Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Tanrı Dağları hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Tatil Önerileri
/Dosyalar/3446_tanri-daglari.jpg


Tanrı Dağları Kırgızistan’ın adı, coğrafyası ve tarihi ile bütünleşmiş bir isim hem de imajdır. Tanrı Dağları, “Kırgız” isminin ortaya çıkmasından çok önce Kırgız varlığını da içine alan Genel Türk medeniyet ve kültürü ürünlerinin, doğudan –batıya, kuzeyden –güneye Türklerin büyük göçlerinin, zaferlerinin ve yenilgilerin büyük şahididir.

Tanrı Dağları Türk tarihini içeren bir yer dense yeridir. Bu günün ve geleceğin mutlu nesilleri tarafından aranacak ise başlangıç noktası bu efsanevi dağlar olmalıdır. Kırgızistan Türk Yurtları içerisinde bu bakımdan da vazgeçilmez önemdedir. Tanrı Dağları sadece turizm potansiyeli ile değil – Kırgızistan için yaşanan tarihleri yönünden önemlidir.

Tanrı Dağları’nın Ala dağlar silsilesi, dağcılık açısından İsviçre Alplerini geride bırakan bir zenginlik. Güney İngilçek Buzulu, 62 km. uzunluğu, 3.5 km eni, 200 metre kalınlığı ile dünyanın en büyük doğal buzullarından biridir. Güney İngilçek Buzulunun en önemli özelliklerinden birisi, buzulunun Kuzey batısında bulunan Merzbahçer Gölünün doğal yapısıdır. Yıl boyu gölde biriken sular donmakta, ancak Ağustos ayında buzları erimesiyle gölün suları üç(3) gün içerisinde boşalmaktadır. Daha sonra tekrar su birikerek bu olay her yıl tekrarlanmaktadır. Bu olayı izlemek için dünyanın çeşitli yerlerinden Merzbahçer Gölü’ne turistler gelmektedir.

Bölgede 7000 m.yi aşan 2, 6000 m.yi aşan 23, 5000 metreyi aşan 80 zirve bulunmaktadır. Bu zirvelere ulaşmak isteyenler için birincisi Gorki zirvesinin yamaçlarında 3850 m, ikincisi Güney İngilçek Buzultaşında 3995 metre yükseklikte iki ayrı destek kampı bulunmaktadır. Bu zirvelere tırmanmak için en uygun zaman ise, sıcaklığın 5-7 dereceye yükseldiği Temmuz-Ağustos aylarıdır. Kamplara sadece helikopterle ulaşmak mümkündür.

Bişkek’ten önce otobüsle Karakol şehrine, sonra Mayda Adır kampına gidilmesini takiben, helikopterle söz konusu destek kampına 30 dakikalık uçuş sonrasında ulaşılabilmektedir.
Tanrı Dağları; 2000 kilometre uzunluğu, 400 kilometre eni ile bu dev kitle bütünüyle Kırgızistan’a sığmasa da büyük kısmı bu ülkededir. Doğu - batı, kuzey- güney ve orta kısımlar olmak üzere , Tanrı Dağları 5 bölümde ele alınabilir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bu dağların eteklerinde yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk olmaktadır. Gündüz ve gece sıcaklık farklılıklarının çok yüksek olduğu bölgede nem oranı düşüktür. Güneşli gün sayısı da çok yüksektir. Sadece Tanrı Dağları!nın buzul kısımları 7300 km karedir. Yukarıda belirtilen bölgelerin iklim, bitki örtüsü ve mevcut hayvan türleri arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu dağlarının dağcılık açısından önem taşıyan bölgeleri ise orta kesimler, Terskey Ala Dağı, Kırgız Sırtları, Batal Kakşaal Dağı ve Akşırak Kuyluğu’dur.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Van Peribacaları

 • İtalya mini gezi rehberi

 • Ağrı İshak Paşa Sarayı

 • Hakkari Halil Kilisesi

 • Barselonada mutlaka görmeniz gereken yerler nereleridir

 • Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri

 • Ağrı Meya Mağaraları

 • Van Kedi Evi

 • Hakkari Çay Kalesi

 • Cordoba nasıl bir şehirdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2873
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5460009 seconds