Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Hacettepe Üniversitesi Hakkında Bilgiler hakkında faydalı bilgiler

Kültür ve Sanat / Tarih

Hacettepe Üniversitesi 1967 yılında Ankara´da Devlet Üniversitesi olarak kurulmuştur. Mevcut 5 Yerleşkesi bulunmaktadır. Bunlar:
Üniversite Fakülte, Enstitü ve Yüksekokulları Sıhhiye,
Beytepe, Beşevler,Keçiören,Polatlı Yerleşkeleri. Ana Yerleşke Ankara şehir merkezinde bulunan Sıhhiye Yerleşkesi 210.238 m²´lik, Beytepe Yerleşkesi 5.877.628 m²?lik alan üzerinde kurulmuştur.
Hacettepe Tıp Fakültesi´nin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Kürsüsü 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi´ne bağlı olarak kurulmuştur.Hacettepe Üniversitesi, Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Hastanesi olarak 1957 yılında Hacettepe´de çalışmaya başlamış ve 1958 yılında da eğitim, öğretim, araştırma çalışmalarına ve kamu hizmetine geçmiştir. 1961 yılında Hacettepe´de Hemşirelik, Tıbbi Teknoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanlarında eğitim yapan Sağlık Bilimleri Yüksekokulu; 1962´de Ev Ekonomisi Yüksekokulu açılmıştır. 1963 yılında ise Hacettepe Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi haline getirilerek Temel Bilimler, Hemşirelik, Fizyoterapi-Rehabilitasyon, Tıbbi Teknoloji Yüksekokulları ile Ev Ekonomisi Yüksekokulu bu Fakülteye bağlı olarak yeniden örgütlenmiş ve ayrıca yine Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi´ne bağlı Diş Hekimliği Yüksekokulu kurulmuştur.i..... mehmet çelik 1965 yılında Hacettepe Üniversitesi eğitim kurumlarının koordinasyonunu sağlamak amacıyla Hacettepe Bilim Merkezi ve 1966´da Hacettepe Tıp Merkezi kurulmuş, aynı yıl Hacettepe Tıp Merkezi Hastanesi de hizmete girmiştir. Bu şekilde örgütlenen ve gelişen çekirdek kuruluşlar, 8 Temmuz 1967 tarih ve 892 sayılı kanunla Hacettepe Üniversitesi haline getirilmiş ve Tıp, Sağlık Bilimleri, Fen ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile eğitime başlamıştır. 1969 yılında yüksekokul olarak kurulan Eczacılık ve Diş Hekimliği 1971 yılında fakülte haline getirilmişlerdir. Daha sonraki yıllarda kurulan yeni bölümler ve fakültelerle büyüyen Hacettepe Üniversitesi, ikinci Kampüsünü Ankara´ya 17 km uzaklıkta Beytepe Mevkiinde 1500 hektarlık alanda kurmuştur.
1982 yılında 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu´nun yürürlüğe girmesi sonucu Hacettepe Üniversitesi bugün 10 Fakülte, 13 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 13 Enstitü, 34 adet Araştırma ve Uygulama Merkezi ile eğitimini sürdürmektedir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Recep Tayyip Erdoğan Kimdir

 • İllerimizin isimleri nasıl verilmiş

 • Fatih Sultan Mehmed

 • National Geographic Türkiye (dergi) Hakkında

 • Paris Barış Konferansı 18 Ocak 1919

 • İslamiyet Öncesi Türkler

 • Hidayet Türkoğlu Kimdir

 • İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgiler

 • İyonyalılar MÖ. XII. yy ve VII. yy

 • Dünyanın en küçük ülkeleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2604
  Aldığı Puan : 2
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.02.2009
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds