Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kur sistemleri nelerdir hakkında faydalı bilgiler

Finans / Bankacılıkta kullanılan terimler
/Dosyalar/3333_kur-sistemleri-nelerdir.jpg


Sabit Döviz Kuru Sistemleri
Bu sistemde ülkeler, dış ödemeler bilançosunu dengelemek için yürürlüğe konulan dolaysız emir ve yasaklarla döviz kullanımını kontrol altında tutarlar. Bu emir ve yasaklarla dış ticarete konu olan malların fiyat ve miktarlarının yönlendirilmesi amaçlanır.

Sabit kur sisteminde döviz piyasaları olmayıp, döviz kurları resmi organlarca, genellikle merkez bankalarıyla belirlenir. Genellikle uzun süre sabit tutulan döviz kurları devalüasyon ya da revalüasyonla değiştirilmektedir. Dolayısıyla ortaya çıkacak döviz kâr ve zararları aynı ölçüde büyük olacaktır. Türkiye’de 1929'dan 1980 yılına kadar bu sistem uygulanmıştır.

Ayarlanabilir Sabit Kur Sistemi
Bu sistemin esasları II. Dünya Savaşı sonrası kurulan Bretton Woods Para Sistemi ile oluşturulmuştur. Sistem Avrupa ülkelerinde 1953 yılından 1973 yılına kadar devam etmiştir. Sistemde uluslararası ödemeler dengesi resmi sınırlamalara tabi tutulmamaktadır. Dolayısıyla döviz piyasaları fonksiyonlarını görebilmekte, döviz kurları piyasalardaki arz ve talebe göre belirli limitler içinde dalgalanabilmektedir. Alt ve üst limitler uluslararası anlaşmalara göre belirlenmektedir. Döviz kuru riski açısından ayarlanabilir sabit kur sisteminin üstünlüğü alt ve üst limitler arasında meydana gelebilecek değişiklikler daha kolay tahmin edilebilmektedir.

Esnek Kur Sistemi
Dalgalanan kur sistemi ya da floating olarak da adlandırılan bu sistemde döviz kurlarının dalgalanmasına herhangi bir sınır konmamakta ve merkez bankalarının müdahaleleri de olmamaktadır. Bununla birlikte Bretton Woods Sistemi’nin yıkılışından sonra yukarıdaki tanıma uygun esnek kur sistemi uygulanamamıştır. Bu uygulama kirli floating olarak tanımlanmaktadır. Kirli floating uygulamasında merkez bankalarının döviz piyasalarına müdahalesi için resmi ölçüler getirilmemiştir. Müdahaleler döviz arz ve talebi dikkate alınarak gizli kararlar ve ölçüler içinde yapılmaktadır. Bu ise döviz kuru riskini arttırmaktadır.

Karma Kur Sistemi
Bugünün dünyasında ne tamamen sabit ne de değişken kur sistemleri uygulanabilir bir sistemdir. Her iki döviz sisteminin arasında, ülkenin ekonomik, siyasal koşullarına bağlı olarak bazen sabit döviz sistemine bazen de esnek döviz kuru sistemine doğru kayan çeşitli sistemler uygulanmaktadır. Örneğin yönetimli dalgalanma adı verilen sistemde; genel olarak dövizin piyasadaki arz ve talebe göre belirlenmesi ilkesinden hareket edilmekle birlikte, ancak aşırı dalgalanmaların olması karşısında müdahalenin yapılması söz konusudur. Diğer bir uygulama da sürünen pariteler denilen döviz kuru sistemidir. Bu sistemde; belirlenen kurlar belirli aralıklarla ve fiyat istatistikleri gibi kamuya duyurulan bir kısım göstergelere bağlı olarak değiştirilmektedir.

Diğer bir döviz kuru sistemi de parasal birliklerdir. Parasal birlikler genellikle belirli bir bölgede yer alan ülkelerin paralarını sabit kurlardan birbirlerine bağlayıp, diğer ülke paralarına karşı dalgalanmaya bırakmalarıdır. Parasal birliğe dâhil ülkelerin paralarında sabit kur uygulanmaktadır. Örnek olarak Maastricht Anlaşmasına dayalı olarak Avrupa Birliğinin tek para birimi olan Euro verilebilir. Günümüzde Bretton Woods Sisteminin yıkılmasından sonra bütün ülkeler tarafından paylaşılan, anlaşmalarla oluşturulmuş bir kur sistemi bulunmamaktadır. Uluslararası finansal ilişkileri düzenlemekten sorumlu Uluslararası Para Fonu (IMF) nun kuruluş yasasında yapılan değişiklik ile her ülkenin kendi koşullarına uygun değişik kur sitemi benimseyebileceği kabul edilmiştir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Eft nedir

 • Fon nedir

 • Disponibilite nedir

 • Hafta sonu eft yapılır mı

 • Efektif nedir

 • Repo nedir

 • Eft ve Havale arasındaki fark

 • Ciro nedir

 • Eft işlemini geri alma nasıl yapılır

 • Bilanço nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2968
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 19.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6552012 seconds