Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkında faydalı bilgiler

Siyaset / Siyasi Partiler
/Dosyalar/517_adalet-ve-kalkinma-partisi-akp.jpg

AK Parti, 14 Ağustos 2001'de kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na resmen vererek kuruldu.Ak Parti, 14 Ağustos 2001'de kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na resmen vererek kuruldu. Fazilet Partisi'nin kapatılmasından sonra devamı niteliğinde Saadet Partisi kuruldu, ancak Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç'ın başını çektiği "yenilikçiler" Saadet Partisi'ne katılmadı. Yenilikçilerden 55 milletvekili Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin kuruluşunda yer aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997 tarihinde Siirt'te bir miting sırasında okuduğu şiir yüzünden Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu "Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı. 26 Mart 1999 günü Pınarhisar Cezaevine konan Erdoğan cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili adaylığı 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilmedi. Ancak partisi 3 Kasım 2002 seçimlerinde 10 milyon 848 bin 704 (yüzde 34,29) oy aldı ve mecliste 365 milletvekilliği kazandı. Bunun üzerine Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti kuruldu. Seçimin ardından bir Anayasa değişikliği ile Erdoğan'ın adaylık yasağı kaldırıldı ve 8 Mart 2003 tarihinde yapılan yenileme seçimlerinde Siirt'ten milletvekili seçildi. Erdoğan'ın milletvekili seçilmesi üzerine, Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükümet 11 Mart 2003 tarihinde istifasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sundu. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'den hükümeti kurma görevini 15 Mart 2003 tarihinde aldı ve 59. Cumhuriyet Hükümeti'ni kurdu. AK Parti 2002'deki genel seçimler sonrasında 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde yüzde 40.13 oy aldı. Toplam bin 950 belediye kazanan Ak Parti 15 büyükşehir belediyesinden 11'ini aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi 22 Temmuz 2007 seçimlerinde de yüzde 47'lik oy ile büyük bir başarı elde etti. 16 milyon 327 bin 291 seçmenin (yüzde 46.58) oyunu alan Ak Parti mecliste 341 sandalye kazandı. Seçimlerin ardından Erdoğan, 60. Cumhuriyet Hükümeti'ni kurdu. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 14 Mart 2008'de Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'nde partinin kapatılması için dava açtı. Başsavcı, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 71 kişinin siyasetten yasaklanmasını istedi.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

 • DSP

 • Cumhuriyet Halk Partisi

 • Demokrat Parti (DP)

 • Cumhurbaşkanı Adaylarımızı Tanıyalım

 • Büyük Birlik Partisi - BBP

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 5595
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım