Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ev Sinema Sistemleri hakkında faydalı bilgiler

Elektronik / Müzik Sistemleri
/Dosyalar/3303_ev-sinema-sistemleri-hakkinda.jpg


Artık sinema bilet kuyruklarına girmekten, gösteri esnasında birbirine fısıldayan insanları uyarmaktan, kötü koltuklarda film keyfi yaşamaya çalışmaktan ve film esnasında önünüzdeki kişiye göre kendi bakış açınızı ayarlamaktan bıkmış iseniz evinize bir ev sinema sistemi alma zamanınız gelmiş de geçiyor.

Ev sinema sistemi nasıl olmalı?
Teknolojinin her geçen gün bir devrim yaptığı bir çağda yaşayan insanlar olarak ev sinema sinema sistemi alırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey; bütçemiz dahilinde alabileceğimiz en yeni teknolojiye sahip sistemi almak. Peki nedir bu yeni teknolojiler? Örneğin; Wi-Fi ve DLNA bağlantıları, bluray veya 3d bluray desteği, bütün dosya uzantılarını oynatma/çalma yetisi, harici bir cihazdaki dosyaları oynatma/ çalma özelliği ve olabildiğince az kabloya sahip bir donanımda olma vs. diyebiliriz.

Ev sinema sistemi nasıl yerleştirilmeli?
Ev sinema sisteminden izlediğiniz bir şeyden keyif alabilmeniz için sistemi kuracağınız mekanın yapısı ve sistemi nasıl yerleştireceğiniz çok önemli. Genel olarak yerleşim şekli yukarıda verilen görseldeki gibidir. Ama burada subwooferı istediğiniz yere koyabilirsiniz. Çünkü her insanın sesi algılama yetisi farklıdır. Örneğin, birine yüksek gelen bir ses bir başkası için düşük kalabilir. Sesi algılama subjektif bir olay olduğu için hoparlörün size olan mesefesini kendi zevkinize göre ayarlamanızda fayda var.

Ev sinema sistemi nelerden oluşur?
Ev sinema sistemlerini oluşturan parçalar sistemin yapısına göre değişebilir. Mesela 2.1 sistem ile 5.1 sistemdeki parça sayısı ve nitelikler farklıdır. Ama 5.1 sistemden bahsedersek; bir adet oynatıcı, bir adet subwoofer, iki adet ön hoparlör ve iki adet de arka (surround) hoparlörlerden oluşur.

Oynatıcı; sistemin beyni diyebiliriz. Genelde görüntüyü veren kaynağın altında olur. Yer yoksa sağında veya solunda da olabilir.

Subwoofer; insanı adeta titreten en derin bas sesleri almamızı sağlayan parçadır. Yerini kendi zevkinize göre tayin edebilirsiniz. Ön tarafta veya arka tarafta.

Ön hoparlörler; görüntüyü veren kaynağın sağında ve solunda yer alır. Mesafesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Arka hoparlörler; İzlenen filmin insanı sarmasını ve ekrana dahil etmesini sağlayan parçalardır. Oturulan yerin sağına ve soluna yerleştirilir. Yine mesafesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Ev Sinema Sistemleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3742
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 16.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar