Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

A4 kağıdının sırrı hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/211_a4-kagidinin-sirri.jpg

İnternette matematik ile ilgili kişisel blog sitelerini gezerken A4 kağıdı ile ilgili bir yazı dikkatim çekti, belki daha önceden bir sürü yerde de yayınlanmış olabilir ama benim için ilk olduğu için paylaşmak istedim. Umarım ilk defa okuyacak olanlar için faydalı olur.
?Yetmişli yıllarda üniversitede öğrenciyken derslerimizde ve laboratuvarlarımızda grup çalışmaları yapar ve sık sık raporlar hazırlardık.
 Bu raporları özenli hazırlamamız beklenirdi. Grup arkadaşlarımız bazen toplanarak bazen de ayrı ayrı çalışır, yaptıklarımızı birleştirir, raporlarınızı oluştururduk. O zamanlar rapor formatındaki önemli sorunlarımızdan biri hepimizin kullandığı dosya kağıtlarının boylarının farklı olmasıydı. 
Standart bir boyut yoktu. Her paketten farklı boyda kağıt çıkardı. Aynı gibi görünenler bile birkaç milimetre değişirdi. O yıllarda daha kaliteli gördüğüm bir kağıdın boyunu ölçmüş adres defterime kaydetmiştim(1). Kağıt almaya gittiğimde oradan istediğim bir cetvelle kırtasiyecinin şaşkın bakışları arasında ölçerdim.
21 cm?ye 29,7 cm? Değilse almazdım. Sonra o boyutta kağıda her yerde rastlamaya başladık. Bu şimdi herkesin çok iyi bildiği A4 kağıttı.

Bilgisayarların ancak bilgi işlem merkezlerinde olduğu o yıllarının büyük teknoloji harikaları hesap makineleriydi. Elimizden düşmezdi. 
Bir gün kağıdın boyunu enine bölünce çıkan 1.4142 sayısı pek tanıdık gelmişti. Bu karekök 2?den başka birşey değildi. Sanki büyük bir buluş yapmıştım. Oysa böyle bir kağıt oranının farkedilmesinin tarihi 1768?e kadar gidiyordu. Karekök ikinin anlamı çok basitti. Bu orana sahip kağıdı her ikiye katladığınızda uzun kenarın kısa kenara oranı hiç değişmeden ?2 kalıyordu.
 
?2?nin önemi kağıt üzerindekilerin aynı oranda büyütülmesini veya küçültülmesini sorunsuz yapmasından geliyor. Bu oranın avantajları ilkkez 1768?de Alman bilim adamı Georg Lichtenberg tarafından yazıldı (2). Bu yüzyılın başında Dr Walter Porstmann, Lichtenberg?in fikrini 
kullanarak çeşitli kağıt boyutları tasarladı ve 1922?de Almanya?da DIN 476 standardı olarak kabul edildi. Kullanımdaki en yaygın kağıt boyutu A4 olduğu için DIN A4 olarak adlandırıldı. Bu standart çok sayıda ülke tarafından kabul edildi. 1975?de uluslararası standart olarak kabul edildi (ISO 216). Şimdi ABD ve Kanada dışında hemen hemen tüm ülkelerdeki kağıt standardı budur. Amerikalılar da birgün kabul edecekler ama ne zaman? Onların letter boyutunu hep saçma bulmuşumdur, ısrarlarının inattan başka birşey olmadığına inanıyorum.
A4, A0?in 4 kez katlaması sonucu çıkan boyuttur. 210×297 mm boyutlarındadır. A0 kağıdın boyutu 841×1189 mm olarak tasarlanmıştır.
 Bu da tam 1 metre kare alana sahip olduğu anlamına gelmektedir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İnsanlar neden yaşlanır

 • Babalar Günü ne zaman kutlanır ve tarihçesi

 • Dingonun Ahırı Ne Demek

 • Saçlar hakkında doğru olarak bilinen yanlışlar

 • Piercing Tarihi

 • Rip akıntısı nedir

 • Karıncalar

 • Birinci Dünya Savaşında Alman Üniformaları Nasıl Yapıldı

 • En uzun yaşayan canlılar

 • Batıl inançlar nelerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2243
  Aldığı Puan : 7
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.01.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar