Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Beden Dilinin Etkisi hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/3217_beden-dilinin-etkisi.jpg

Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre kelimeler iletmek istediğimiz mesajın % 7’sini iletmeyi başarırken geri kalan oranın %55’i beden dili ve %38’i ise kelime ve cümle vurgularımızla iletilir. Kısacası "beden dili", biz çok farkında olmasakta anlatmak istediklerimizi daha gerçekçi anlatır. Bu listede bunun daha çok farkına varacaksınız.
1. İşaret parmağını kaldırıp konuşanlar, gizli bir şekilde karşısındakini tehdit eder.
 *Pek çok yemin el kalbin üzerindeyken edilir.
2. Avuç İçi
*Mahkemelerde tanıklık ederken avuç havada tutulur.
* Birisi açılmaya veya gerçeği söylemeye başladığında avuçlarının tamamını veya bir kısmını karşısındakine açmaya başlar. Vücut dilinin çoğu öğeleri gibi bu da tamamen bilinçsiz olarak yapılan ve sizde karşıdakinin doğruyu söylediği hissini uyandıran bir harekettir.
*Bir çocuk yalan söylediğinde veya bir şeyi gizlediğinde avuçlarını arkasına saklar.
* Futbolcuların, faul yaptıktan sonra ellerini kaldırmalarını da buna örnek gösterebiliriz. Buna; ben suçsuzum, doğruyu söylüyorum! etkisi yaratmak deniliyor.
3. Tarih boyunca açık avuç gerçek, dürüstlük, sadakat ve teslimiyetle bağdaştırılmıştır.
*İnsanlar tamamen açık veya dürüst olmak istediklerinde her iki avuçlarını da karşılarındaki insana açık tutarak “Sana karşı tamamen dürüst oluyorum” gibi bir şeyler söylerler.
4. Elleri kenetlemek genel bir olumsuzluk ya da hayal kırıklığı yaşadıkları mesajını verirler.
5. El Bilekleri
*Erkekler bileklerini düz tutarlar, bu sebeple bir erkeğin bileğini bükerek avuç içini açığa çıkartması, kadınsı bir davranış olarak yorumlanır. Erkek kravatını düzeltirken, kadın elini bileğinden bükerek avuç içini ortaya koymuş, bedeni ve bakışlarıyla da erkeğe yönelmiştir
6. Ağzı Kapatmak
*Bazen bu hareket ağzın üzerine getirilen birkaç parmak veya hatta kapalı bir yumruktan ibaret olabilir
7. Ağzı Kapatmak
*Beyin bilinçaltından söylenen yalan dolu sözleri bastırmaya çalışırken el ağzı örter ve başparmak da yanağa bastırılır.
8. Burna Dokunma
*Özünde burna dokunma ağız koruma hareketinin daha sofistike ve daha
belirsiz şekilde yapılmış bir halidir. Parmağın burnun altının hafifçe birkaç kere sürtülmesinden oluşabileceği gibi hızlı ve neredeyse fark edilemeyecek tek bir dokunuştan da oluşabilir.
Burna dokunma hareketinin kaynağıyla ilgili bir açıklama; olumsuz düşünce akla gelince bilinçaltının ele ağzı kapatma talimatını verdiği ama son anda belli etmemek için elin yüzden uzaklaşmaya çalışarak sonuçta çabuk bir burna dokunma hareketine dönüştüğü yolundadır.
Başka bir açıklama ise; yalan söylemenin burundaki hassas sinir uçlarının kaşınmasına yol açtığı ve sürtme hareketinin de bu hissin önüne geçmek için ya
9. El Sıkışma
*El sıkışırken elinin üstü kimin daha çok görünüyorsa o daha çok üstünlük sağlamaya çalışan taraf olur. Hatta elinin üstü tamamen yukarı dönük olarak el uzatan kişiler görebilirsiniz. Böyle durumlarda siz de karşı tarafın elinin üstünden tutarak tokalaşırsanız üstünlük size geçmiş olur.
10. İş Bakışı
*İş tartışmaları yaparken karşınızdakinin alnında bir üçgen olduğunu hayal edin. Bakışlarınızı bu bölgeye yönelterek ciddi bir ortam yaratırsınız ve karşınızdaki sizin iş yapmak konusunda ciddi olduğunuzu anlar. Bakışlarınızın karşınızdakinin göz seviyesinin altına düşmemesi koşuluyla etkileşimi kontrol edebilirsiniz
11. Yan Bakış
*Yan bakış, ilgi veya saldırganlık iletmekte kullanılır.
12. Jest ve mimikler
*Yüz kaslarının anlatım amaçlı kullanımı mimikleri oluştururken, baş, el, kol, ayak, bacak ve bedenin kullanım da jestleri oluşturur.
13. Jest ve mimikler
*Jest ve mimikler “esas” ve “ikincil” olarak ayrılır. Esas jest ve mimikler, düşünce ve duygularımızı destekleyen, onları somutlaştıran hareketlerimizdir.
14. Jest ve mimikler
*Öte yandan kendiliğinden gelen ve hiç beklemediğimiz bir anda bizi yakalayan esneme ve hapşırma gibi durumlarda bile jest söz konusudur.
Esas olarak anlatıma katkıda bulunmayan ve kendiliğinden refleks olarak ortaya çıkan bu hareketlere ikincil jest ve mimik denir.
*Örneğin, sohbet sırasında göz kırpma, baş sağlama, kolları açma gibi işaret ve hareketler iletmek istediğimiz ve programladığımız bir mesajı içeren jestlerdir.
16. Kürsü'nün Beden Diline Etkisi
*Vücut dilinde kişiler, kendilerini güvende hissetmek için masa veya kürsü gibi bir yerin arkasında olmak isterler. Kürsü savunma mekanizmasını güçlendirir. Bir çok seçim konuşması kürsü gazı ile yapılır. Kişisel gelişimciler kürsü kullanmaz. Çünkü ne işe yaradığını iyi bilirler.
Ayrıca kürsü ve masaların yükseltilmesi, sınıf ayrımı yapmaya ve konuşmacının dikkate alınmasını sağlar. Yüksekte olan kişi psikolojik anlamda büyük olan kişidir. Öğretmen masalarını yükseltme sebebi öğrencileri görmekten çok bu işe yarar.
17. Saçlarla Oynamak
*Saçına, çenesine dokunması size karşı ilgisi olduğunu gösterir.
18. İlgilenme Bakışları
*Karşınızdaki kişinin konuşma sırasında uzun süre gözlerinizin içine bakamaması, arada gözlerini sizden kaçırması da ilgilendiğini belli eder.
19. Uzun Süreli Bakış
*Uzun süreli göz teması en temel kur davranışıdır. Kısacası bu tarz bakışlardan sonra sizi öldürmüyor ise istiyordur!
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Astral seyahat nedir nasıl yapılır

 • Beynimizi Güçlendirmenin Yolları

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

 • Mükemmeliyetçilik ile bir sorununuz mu var

 • İş yerinde mutlu ve verimli olmanın 25 yolu

 • Daha zeki olmak için 5 yol

 • IQ, değişim ve gelişim süreci

 • İsimleri kolay hatırlamak için 6 yöntem

 • Beden Dilinin Etkisi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2626
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 12.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,8580015 seconds