Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Samsung Firması hakkında faydalı bilgiler

Bilgisayar / Donanım

Samsung Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan bir Güney Kore şirketidir. Yönetim Kurulu Başkanı Kun-he Lee´dir. Kore dilinde; 3 yıldız anlamına gelmektedir. Çeşitli şirketlerden oluşan bir grup olup, en önemli olanı, Samsung-elektroniktir. Faliyet alanları: Elektronik, Finans, Sigorta Şirket, 90´lı yıllarda, Kore dışında hızlı bir büyüme göstermiştir. Diğer Asya şirketlerinin aksine, 1997´deki Asya Ekonomik Krizi´ni neredeyse hasarsız atlatmıştır. Sadece Samsung Motor Co.´nun, Renault´a satışını gerçekleştirerek otomotiv işinden çıkması gerekmiştir. Bu dönemde Elektronik ve bileşenlerine yatırım yapmış olup, Samsung-Elektronik grubu içerisinde bulunan en etkin şirket haline dönüşmüştür. Kendi inşaat şirketi de, bu dönemde,Kuala Lumpur´daki Petronas Kuleleri ve Dubai´deki Burj El-Arap Oteli inşaatları ile dikkatleri üzerine çekmiştir.
Samsung-Elektronik 2004-2005 yıllarında rekor büyüme ve kâr elde etmiş olup, Sony´yi dünyanın en değerli tüketici elektroniği markası olarak geçmiş ve şu anda dünyanın en değerli markaları sıralamasında 20. sırada yer almaktadır.
Samsung aynı dönemde çeşitli patent ve diğer davalarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Başta Fujitsu olmak üzere çeşitli şirketler, Samsung´u, patent hakları konusunda dava etmiştir. Ayrıca, Kore´de, çalışanların haklarına saygı göstermediği için pek çok kez dava edilmiştir.
30 Kasım 2005´te DRAM fiyatlarını sabitlemek ve bu şekilde 1999-2002 yılları arasında PC (personal computer=kişisel bilgisayar) fiyatlarının yüksek seviyede kalmasını sağlamak amacıyla kartel oluşturmaktan suçlu bulunmuştur. Samsung Electronics Co. Ltd. ve ABD´deki şirketi Samsung Semiconductor Inc. toplam 300 milyon dolar cezaya çarptırılmıştır. Aynı davada diğer DRAM üreticileri Hynix 185 milyon dolar, Infenion 160 milyon dolar ceza aldı.
2005 yılı sonunda Samsung´un net değeri 77.6 milyar dolardı.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bilgisayar işlemcileri

 • Anakart

 • Bilgisayar sabit diskleri (harddisk)

 • Bilgisayarda Driver Sürücü nedir ve Nasıl bulunur

 • Ram Bellek Nedir

 • Cool n Quite Nedir Nasıl Aktif Hale Getirilir

 • Ekran kartlarının performans kriterleri

 • Bilgisayar Donanımları

 • Bilgisayar Faresi

 • Northbridge ve Southbridge

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4345
  Aldığı Puan : 7
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.02.2009
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds