Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Rüyalardaki Sembollerin Nedeni hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Astroloji
/Dosyalar/3405_ruyalardaki-sembollerin-nedeni.jpg


Bazı rüyalar rüya sahibi için oldukça açık ve netken, bazılarıysa karmaşık bir yapıya sahiptir, anlaşılması için analiz edilmesi şarttır. Bu tür rüyaların analizinde rüyada geçen sembollerin anlamlarına başvurulur. Peki rüyalarımızda sembollerin var olmasının nedeni tam olarak nedir? Neden tüm rüyalar açık mesajlar içermez? Freud’a göre rüyalarda görülen semboller kişinin bilinçaltına atılmış ve kişiyi rahatsız eden yaşantılar içerir ve kişiye rahatsızlık verecek bu birikmişlerin rüyalarda kendini bir takım sembollerle göstermesi gerekir. Aksi taktirde, yani tüm bu birikmenin rüyada açıkça kendini göstermesi durumunda kişi rahatsız olur, uyanır ve rüya yarıda kalır. Freud’a göre semboller kişinin rüyayı devam ettirmesinin garantisidir aslında.

Bu konuda Freud ile çatışan karşıt bir görüş de vardır. Bu görüşün savunucusu olan psikologlara ve rüya uzmanlarına göre semboller gerçek hayattan alınan detaylardır. Kişinin gün içinde gördüğü nesneler, okudukları, yürürken gözüne çarpan nesneler, yazılar ve daha nicesi bir bombardıman halinde gözler vasıtasıyla alınır ve kişinin zihninin derinliklerinde saklanır. Pek çoğumuzun da bildiği gibi beynimiz mükemmel bir arşivci ve kayıt tutucudur. Farkında bile olmadığımız pek çok şey beynimizce hafıza alınmıştır aslında. İşte bizim bu farkında olmadığımız ve kaydedilmiş bilgiler yeri geldikçe bazı semboller halinde rüyalarda karşımıza çıkar.

Ancak Freud’un karşısına çıkartılan bu tez ilk bakışta mantıklı gibi görünse de yöneltilecek bir soruyla çürütülmüştür.. “ Peki, rüyada görülen tüm semboller gözler vasıtasıyla belleğe alınıyor ve sonradan rüyalara aktarılıyorsa, Nasıl oluyor da görme engelliler de rüyaya görüyor?

Bu soru karşısında bu tezin imdadına parapsikoloji (duyular dışı algılamaları araştırma alanı) yetişti. Parapsikoloji algılama yetisinin sadece gözlerle olmadığını, duyu dışı diğer algılama kanallarıyla da kişinin nesneleri, durumları algılayabildiğini savundu ve Freud’a karşı çıkan bu tezi güçlendirmiş oldu. Bu gelişme ise rüyaların analizinde rüya sahibinin içinde bulunduğu çevrenin de iyi analiz edilmesi ve kişiyle ilgili bilgi sahibi olunması gerekliliği ortaya çıktı.

Bununla beraber rüyalarda görülen bazı semboller herkes için ortaktır, yani rüyayı gören şahsın çevresini analiz etmeden, kişiyi tanımadan da tabir edilebilecek sembollerdir bunlar. Jung’un “Genel Rüya Motifleri” adını verdiği bu semboller, uçmak, düşmek, kendini çıplak görmek, cenaze, düğün gibi sık karşılaşılan motiflerdir. Bu motifler herkes için aynı tabir edilen ve pek çok kişinin mutlaka rüyasında gördüğü ortak sembollerdir. Bu sembolleri yorumlamak için kişiyi tanımak veya çevre koşullarını analiz etmek her zaman gerekmez.

 
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Rüyada kadın görmek

 • Çocukların Kabus Görmesi

 • Rüya Ayini ve Rüyaya Kişi Çağırma Yöntemleri

 • Rüyada Ağlamak

 • Rüyalardaki Sembollerin Nedeni

 • Burçlara Göre Çiçek Seçimi

 • Auroraların Yaşamımıza Etkileri

 • Burçlara Göre Dekorasyon

 • Rüyada ev görmek

 • Rüyada dağcılık yaptığınızı görmek

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2145
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 21.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds