Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/3259_yemek-yemeyen-cocuga-nasil-davranmali.jpg


Çocuğuna yemek yedirmekte zorlanan anneler, çoğu zaman çocuklarının dengeli ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak için zorla yedirme yoluna başvuruyor. Yemek alışkanlığı kazandırırken çocuğu zorlamanın faydasız olacağını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru, çocuğun yemek yemesini sağlamak için tadının güzel olmasından uyumlu olmasına kadar bir çok etken olduğuna değindi.
Neredeyse her anne çocuğunun iştahsız olduğundan şikayet ediyor. Yemek yemeyen çocuğunun beslenmesini sağlamak için elinden geleni yapan anneler kandırmaktan, zorlamaya kadar uzanan sayısız yola başvuruyor. Çocukların kimi zaman yemek yemeği reddederek ailesinin dikkatini çekmeye çalıştığından bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü “her çocuğun bünyesi ve büyüme hızı ile orantılı bir yeme miktarı vardır. Amaç karın doyurmak değil, uygun beslenme alışkanlıkları ve yemek yeme zevki oluşturmak” dedi. Ebeveyinlerin yeme alışkanlığının çocuğun da yeme alışkanlığına dönüştüğünü “Çocuğunuz sofrada oyalanıyor, yemeği çok yavaş yiyorsa, yemekle ilgili uyarıları yemekten önce ya da yemekten sonra yapmanız yemekten kaçmasını engelleyecektir” diye konuştu. “Belirlediğiniz yemek süresi dolunca (yaklaşık 20 dakika) yemeği çocuğunuzun önünden kaldırın, çocuğunuza alternatif yemek sunmayın” diye devam etti.

Yemek Hazırlarken Size Yardım Etmesine İzin Verin
Yemek hazırlarken çocuğun yardımına izin vermenin olumlu etkiler bırakacağından bahseden “Çocukların yemekleri daha kolay ve severek tüketmesi için yemek hazırlarken size yardım etmelerine izin verirseniz yaptıkları yemekleri daha hevesli yiyeceklerdir” dedi. Sebzeler konusunda da önerilerde bulunan “Sebzeleri ince ince keserek vermeyi deneyin, renkli ve eğlenceli olması çocuğunuzun ilgisinin çekerektir. Yemeklerin farklı sunuşları yemeğe teşvik edici olacaktır. Sebzeler konusunda seçici davranırlarsa havuç, domates, salatalık gibi çiğ yenebilen sebzeleri ince ince keserek vermeyi deneyin, daha kolay ve severek tüketeceklerdir” şeklinde konuştu.

Yemek Yedirmekte Zorlanan Anneler İçin Öneriler
-Çocukların yemek öncesi doygunluğunu arttırdığı için yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında vereceğiniz sıvı besin miktarını kısıtlayın.
-Televizyon karşısında yemek yemesine izin vermeyin.
-Şekeri ve tatlıları ödül olarak kullanmayın.
-Zor yenen sebzeleri, misket köfte, sigara böreği yanında garnitür olarak sunun.
-Peynir küplerini, patates küplerini renkli kürdanlara batırarak sunmayı deneyin.
-Az yiyen çocuğunuza, pizza (peynir– domates– biber– zeytin– karbonhidrattan zengin), makarna (peynir– yoğurt– kıymalı– mini köfteli), pilav (mısırlı– havuçlu– domatesli), sütlaç gibi yüksek enerji içeren besinleri sunabilirsiniz.
-Çocuklar kendi başlarına yemeyi severler. Ekmek parçasını pekmeze, krem peynire, marmelata batırarak ya da sebzeleri yoğurt, peynir, domates sosuna batırarak yemek hoşlarına gidebilir.
-Yedikleri besinlerin kalorisini artırmak için çorbalarına peynir, yumurta, süt, et ekleyebilirsiniz.
-Süt, meyve suyu, su, çay gibi içeceklerin tüketim sıklığını ve miktarını belirleyin.
-Çocuğunuzu su içmeye özendirin.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kardeş kıskançlığı hakkında yapabilecekleriniz

 • Anne bebek ilişkisi

 • Aile Planlaması Nedir

 • Anne Sütü ve Emzirme

 • Anne sütü

 • Doğum sonrası depresyon aile desteğiyle atlatılıyor

 • Kadınlarda Kısırlık

 • Bebek sahibi olmak için ne yapmalı

 • Bebeklerde Uyku Pozisyonu Önemi

 • 6-12 Yaş Gelişimi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2199
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 13.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,608401 seconds