Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Felsefe Yapmak Nedir hakkında faydalı bilgiler

Kültür ve Sanat / Felsefe
/Dosyalar/519_felsefe-yapmak-nedir.jpg

Felsefe - Eski Yunanca  philosophía ?????????-  bilgelik-sevgisi anlamına gelmektedir. Philósophos ????????? ise bilgelik seven demektir. Genel kanıya göre -sophos- “bilge” sözcüğünü abartılı bulan Pythagoras tarafından ortaya konulmuştur. Çıkış nedeni kendine bilge denmesine razı olmamaktır. Bu mütevazılık ancak “bilgelik seven” yakıştırmasıyla giderilir. Alçak gönüllülük, yetinmek, açgözlü olmamak felsefe yapan kişinin özelliklerindendir. Felsefe yapmak Antik Yunan’da genel çerçevesi çizilmiş düşünce etkinliğidir. Bilgelik gibi üstünlük atfeden sıfatlar dahil maddi dünyanın iştahlarında sıyrılmayı gerektirir. (Bak.dmy.info/felsefe-nedir) Maddi dünyadan sıyrılmak, duyulardan kurtulmak basit bir iş değildir. Hayatın önceliği bu fiziksel ihtiyaçları tamamlamaktır. Ancak maddi ihtiyaçları tamamladıktan sonra felsefe yapabiliriz. Bu tamamlamak düşünce ile bu ihtiyaçları bertaraf etmek şeklinde de gerçekleşebilir. Birey önce fiziksel gerekleri sonra da sosyal gerekleri gidererek/ onlardan kurtularak felsefe yapabilir.

Felsefe yapmak nedir

Felsefe bilgelikten sonraki aşamadır denilebilir. Bilge olmayı aşmak ise tevazu ile gerçekleşir. İnsan bilge/bilgin olduktan sonra bundan sıyrılabilirse felsefe yapabilir. Bunu hayatın her anında da yaşanabilir, belli bir konu üzerine de odaklanabilir. Felsefeyi yaşayanlara filozof denir. Hayatın her anında felsefece yaşar, günlük olayları felsefelerinin bir örneği olarak görürler. Belli bir konuda felsefe yapmak da mümkündür. Devlet felsefesi, bilim felsefesi, ahlak felsefesi, sanat felsefesi gibi alanlar konularında çalışan kişilerin de yorum getirdiği düşüncelere sahiptir. Felsefe olayların, olguların temellerine ve dayanaklarına iner. Bir konuda bilgi sahibi olmak kişiyi zeki yapabilir. Ancak bilgi ile filozof olunmaz. Filozof bilginin ötesindedir. Öğrenmek, edinmek değil onu sorgulamak, şüphe duymak isteğindedir. İrdelemek, incelemek, ardına bakmak davranışlarıdır. Felsefe yapmak dışarıdan edinilmez, felsefe dışarıdan öğrenilmez. Bilgiyi başka insanlardan edinebiliriz. Ancak felsefeye kendimizce ulaşmalıyız. Kişi ancak bilgi, kişilik, zenginlik, zevk gibi istekleri aşabilirse filozof olabilir. Fiziksel dünya felsefi sorgulamayı zorlaştırır. En iyi ve en basit düşünceler dahi dışarıdan duyarak edinilmez. Felsefe öğrenilmez. Birey kendi kendisine felsefi sorgulamalar yapmalıdır. Felsefe yapmak için mütevazı ve meraklı olmak gerekir. Bunun nedeni de öncelikle maddi dünyadan sıyrılmak, ardından dışarıdan bakarak olayları anlayabilmek için merak etmektir. Felsefe yapmak günlük olaylar içinde bir dönme dolap gibi dönen insanlığa dışarıdan bakarak tarif etmektir.  Önce günlük hırslardan sıyrılmak, sonra da anlatabilmek için basit ve mütevazı olmak filozofun temel özelliklerindendir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Felsefenin Anlamı

 • Devlet Felsefesi nedir

 • Charles Lutwidge Dodgson Kimdir

 • Taoizim nedir

 • felsefi ironi nedir

 • egoizm nedir

 • Atomculuk felsefesi nedir

 • Güzelin Yaratılıp Algılanmasında Erosun işlevi

 • Eleştirel Teori nedir

 • Sensüalizm nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3107
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar