Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Amatör balıkçılığa başlarken neler bilinmeli hakkında faydalı bilgiler

Hobi / Boyama
/Dosyalar/202_amator-balikciliga-baslarken-neler-bilinmeli-.jpg

Eğer bu işe başlamadınız ise en güzeli hiç başlamamak olmakla birlikte, bu konuda bilinmesi gereken bazı incelikler var.

 Balık tutmaya malzeme alışverişi ile başlamak gerekir.Alacağınız malzeme ile avlayacağınız balık arasında bir pararlellik olması gerektiğinden malzeme seçimi son derece önemlidir. Tutmak istediği balık ile ilgili bilgi sahibi olmak malzeme seçme konusunda size yardımcı olacaktır.Asıl başlamanız gereken nokta sanırım standart tutma yöntemi belirlenmiş balıkları ( kefal gibi ) hedef alarak işe başlayabilirsiniz. Bununla birlikte diğer balık avlayan ve bu işi iyi bilen insanları izlemek ne yaptıklarını nasıl avladıkları takip etmekte bir diğer yoldur.

Balığı  yakalama tekniklerini de öğrenmek gerekir.

* Oltayı kullanma şekli

* Yem seçimi ve iğneye takma yöntemi (önemsiz gibi dursa da son derece önem arz eder)

*Diğer olta araç-gereçleri ve kullanımı da diğer bir husustur.

Malzeme Alırken
Unutmayınız ki balık avlarken bayii de bulunan her şeye ihtiyacınız yoktur. İhtiyaç belirleyin ve liste oluşturarak malzeme alın.En ucuzu almayın kaliteye önem verin.Bu size daha sonra balık olarak dönecektir. Av malzeme çantasının yada kutusunun düzenine önem verin.Bu size avcılığı ciddi bir şekilde ve özenle yapmanızı sağlar.. Av gününü ve avlamak istediğiniz balığı belirlediğinizde zaten gerisi  geliyor.  Anlaşıldığı üzere malzeme alırken sadece hedef balığı değil gideceğimiz yeri de gözetmemiz gerekiyor. Balık avlayacağınız yer kullanacağınız malzeme türünü etkiler.

Malzeme fiyatları hakkında az çok fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum, 50 kuruşluk çapariye 2 lira vermeniz sizce ne kadar mantıklı ? Bunu birde balık çeşitlerinin çokluğuyla değerlendirirseniz sonu olmayan bir deniz gibi olduğunu görebilirsiniz.

İstihbarat çok önemli bir unsur olduğu için daha önce söylediğim gibi kendinize balık dostları edinin. Bu size hem zaman kazandırır, hemde böyle durumlarda maddi yönden yarar sağlayabilir.

Netice olarak vereceğiniz para artık sizin keyfinize ödenmiştir. Dönüşü olmayacaktır.Hiç bir zaman çok para harcadım bol balık yakalamam gerekir diye bir yanılgıya kapılmayın. Bazen hiç ummadığınız an da beklemediğiniz bir balık oltanızın ucun da olabilir.

Ne demişler ''Alabalık tutmak için, sineği feda etmelisin'' . Aldığınız malzemelere ve harcadığınız paraya bu gözle bakmanızda fayda var.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Amatör balıkçılığa başlarken neler bilinmeli

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2335
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 07.01.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar