Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bahçe ve bitki sulaması nasıl olmalı hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / İpuçları
/Dosyalar/3305_bahce-ve-bitki-sulamasi-nasil-olmali.jpg


Bahçemizde bol su olmalıdır. Sebzelerin yeterli ve düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Filanca sebze su istemez diye bir şey yoktur. Ama her sebzenin su ihtiyacı farklıdır.

Sebzelerin tohumdan çıkma aşamasında az ve sık sulanarak toprağı nemli tutmak gerekir. Aşırı su çürümeye sebep olur. Toprağı kurutmak da tohumların çimlenmesini önler.

Yetişkin sebzelere ise belli aralıklarla bolca su verilir. Az ve sık sulamanın fazla bir faydası yoktur.

Sulama daima akşam geç vakit veya sabah güneş çıkmadan yapılmalıdır. Özellikle mantar hastalıklarını önlemek için sabah sulaması tavsiye edilir. Zira akşam sulamasında ıslanan toprak bu gibi hastalıkların üremesi için elverişli hâle gelir. Ayrıca toprak günün sıcaklığını taşırken verilecek soğuk su bitkilere şok etkisi yapabilir.

Sulama yaparken yapraklara su değdirmemeye özen göstermeliyiz. Özellikle öğle saatlerinde yapraktaki su damlaları mercek görevi görüp, yaprakların kavrulmasına sebep olmaktadır…

Rüzgâr sebzeye iyi gelmez. Yaprakları kavurur. Bitkileri sarsalayarak verim düşmesine ve ömrünün kısalmasına sebep olur.Balkon ve bahçemiz yeterince güneşli ve rüzgârdan korunmuş olmalıdır. Sebzelerin çoğu ancak bol güneş aldıkları takdirde gelişimlerini tamamlarlar. Bitki güneş alırsa fotosentez yoluyla karbondioksit (CO2) ve su ( H2O) birleştirerek ORGANİK besin yapar, bu besin de meyvelerde toplanarak sağlıklı beslenmemize katkı sağlar. Domates, biber, patlıcan, salatalık, mısır, fasulye, kavun, karpuz ve kabak türleri gibi sebzeler bol güneş alması gereken sebzelere örnektir.

Hafif gölgede yetişen sebzeler çoğunlukla yaprakları veya kökleri kullanılan cinslerdir. Lahana, marul, ıspanak, pazı, kereviz, turp, havuç, maydanoz ve dereotu gibi.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Doğru Duvar Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılır

 • Küçük evlerde mobilya seçimi nasıl olmalı

 • Ev ve bahçeler için doğal gübreleme yöntemi nelerdir

 • Taşınırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Bahçe ve balkon aydınlatması nasıl olmalı

 • Duvar Rengimi Nasıl Seçmeliyim

 • Halı Nasıl Yıkanır

 • Bahçe ve bitki sulaması nasıl olmalı

 • Akvaryum Bakımı

 • Ev kazaları nasıl önlenir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2939
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds