Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Punk Müziği ve Kültürü hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Müzik
/Dosyalar/3226_punk-muzigi-ve-kulturu.jpg

Punk kültürü 1970'lerin ortasında Prog rock ve Heavy metal'a karşı bir hareket ve isyan olarak çıkmıştır. Punk kültürünün kurucuları kendi despot müziklerini oluşturmuşlardır ve bu underground minimalist rock and roll tarzı oluşup kısaca punk demişlerdir. The sex pistols bu akımın ilklerinden oluşan ve en ünlü punk grubudur. Kademeli olarak punk bir süre sora daha çeşitli ve az minimalist olan müzik guruplarıyla The clash gibi birleşerek onlarıda etkiledi . Ska ve rockabilly hatta hip-hop 'uda etkiliyerek şarkılardaki mesajlar punk la aynı oldu ve şarkılarda isyankar,tahrip edici, politikaya karşı ve genelde anarşist manalı sözleri oldu.Punk kültürü halka onlarla özdeşleşmediklerini ve insanlar arası sınıf farlarının olduğu sürecede bunun olmıyacağının mesajını verdiler. Punk rock Amerikada 1960'ların sonunda ve 1970 lerde Avrupa ve kuzey Amerikdaki pre-punk gruplarını etkilemiştir ve The New York Dolls un etkilediği bir çok punk grubu vardır. Punk sitili ve modası İngilterdere önem kazanıp mohawk punk sitiliyle birleşmiştir. Mohawk etkisi aslında taxi driver filminde Robert De Niro'nun şaç şekliyle olmuştur.İngiltereli Richard Hell bu şac modelini biraz değişirirek ve boyıyarak bugünkü punk saçının oluşmasını tamamlamıştır. Punk kültürü 1980'ler ve 1990'larda ingiltereden kuzey Amerikaya yayıldı ve hardcore dedikleri yeni bir müzik sitili yarattılar.Hardcore avrupalıların yaptığa müziğe göre daha hızlı ve daha agresif vuruşlar vardır. Bu yeni tarzdan sonra skate punk ve straight edge gibi yeni tarzlarda ortaya çıktı.

Punk'ın başlamasıyla büyük kayıt şirketleri underground punk kültüründen kar sağlamayı istediler. Çogu kesimde bu olay büyük direnç kazandı çünkü bu punk ahlak sistemine zıt bi davranıştı ve çoğu punk grupları kendilerini büyük kayıt şirketleri tarafından kar motivasyonuyla tehdid edildiklerini hissettiler. 1980'lerde Pasifik kuzeybatı Amerikada yapılan punk muzik "grunge" olarak anılmaya başladı. Nirvana ve Pearl Jam gibi başarılı grunge müzik grupları müziklerinde heavy punk etkisini gösterdiler. Bu grupların oluşturduğu ticari başarı diğer punk sitillerininde yolunu açtı ve çok iyi bir başarı sağlayan power-pop yada pop-punk tarzı oluştu. Pop-punk gruplarına örnek olarak: Simple plan, Good Charlotte ve Sum 41 başarılı pop-punk gruplarıdır. Orjinal punk kültürünün savunucuları punk'taki ticarileştirmeye karşı çıkıyorlar, özellikle pop-punk'ı eleştiriyorlar çünkü punk kültürü unpopular olarak tanımlanıyor ve böyle kalması gerektiğini söylüyorlar, çünkü populer olma punk külürünün ana fikrine meydan okumasını sağlar.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Çin Müziği

 • Country Müziği

 • Rembetiko Müziği

 • Kelt müzik tarihi

 • Müziğin tarihçesi

 • Amerikan müzikleri

 • Çocuk ve müzik

 • Punk Müziği ve Kültürü

 • Opera müziğinin tarihçesi

 • Kanto dansı ve müziği

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2031
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 12.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,561601 seconds