Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bilanço nedir hakkında faydalı bilgiler

Finans / Bankacılıkta kullanılan terimler
/Dosyalar/3331_bilanco-nedir.jpg


Bilanço, bir şirketin dönemsel faaliyetleri sonucu, dönem sonunda hazırladıkları ve yayımladıkları tablolardır. Bilanço Eşitliği Varlıklar=Sermaye+Borçlar 'dır. Bir kuruluşun, varlıklarını ve o varlıkların kaynağını teşkil eden unsurların belirli bir tarih itibariyla gösterildiği hesap özetidir. Varlıklar kolonu ile Kaynaklar kolonunun diptoplamları her zaman birbirine eşittir. Bu eşitliğin nedeni varlığın elde edilme kaynağının özkaynak mı yoksa borç mu sorusuna yanıt vermesinden kaynaklanır."Özkaynaklar=Varlıklar-Borçlar" şeklinde hesaplanır.
Genel tanımı ile Bir işletmenin belirli bir zaman noktasında sahip bulunduğu sermaye, varlık ve borç durumunu gösteren  tabloya bilanço denir.  Bilanço da aktifler ve pasifler nedir nerelerde bulunur sizlere kısaca açıklamak istiyoruz.

Bilançonun Tanımı: Bilanço, işletmenin belli bir tarihteki varlıklarını ve bu varlıkların sağlandığı kaynaklarını gösteren mali bir tablodur. Bilanço muhasebe sisteminin en ehemmiyetli tablolarından biridir. Bilanço işletmeler açısından son derece yarar sağlamaktadır. Bilançonun biçiminde dört bölüm bulunmaktadır.
- Bilanço başlığı – Aktif tarafı – Pasif tarafı – Bilanço dipnotları bilanco nedir

Bilanço Başlığı: Bilanço başlığında kesinlikle bulunması şart olan üç ehemmiyetli öğe vardır. Bunlar; işletmenin isimi veya ünvanı, bilanço kelimesi ve bilanço tarihi.
Aktif: Bilançonun sol tarafında, işletmenin varlıklarını (mevcutlarını ve alacaklarını) gösteren bölümdür.
Pasif: Bilançonun sağ tarafında, işletmenin kaynaklarını (anaparasını ve borçlarını) gösteren bölümdür.
Bilanço Dipnotları: Bilanço dipnotları ise bilançonun daha iyi anlaşılabilmesi ve açıklanabilmesi için ihtiyaç duyulan izahların yazıldığı bölümdür.

Bir işletme ay sonu veya yıl sonu bilançolarını yapmak zorundalar. Ay sonunda veya yıl sonunda o işletme kar mı etmiş zarar mı etmiş ortaya çıkmaktadır. Kar etmişse sorun yoktur ama zarar etmişse zararın neden kaynaklandığını ne gibi tedbirler alacağımızı düşünüp ona göre işletmelerimize yön vermek zorundayız.
Tekdüzen Hesap Planı bilanço hesaplarını beş grupta toplamıştır.
1-Dönen / Cari Varlıklar
2-Duran / Cari olmayan Varlıklar
3-Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
4-Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar
5-Öz Kaynaklarİlginizi çekecek diğer makaleler
 • Disponibilite nedir

 • Hafta sonu eft yapılır mı

 • Eft sorgulama

 • Kur sistemleri nelerdir

 • Forward işlemi nedir

 • Fon nedir

 • Eft saatleri nelerdir

 • Akreditif Açma Teklif Mektubu

 • Repo nedir

 • Hafta sonu eft işlemi nasıl yapılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 5163
  Aldığı Puan : 5
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 19.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds