Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Rüyalarını Unutmayan Kişilerin Özellikleri hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Astroloji
/Dosyalar/3402_ruyalarini-unutmayanlarin-kisilerin-ozellikleri.jpg


Uyurken çok fazla sayıda rüya görürüz ancak uyandığımızda bu rüyaların çok azını hatırlarız. Bu rüyaları hatırlayabilmekse, uykunun REM kısmında (uykunun rüya görülen kısmı) aniden uyanıldığında mümkündür.

Uzmanlara göre görülen rüyaların hatırlanmasında rüya sahibinin içinde bulunduğu ruh hali, stres ve kaygı seviyesinin yanı sıra sahip olduğu kişilik özellikleri de etkilidir. Peki gördüğü rüyaları unutmayanlarla, unutanlar arasında ne gibi kişilik faklılıkları var?

Rüya görmesine rağmen sabah kalktığında rüyalarını hatırlayan ve hatırlamayan denekler arasında yapılmış bir araştırmaya göre, rüyalarını hatırlayanların hatırlamayanlara göre daha yaratıcı, açık fikirli ve hayal gücü yüksek kişiler olduğu belirlenmiştir.

Rüyaları Hatırlamak ve Rüyalardan İlham Almak
Rüyalarını hatırlayanların yaratıcı kişilikte olduğunu sanat tarihine bir göz attığımızda da görebiliriz.

Gördüğü bir rüya sonrasında en güzel bestesi olan Şeytan Sonatı eserini yazan Giuseppe  Tartini hatırladığı bir rüyaya borçlu olduğunu söylemiştir eserinin başarısını.

Yine yakın tarihten “Honesty” isimli şarkısıyla milyonlara ulaşmış olan Bill Joel’in yaptığı şarkıların melodilerini rüyaları sayesinde oluşturduğu bilinir. Benzer olarak,  edebiyat dünyasının sevilen yazarı Stephen King “Korku ağı” isimli kitabını çocukluk kabuslarını bir araya getirerek yazmıştır.

Rüyaların sanat dünyasına katkısı bu kadarla da bitmiyor elbet. Sanatını ortaya koyarken, rüyalardan esinlendiğini söyleyen önemli sanatçılardan biri de ünlü ressam Salvador Dali’dir.  Dali her fırsatta kendisine rüyalarının ilham verdiğini söylemiştir. Hatta ilham almak için çoğu zaman lucid rüya diye tanımladığımız berrak rüya tekniklerini de kullanmış olduğundan bahsetmiştir. Ünlü ressamın, uykuya dalmadan önce eline bir kaşık aldığı, uykuya daldığında elinden düşen kaşığın sesiyle uyanıp, hemen tuval başına geçtiği ve REM sırasında uykudan uyandığında kafasında var olan imgeleri tuvaline döktüğü bilinir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Neden kar yağıyor

 • Burçlara Göre Çiçek Seçimi

 • Rüyada Ayakkabı Görmek

 • Burçların kötü yanları

 • Rüyada ev görmek

 • Burçlara göre terk etme şekilleri

 • Rüyada ip görmek

 • Çocukların Kabus Görmesi

 • Doğal Taşlar ve Anlamları

 • Auroraların Yaşamımıza Etkileri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1245
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 21.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,3900007 seconds