Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Fon nedir hakkında faydalı bilgiler

Finans / Bankacılıkta kullanılan terimler
/Dosyalar/3328_fon-nedir.jpg


Belirli bir gayeyi gerçekleştirmek, korumak veya geliştirmek için belirli bir hesapta toplanan lüzumunda harcanmak için hazır tutulan para. Fon, lisanımıza nispeten yeni girmiş bir kelimedir. Ekonomik, ticari ve mali sahada kullanılan fon kelimesinin sözlük anlamı, "Belirli bir iş için gerektikçe harcanmak üzere ayrılıp işletilen para"dır. Bu tarifin yanısıra, bazı kaynaklarda fon kelimesi; "Bir hizmetin görülmesi, bir proğramın yürütülmesi gibi belirli bir amacı gerçekleştirmek için gerektiğinde kullanılmak üzere bir hesapta toplanan ve harcanan paralar" olarak da tarif edilmiştirfon

Fon kelimesi işletmecilikte olduğu gibi, kamu maliyesinde de kullanılmaya başlanmıştır. Fonlar amaçlarına uygun olarak sosyal, kültürel veya ekonomik amaçlı fonlar olarak sınıflandırılabilir. Diğer bir önemli sınıflandırma ise, fonların mali yapısı ile ilgili sınıflandırmadır. Buna göre fonlar, bütçe içi ve bütçe dışı fonlar olarak ikiye ayrılır.

Bütçe içi fonlar: Ekonomik kaynağını bütçe ödeneğinden alan bütçede tertibi bulunan, ödeneğin kullanılmasında diğer bütçe kalemlerinden ayrılan fonlardır.

Bütçe dışı fonlar: Özel kanunlarla teşkil edilen kendilerine ait özel gelirleri olan bütçe ilkeleri ve bütçe kanunlarının hükümleri dışında yönetilen ve uygulanan fonlardır. Bütçe dışı fonlar (Extra-Budgetary Funds), döner sermaye işletmelerine benzer biçimde yürütülür. Bu tür fonlar, bütçe denetiminin ve sayıştay denetiminin dışında olan fonlardır. Bu fonlara örnek olarak, "Toplu konut Fonu" ve "Kamu Ortaklığı Fonu" gösterilebilir.

Türkiye Cumhuriyetinde ilk olarak kurulan fonlardan bir tanesi 1936 yılında 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanarak kurulan "İstikrar Fonu"dur. Bir bakıma Türk parasının kıymetini korumaya yönelik gümrük niteliği taşıyan bu fon, bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır. Daha sonraki yıllarda fon uygulamaları belirgin bir şekilde kendini göstermeye başlamıştır.

1980’li yıllarda Türkiye’de daha büyük bir önem ve öncelik taşımaya başlamıştır. 1980 yılına kadar uygulanmakta olan fonların toplam adedi 30’u geçmiyordu. 1988 yılı başında yeni kurulan fon sayısı 110’a ulaşmış, uygulanmakta olan fonların toplamı 140 adedi aşmıştır.

Fonun ekenomik, ticari manasından başka, müzikte ses şiddet birimi olarak kullanılır. Ayrıca; sinemada, tiyatroda oyuncuların arkasındaki dekor, görüntü; resimde, konunun işlendiği boya tabakası; mimaride, üzerine eklemeler yapılan bölüm manalarını da taşır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Eft saatleri nelerdir

 • Repo nedir

 • Kur sistemleri nelerdir

 • Forward işlemi nedir

 • Eft işlemini geri alma nasıl yapılır

 • Eft nasıl yapılır

 • Fon nedir

 • Akreditif Açma Teklif Mektubu

 • Eft ve Havale arasındaki fark

 • Hafta sonu eft işlemi nasıl yapılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3068
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 19.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864013 seconds