Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Efektif nedir hakkında faydalı bilgiler

Finans / Bankacılıkta kullanılan terimler
/Dosyalar/3325_efektif-nedir.jpg


Bankacılıkta, çek ve benzeri senetler dışında kağıt ve madeni para. Türkçede genellikle kambiyo işlemlerinde kullanılmaktadır. Döviz ihtiyacı olan birisi çek ve poliçe yerine bunu banknot olarak alırsa döviz efektiftir.

Efektif sözü sermaye ile kullanıldığında fiilen ödenmiş ve işte kullanılan döner sermaye miktarı göz önüne alınır. Halk dilinde "nakit para" karşılığı olarak kullanılır.

Efektif fiyat: Alıcı tarafından alış-veriş esnasında bil fiil ödenen bedel olarak isimlendirilir. Üreticinin malını piyasaya sürerken umduğu fiyat virtüel fiyattır. Malın el değiştirmesi sırasında alıcının ödediği fiyat ise efektif fiyattır.

Efektif talep: Taleb kişinin istek ve ihtiyaçlarını karşılama arzusu olarak tarif edilirse bu arzunun satın alma gücü ile desteklenmesi, yani fiiliyat haline gelmesine de efektif talep denir.

Efektif ne demek?
(Cash) Bankacılık terimi, doğrudan doğruya nakit para anlamındadır. Buna göre, efektif döviz yabancı ülkelerin nakit şeklindeki paralarını ifade eder. Yalnız döviz kavramı ise, nakit dışındaki yabancı ülke paralarına verilen isimdir. Örneğin tele-havaleler, ödeme emirleri, seyahat çekleri, v.s. gibi. Döviz şeklindeki yabancı paraların, efektif gibi fiili bir varlığı yoktur. Bunlar ancak banka kayıtlarına geçirilerek kullanılırlar. Oysa efektif fiilen dolaşımdaki paradır. Türkiye’de "efektif" teriminin ayrıca özel bir anlamı vardır. Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu’na göre, Merkez Bankası’nca alım satımı yapılan ve Türk Lirası olarak kurları belirlenen yabancı ülke kağıt paralarına efektif denmektedir. Efektif şeklindeki bir yabancı para biriminin ulusal para cinsinden belirlenen fiyatına Efektif Kuru adı verilir. Bazı durumlarda Efektif kurları, efektif şekilde olmayan dövizlerin fiyatını ifade eden Döviz Kurundan farklıdır. Bunun nedeni, bankalarca efektifi sağlamamanın daha güç ve masraflı olmasıdır. Çünkü bir ülkenin parasını o ülkeden getirtmek, tele - havalelerle karşılaştırıldığında hem zaman almakta, hem de masrafa yol açmaktadır. Ayrıca, yabancı paralar döviz olarak banka hesaplarında tutulduğu sürece bir faiz geliri getirirken efektif olarak banka kasasında tutulan paralar böyle bir gelir sağlamazlar. O bakımdan genellikle efektif kurları, döviz kurlarından daha yüksek belirlenir.


İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kur sistemleri nelerdir

 • Eft işlemini geri alma nasıl yapılır

 • Eft ve Havale arasındaki fark

 • Eft nedir

 • Eft saatleri nelerdir

 • Disponibilite nedir

 • Eft işlemi ne zaman hesaba geçer

 • Hafta sonu eft yapılır mı

 • Forward işlemi nedir

 • Hafta sonu eft işlemi nasıl yapılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3559
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 19.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6552011 seconds