Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Mafya nedir ve tarihi hakkında faydalı bilgiler

Kim Kimdir / Organize Suç Üyeleri
/Dosyalar/3431_mafya-nedir-ve-tarihi.jpg

Türkiye’de hala kapıların üç kez üst üste kilitlenmeden, emniyet zincirlerinin takılmadan uyunduğu zamanları? O zamanlar toplumsal gündemimizde mafya, yasa dışı çek-senet tahsilatı, mafya infazı, topuktan vurma  falan yoktu. Tefecilik vardı belki ama çok kısıtlı bir iş çevresinde kapalı dönen bir ekonomik faaliyetti. Bu gün olduğu gibi, tekele borcunu ödeyemeyen bakkalın, belediye otobüsü ile gittiği bir yerden edinebileceği bir  kara kredi değildi, tefeci parası. Aileler yeni yetme çocuklarının sinemaya, bilemedin kerhaneye dadanabileceğinden korkarlardı en fazla. Yasa dışı yaşayan, ne ile geçindiği belli olmayan adamların hikâye edildiği,  suçun ve suçlunun yüceltildiği dizilerin televizyonda yayınlanmadığı bir ülkede yaşıyorduk. Kurtlar vadisinin itlerinin hayal perdesinde, Türk ordusunun subaylarının kafasına çuval geçirilerek göz altına alınmasının öcünü aldıkları, devlet erkanının o filmin gala gecesinde ön sıralara dizildikleri bir yer değildi, Türkiye.  Ulusal gururumuz, henüz, sinema perdelerinde hayali mastürbasyonlar peşinde koşacak kadar hasarlı da değildi. Adam vurduran, büro bastıran, kameralar karşısında kadın döven, su testisi misali sonunda kendisi de vurulan türkücümüz ve ona methiyeler düzen devlet ricalimiz de yoktu.
Son otuz yılda, hayatımızda ağırlıklı biçimde yerini alan, “delikanlılık” raconuyla pazarlanan, ama gerçek adıyla organize suç örgütü olan  mafya nedir? Neden sıradan suçluya mafya demiyoruz da, üçü beşi bir araya gelip, defter tutmayan yasadışı bir şirket haline gelince, bir sertifika sahibi olmuşlar gibi, bu adamlara “Bunlar mafya olmuşlar, abi,” diyoruz?

Buyurun mafyanın tarihçesi;
Bilinen anlamda mafya (mafia) ilk olarak İtalya’da zuhur etmiş. Halk tarafından bilinir olması daha sonraki tarihlerde olsa da, aslında Sicilya adasının Fransız monarşisinin tahakkümü altında olduğu 13. yüzyılın son çeyreğinde temeli atılmıştı. 30 Mart 1282 yılında, bir ayin sırasında, Fransız askerlerinden biri “silah aramak için” elini yeni evli bir kadının bluzunun altına sokunca, öfkelenen kocası tarafından spontane olarak başlatılan isyan, 200 Fransız askeri ve bir o kadar da Sicilyalının ölümü ile sonuçlandı. Devam eden isyanda binlerce Fransız ada halkı tarafından öldürülünce,  Fransa’lı Sicilya kralı Charles adaya ilave birlikler göndererek isyanı kanlı bir şekilde bastırdı. Ancak bu isyan, Sicilya halkının, geleneksel olarak otoriteye karşı yaşamının başlatması bakımından önemliydi. Sicilya bundan böyle isyancı ve direnişçi kimliğini bir bayrak gibi taşıyacaktı. Halk “Cosa Nostra” denilen ve “bizim varlığımız” anlamına gelen bir kültürü ve onun örgütsel yapısını oluşturarak, yönetimlere karşı isyanlar yapısını devam ettirdi.

Mafya savaşları

İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD önderliğindeki, Müttefikler İtalya’nın işgaline Sicilya’dan başladı. Bu dönemde mafya üyeleri Almanlara karşı yapılan sabotajlarda Amerikan askeri istihbaratı tarafından kullanıldılar. Bu dönemin yıldızları arasında, sonraları Amerikalıların çok başını ağrıtacak olan ve mafyanın en ünlü savaşlarından biri Castallamerese Savaşı’nın başrol oyuncusu olarak mafya tarihinde yerini alacak olan, Şanslı Luciano da vardı. Amerikan istihbaratı ile İtalyan Mafyası’nın işbirliği daha sonraki yıllarda, soğuk savaş dönemi boyunca,  anti-komünist eylemlerle de devam etti. italya'da çok sonraları yapılan Temiz Eller operasyonunun da öznesi oldu.

Amerikan mafyasının güçlü İtalya bağlantıları da devam ederken, Amerika’nın karanlık yüzü istihbarat örgütleri ile yapılan işbirliği ile daha da güçlenen Amerika’nın İtalyan mafyası, çok büyük bir kara parayı kontrol etmeye başladı. Artan kara para trafiği, bu dönemde mafya tarihindeki en büyük savaşlardan birine  neden oldu. Mafya aileleri arasındaki en ünlü savaşlardan, Castellammarese savaşı, geleneksel olanla, modernleşme çabasındaki mafyanın yeni jenerasyonunun savaşıdır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Mafya nedir ve tarihi

 • Mafyayı Ortaya Çıkaran ve Tetikleyen Nedenler

 • Tarihin ilk mafyası

 • Mafya ve terör örgütü arasındaki fark

 • Türklerden mafya babaları

 • Organize Suçlar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3256
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar