir çiftçinin oğluydu. Küçüklüğünde çiftlik işlerinden çok, makinelere ilgi duyar, cep harçlığını çoğu kez komşularının saatlerini onanarak çıkarırdı. 16 yaşında babasının çiftliğini terk ederek yürüyerek Detroit’e gitti. Birkaç yıl makine yapımı ve onarımı gibi işlerde çalıştıktan sonra kısa bir süre için babasının çiftliğine döndü. Orada küçük bir atolye açtı. 1893'te evinin mutfağında benzinle çalışan ilk motorunu, bundan üç yıl sonra da atölyesinde dört beygir gücündeki ilk dört tekerlekli “atsız araba”sını yaptı. 1903'te Ford Motor adıyla kendi şirketini buldu. Amacı sıradan insanların gereksinimini karşılayacak, lüks olmayan bir otomobil üretmekti. 1908-27 arasında geliştirdiği dayanıklı ve az masraflı T modeli arabadan, sonraki 19 yıl içinde, yalnız ABD’de 15 milyondan fazla sattı.
     Ford “az kar, çok satış” yöntemini benimsedi. Hareketli montaj bandıyla hızlı bir biçimde ve düşük maliyetle üretilen arabalar, az kazançla ucuza satıldığından çok sayıda alıcı buldu. Birbirinden uzak çiftlikler arasında ulaşım kolaylaştı. Yeni yollar yapıldı ve otomobil ABD’de hızlı kentleşmenin başlıca aracı oldu. Ford’un sistemiyle işçiler durdukları yerde önlerinden geçen hareketli bant üzerindeki parçaları birleştirerek çalışıyorlardı. Bu yöntemle bir arabanın yapımı 93 dakika sürüyordu. Üç vardiyalı üretime geçildikten sonra her 24 dakikada bir otomobil piyasaya çıkıyordu. 1908'e gelindiğinde günde 100 otomobil üretilmeye başlanmıştı. Ford’un ayrıca bir demiryolu işletmesi, 16 kömür madeni, hektarlarca ormanı, Superior Gölü çevresindeki zengin demir ve bakır yataklarına ulaşmak için filoları vardı.
     Ford, 1930 Büyük Dünya Bunalımı sırasında işçi ücretlerinde kısıntı yaptı. İşçilerin sendikalaşma çabalarına sert önlemlerle karşı çıktı. Sonunda Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası’yla bir sözleşme imzalamaya razı oldu. 1943'te oğlunun ölümü üzerine üstlendiği şirketin yönetim kurulu başkanlığını, 1945'te torunu Henry Ford II’ye bıraktı, bundan bir süre sonra da öldü. Büyük ölçekli üretimde çığır açmış olan Henry Ford, 1936'da eğitim ve sağlık sorunlarının iyileştirilmesi amacıyla dünya çapında etkin bir vakıf olan Ford Vakfı’nı kurdu. Ne var ki, II. Dünya Savaşı sırasında savaş gereçleri üretmenin yanı sıra, yürüttüğü yahudi karşıtı kampanyalar, kamuoyunun sert tepkilerine yol açtı. Ford’un bir özyaşam öyküsü, bir de Today and Tomorrow (1926; “Günümüz ve Gelecek”) adlı iki kitabı vardır.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Blaise Pascal

 • Luis Victor Broglie

 • Henry Ford kimdir

 • Jean Baptiste Lamarck

 • Niels Bohr (1884-1962)

 • Pisagor

 • Mimar Sinan

 • Ali Kuşcu

 • Democritus

 • Leonardo da Vinci Hayatı ve Eserleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3367
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 06.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar