Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Antik Kentler
/Dosyalar/3632_roma-hamami-acik-hava-muzesi.jpg

Türkiye'nin başkentliğini yapan Ankara, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi'ni Ulus ilçesinde bulundurmaktadır.

Hamamlar, Roma Dönemi antik kentlerinin vazgeçilmez yapıtlarındandır. Hypokaust sisteminin kullanıldığı bu anıtsal hamam yapılan özellikle M.S.1. yüzyıl sonlarında başlayarak Romalıların bedensel ve kültürel gelişminde önemli rol oynamıştır.
Ankara Roma Hamamı, Ulus Meydanından Yıldırım Beyazıt Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, caddenin batısında, 2,5 m kadar yüksek bir plato üzer inde bulunmaktadır. Ulus Meydanına yaklaşık 400 metre uzaklıktadır. 1938 yılında Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından kazılara başlanmış ve Frig, Roma ve Bizans katları bulunmuştur. 1939 -1942 yıllan arasında yapılan kazılarda hamamın hemen hemen tamamı ortaya çıkartmıştır. Kazıda yılan tutan bir elin bulunması hamamın sağlık tanrısı Asklepiosa ithaf edildiğini göstermektedir.
Roma Hamamlarında olduğu gibi aşağıdaki kısımlardan oluşmaktadır.
1-Frigidarium (Soğuk kısım)
2-Tepidarium (Ilık kısım)
3-Caldarium (Sıcak kısım)
Hamamda bulunan silkeler yoluyla beş yüzyıllık süre içinde devamlı kullanıldığı ve zaman zaman onarıldığı anlaşılmaktadır. Ancak Hamamda bulunan en eski sikke Caracalla dönemine (M.S.21 2-217) tarihlendirilmektedir. Bu tarih, kentin ileri gelen kişilerinden olan Tiberius Julius Julianus’un birkaç yazıtında da doğrulanmaktadır. Hamamın bir istila sonucu yangın geçir erek harap olduğu sanılmaktadır.
Hamam Çankırı Caddesi’ndeki girişi 128 mermer sütunlu palaestraya açılır. Küçük yuvarlak tuğlalardan yapılmış 1,30 m. yüksekliğindeki direkler hamamın döşemesini taşımakta ve ocaklarla sağlanan sıcaklığı korumaktaydı. Soğukluk kısmındaki yüzme havuzunun kenarına oturmak için küçük basamaklar yapılmıştır. Ender rastlanan bir büyüklüğe sahip olan ve kısmen restore edilen hamam açık hava müzesi haline getirilmiştir.
 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Şırnak Cizre Ulu Camii

 • Amasya Borabay Gölü

 • Aksaray Nora Antik Kenti

 • Amasya Küçük Ağa Külliyesi

 • Adıyaman Oturakçı Pazarı

 • Şırnak Ören Yeri

 • Afyon Giresunlular Şehitliği

 • Adıyaman Gerger Kalesi Fırat Arsameiası

 • Letoon antik kenti fathiye

 • Afrodisias Antik Kenti Aydın

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 605
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 27.09.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,577201 seconds