Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Marie Curie (1867 - 1934) hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Bilim İnsanları
/Dosyalar/3833_marie-curie-1867-1934.jpg

    1863 yılında Ruslara karşı yapılan başarısız Polanya ayaklanmasından kısa bir süre sonra Polonya'da doğdu. Lise eğitimini takiben, Paris'te bulunan abisinin ve kız kardeşinin eğitim giderlerini karşılamak için çalıştı. Aynı zamanda kendi Paris yolculuğu için de yeterli parayı biriktirdi. 1891 yılında Sorbonne Üniversitesine girdi. Marie Curie o tarihlerde maddi imkansızlıklar içinde olmasına rağmen (bir keresinde sınıfta açlıktan bayılmıştı) sınıfın en başarılı öğrencisiydi.

   1895 de Fransız kimyacı Pierre Curie ile evlendi. Pierre Curie o tarihlerde piezo elektriği keşfeden bilim adamı olarak tanınıyordu. (Bir piezoelektrik kristaline basınç uygulandığında bir potansiyel farkı meydana gelir). Marie Curie, piezoelektrik özelliği olan maddeleri kullanarak radyoaktif maddelerin aktifliğini ölçmek suretiyle uranyum ve toryum elementlerinin radyoaktif yapıda olduklarını gösterdi. 1898 yılında Marie ve kocası uranyum cevherinin içerdiği yeni bir radyoaktif element keşfettiler. Bu yeni elemente madam Curie'nin ülkesinin adını, polonyum adını verdiler. 1898 yılının sonlarında Curie'ler radyum olarak adlandırdıkları, çok daha aktif bir elementi eser miktarda elde edilebildiler. Tartılabilir çoklukta radyum elde edilebilmek için çok büyük çaba sarfederek, uranyumca zengin cevherden radyumu ayırabildiler: Tonlarca cevheri dört yıl boyunca defalarca saflaştırarak ve kendi birikimlerini de bu iş için sarfederek, 0,1 g radyum elde etmeyi başardılar. 1903 yılında Marie ve Pierre Curie, A.H Becquerel ile birlikte radyoaktif maddeler ile yaptıkları çalışmalardan dolayı Nobel fizik ödülünü kazandılar.

    Madam Curie, eşinin 1906 yılında bir trajik kaza sonucu ölümünden sonra, eşinin Sorbonne Üniversitesindeki profesörlük görevini devraldı. Ne yazık ki, kendisinin bir bayan olmasından kaynaklanan, bilim komitesinin önyargılı davranışlarıyla karşılaştı. Örneğin, Fransız Bilim Akademisi üyeliği bir tek oyla reddedildi.

    Madam Cruie 1911 yılında, radyum ve polonyumun keşfinden dolayı ikinci Nobel ödülünü de kimya dalında aldı. Hayatının son yıllarını Paris Radyum Enstitüsünü yönetmekle geçirdi. Madam Curie, yıllarca, radyoaktif maddelerden yayınlanan radyasyona maruz kalmış olmanın neden olduğu kan kanserinden öldü.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bilimin modernleşmesine katkıda bulunanlar

 • Leonhard Euler

 • Lazare Nicolas Marguerite Carnot

 • Dimitri İvanoviç Mendeleyev

 • Robert Hooke

 • Democritus

 • Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı

 • Abdüsselam

 • Afet İnan Hayatı

 • Pierre Curie 1859 1906

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 504
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.01.2015
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4836008 seconds