Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Yatak alırken dikkat edilecekler hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / İpuçları
/Dosyalar/3318_yatak-alirken-dikkat-edilecekler.jpg


Yatak odanızın el verdiği ebattaki karyolayı, tercih ettiğiniz sertlikte bir şilte ile tamamlayarak uyku keyfini doruğa taşıyın. Pek çoğumuz ne zaman yeni bir yatak almamız gerektiğini bilemeyiz, işte bu nedenle de çökmüş ve omurgayı dengelemeyen yatakları kullanmaya devam ederiz.

  Oysa omurgayı dengelemeyen yataklar uzun vadede çok ciddi problemlere sebep oldukları için son derece risklidir. Yatak almanın inceliklerini bilirseniz yakınmalardan da sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. En kaliteli yatağın bile 10 yılın sonunda ömrünü tamamlayacağını unutmayın.

  Yaşı dışında, yatağınız salaş görünümlü, gevşek bir hale geldiyse, vücudunuz sabah uyandığınızda yatağın ortasına doğru meyil alıyorsa ve bel şikayetleriniz bitmek bilmiyorsa yeni bir yatak almanın zamanı gelmiş demektir.

Yatağın boyutları önemlidir
Yatak almanın altın kuralı, odanızın müsaade ettiği ölçüde mümkün olduğunca büyük bir yatak almaktır. Küçük ebattaki yataklar uyku kalitesini büyük ölçüde düşürür. İdeal yatağın boyu en uzun partnerden en az 10-15 cm uzun, eni ise minimum 130 cm olmalıdır.

 Vücudunuzu en iyi derecede saran ve bel boşluğunuzu en iyi ölçüde doldurabilen bir şilteyi tercih edin. Kaliteli bir yatağın yaylarının etrafında ipek, kaşmir, yün ya da keten gibi dolgu malzemesi bulunur. Dolgu malzemesinin oranı arttıkça şiltenin konforu da artar. Dolgu malzemeleri genellikle kapitone dokuma ile sabitlenir.
  Halbuki vücut yapınızı en iyi destekleyen şilte, ekstra sert bir şilteden daha konforlu olacaktır. Partnerinizle vücut ağırlıklarınız çok farklıysa, değişik özelliklere sahip iki ayrı şilte alıp, birbirine uyku pedi yardımıyla birleştirebilirsiniz. Ya da her iki tarafı farklı özellikte olan tek bir şilte de alabilirsiniz. Ayrıca şiltenin yeterli sayıda hava deliğinin olmasına dikkat edin.

Satın almadan önce
Alacağınız yatak ne kadar kaliteli olursa olsun 10 yıl sonra konforunu kaybedecektir.Alacağınız yatağın geniş, dokulu, gözenekli ve sıkı dokunmuş olmasına dikkat edin.Yatağın sert, yumuşak ya da orta yumuşak oluşu tamamen sizin nasıl rahat ettiğiniz, herhangi bir sağlık probleminizin olup olmaması ile ilgilidir.
      Yatağınızı bazanıza uydurmaya çalışmak yerine bazanızı yatağınıza uyacak şekilde almaya çalışın. Örneğin, sert yataklar için yaylı olmayan bazalar uygundur.
      Satın alma aşamasında, mağazada bir kaç dakikalığına ceketinizi ve ayakkabılarınızı çıkararak yatağın üzerine uzanın.

Yatağınızı seçerken
      Yaysız, yaylı ve ahşap iskeletli olmak üzere üç tip yatak vardır. Yaysız yataklar sert şilteler için uygundur. Yaylı yatakların yayları yanlarda toplandığından orta sertlikte ve yumuşak şilteler için idealdir. Üçüncü alternatif ahşap iskeletli bir yatak satın almaktır.

      Antika bir yatak satın alıp bunu yeni bir şilteyle kombine etmeyi düşünüyorsanız yıpranmamış, iskeletinin bozulmamış olmasına özen gösterin. Eğer yatakta çıtalar varsa, iki çıta arasındaki boşluğun 5 cm'den fazla olmamasına dikkat edin.

Denemeden almayın
  Elinizi bel boşluğunuza koyun. Bu hareketi kolay yapamıyorsanız yatak sizin için fazla yumuşak olabilir. Görünür bir boşluk oluşuyorsa şilte gereğinden fazla sert demektir. Yaklaşık 10 dakika boyunca normalde uyuduğunuz pozisyonda uzanın. Omurganızın yatay konumda olmasına dikkat edin. Ayrıca rahatça dönebiliyor olmanız da gerekir.

      Yatak satın alırken çok fazla estetik kaygınız olmasın. Örneğin yatağa entegre okuma sehpaları olabilir ya da dört direkli bir yatak olabilir. Sizin için asıl önemli olan özellik yatağın sağlamlığı ve rahatlığı olmalıdır. Ucuz yatakların, promosyonların aklınızı çelmesine izin vermeyin. Yatağın fiyatı arttıkça, bu iskeleti için kullanılan malzeme kalitesinin ve işçiliğinin de arttığını gösterir. İyi kalitedeki bir yatak genellikle el yapımı bir yataktır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Meyve ve sebzelerin tohum çıkartma yöntemleri

 • Bahçeleri kuru yapraklardan temizleyin

 • Pratik ev temizliği ipuçları

 • Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı

 • Ev dekorasyonunda mobilya seçimi

 • Küçük evlerde mobilya seçimi nasıl olmalı

 • Doğru Duvar Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılır

 • Balkon ve Teras Dekorasyonu

 • Doğalgazda Tasarruf İçin Nelere Dikkat Etmeli

 • Küçük mekanlar için dekorasyon fikirleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3249
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds