Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Mp4 Mp5 var mı Mp7 çıkacak mı hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Müzik
/Dosyalar/3272_mp4-mp5-var-mi-mp7-cikacak-mi.jpg


Evet var Mp4 dosya formatları çıkalı bayağı oldu Mp5 ler ise Mp4 lerden hemen sonra çıktı hatta ve hatta şuan Mp7 dosya formatları çıktığı söyleniyor.

Mesela Crea firmasının bir Mp4 Player’i şuan piyasada mevcut. Crea A9+ Bluetooth destekli bu player ile mp3 ve mp4 formatlarını rahatlıkla oynatabilmektesiniz. Çok ufak boyutlu olması ve çok hafif olması gerçektende ilgi çekici. Ayrıca bir Mp3 playerden istediğinizden çok çok daha fazlası var hem görüntü hem ses hemde minicik diyebilirim. Ayrıca resim dosyalarını ve metin dosyalarını da destekliyor bunun dışında bir metin dosyasını okurken mp3 de mp4 de dinleyebilmektesiniz. Ses kaydınıda unutmamışlar.

Mp4 Nedir ?
Daha önceden kullanılan MPEG 2 sıkıştırma sistemi üzerinde teknolojik gelişmeler devam etmeye başladı ardından Mp3 ler de oluşturuldu . 2 yeni uluslararası standart üretildi. H.264/ISO/IEC-14496 Bölüm 10 (ya da kısaca H.264) ve ISO/IEC-14496 Bölüm 2 (ya da kısaca MPEG-4 Görüntü) isimlerini aldılar.

H264 daha performanslı, hızlı dahada fazla verimli olmayı amaçlamıştı. Güvenilir ve kullanışlı olmayı hedeflediler zaten TEKNOLOJİ de budur işte birşeyi daha verimli daha hızlı daha güvenilir kullanmak sonuçta ortaya televizyon yayıncılığının(broadcasting) , sayısal bağlantılar üzerinden görüntü akışı(streaming) ve ayısal veri saklama(storage) alanlarında gelişti kısacası hemen hemen her piyasaya girdi.

MPEG4 ise biraz daha farklı olarak geliştirildi. Dikdörtgen görüntü formatı dediğimiz teknolojiyi alıp Nesnesel görüntü teknolojisi dediğimiz daha farklı alanlara kaydılar.

Sonuçta MP4 lerle görüntü formatı oluştu diyebilirim. Mp3 Playerlerin tahtlarını ele geçirmeye başladılar ve piyasada adını sıkça duymaya başladığımz yukarıda da örnek verdiğim gibi Hem Ses hemde Görüntü verebilen Mp4 Playerler ortaya çıktı…
Mp4 lerde Ses ve Görüntü sıkıştırılarak özel bir format haline geldi.

Fakat;MP4 lerinizi Winamp programınızda kullanamazsınız. Winamp programınıza Mp4 yama paketlerini kurmanız gerekecektir. Ayrıca Eski versiyon Media Playerlerde de bu formatı çalıştıramayabilirsiniz. Ek olarak Plugin yada Codec dediğimiz bileşenleri programlarınıza kurduğunuzda bu dosya formatlarını oynatabilmektesiniz. Ayrıca yeni çıkan QuickTime Final V 6 programıda MPEG-4 mp4 dosya formatını tanımakta…

Mp4 Avantajı nedirMp3 den Farkı nedir ?
Bunu bir örnekle açıklayalım bir Track yada o tip bir ses dosyanız var Wave filan … Bunu Mp3 e çevirdiğinizi birde aynı dosyayı mp4 e çevirdiğinizi düşünelim.

Mp4 e çevirdiğiniz zaman Ses kalitesi Mp3 e göre çok daha yüksek ve kaliteli olacaktır. Aynı zamanda Mp3 den daha az yer kaplayacaktır. Yani daha iyi kalite daha az dosya büyüklüğü demek…

Peki Mp4 ün Mp3 e göre Dezavantajı var mı ?
Yukarıda da bahsettiğim gibi tek dezavantajı var. Mp4 dosyanızı açabilmeniz için kullandığınız Winamp gibi programlar desteklemeyebilir. Bu programlara Codec yada Plugin yamaları yükleyerek çalıştırabilirsiniz. Gerçi oynatıcılar yani Quicktime Media Player Classic gibi birçok programın yeni sürümlerinde artık Mp4 dosya formatlarını desteklemeye başladılar..

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Mp4 Mp5 var mı Mp7 çıkacak mı

 • Jazz müziğinin tarihi

 • Gospel Müziği

 • Müzik sevgisi anne karnında başlar

 • Flamenko müziğinin tarihçesi

 • Blues müzik tarihi

 • Bazı Müzik Türleri

 • Müzikle Ders Çalışılır mı

 • Çin Müziği

 • Kelt müzik tarihi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1803
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5304009 seconds