Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Göz Bebeğinin Büyüyüp Küçülmesi hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Göz Sağlığı
/Dosyalar/3219_goz-bebeginin-buyuyup-kuculmesi-nedendir.jpg

Göz bebeği göze rengini veren iris tabakasının ortasındaki kısımdır. Aslında göz bebeği göze giren ışık miktarına göre hareket edebilen yani büyüyüp küçülebilen bir yapıdır. Yakındaki bir cisme baktığımızda lensin kırıcılık gücünün arması gerekir çünkü retinaya daha dik açı ile ışınlar düşürülmelidir bu olaya akomodasyon – konverjans  refleksi adı verilir.  Yakındaki cisimlere baktığımızda kırıcılık gücünün artması ile göz bebeklerimiz küçülür.

Akomodosyon refleksinin test edilmesi için doktorlar hastanın gözlerine yakından ışık tutarlar. Aslında bu muayene bir bakıma yaşamın devamlılığı , beyin fonksiyonlarının devamlılığının da testidir.

Göz ameliyatları öncesinde göze anestezik solüsyonlar damlatılır ve göz bebeklerine ışık tutulduğunda göz bebeklerinde ki bu büyüme küçülme refleksi kaybolur ve hasta puslu bir vizyona sahip olur. Göz bebeğinin hareketleri ve refleksleri nörolojik muayenede son derece önemli bilgiler vermektedir. Beyin ve uzantılarında meydana gelen enfeksiyonlar yada kafa içerisinde oluşan tümörlerin bası etkileri – metastazları (yayılımları) göz bebeğinin hareketlerinde ve büyüyüp küçülmesinde değişiklikler oluşturabilirler.

Bazı durumlarda da göz bebekleri arasında büyüklük farkının olması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durum latince olarak anizokori olarak ifade edilir. Anizkori ciddiye alınması gereken bir tıbbi durumdur ve bir göz hastalıkları uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilmelidir. Göz damlasını tek taraflı kullanan kişilerde ortaya çıktığında hasta tarafından panikle karşılanan ilaca bağlı anizokori geçici bir durumdur.

Bebeklerde göz bebeğinin büyüyüp küçülme refleksi çocuklu çağında intrakraniyal – kafa içi – basıncı arttıran tümörlerin yada enfeksiyonların önceden teşhis edilmesi açısından önemlidir.

Göz bebeğinin patolojik genişlemesine ise midriyazis adı verilir. Bir göze ışık tutulduğunda göz bebeği küçülürken diğer göz bebeği ise büyümektedir. Bu fizyolojik bir reflekstir ve nörolojik muayenede son derece önemlidir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Ağlamak Faydalı mıdır

 • Göz Sulanması

 • Presbiyopi nedir

 • Egzoftalmi nedir

 • Gözde Çapaklanma

 • Arpacık

 • Göz Kapağı Şişliği

 • Göz Tansiyonu – Glokom Nedir

 • Televizyonu yakından seyretmek gözü bozar mı

 • Hava Değişiklikleri Göz Nezlesine Neden Oluyor

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3299
  Aldığı Puan : 1
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 12.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,7020013 seconds