Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Otomobillerde fren bakımı nasıl yapılmalı hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Bakım
/Dosyalar/3209_otomobillerde-fren-bakimi-nasil-yapilmali.jpg

Otomobillerde Frenlerin önemini hepimiz biliyoruz, Araçlarda Fren bakımı nasıl olmalı, teknik detayları ve yapılması gerekenler nelerdir bunları ilgili sayfamızda ulaşabilirsiniz;
Frenler sürüş kontrolü ve araç güvenliği açısından en önemli parçalardan birisidir. Bu yüzden araç fren aksamlarının beklenmedik anlarda sorun çıkarmaması için düzenli olarak fren bakımı yapılması gerekmektedir.

Fren Balataları Ne Sıklıkla Yenilenebilir?
Fren balatalarının değiştirilme sıklığı diye bir kavram söz konusu değildir. Çünkü frenlerin kullanım şekli; sürücüden sürücüye değiştiği gibi, aracın kullanıldığı yola, hava şartlarına ve çevre şartlarına göre de değişir. Bu yüzden fren balatalarını sık sık yetkili servise kontrol ettirerek yetkili servisin tavsiyesine göre balataların yenilenmesi gerekir. Sürücülerin sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi de fren balatalarını kendilerinin kontrol etmeleridir. Unutulmaması gereken husus; fren balatalarının iş görüp göremeyeceğini ancak bir yetkili servis uzmanı anlayabilir.
Fren hidroliğinin yenilenmesi için araç firmaları 2 – 4 yıllık bir süreyi tavsiye etseler de güvenlik açısından araç hidroliği her yıl düzenli olarak yenilenmelidir. Ayrıca fren hidroliğini değiştirecek kişi mutlaka profesyonel olmalıdır. Çünkü hidroliğin değiştirilmesi esnasında yapılacak en küçük bir hata bile fren pedalının olduğu gibi boşa çıkmasına bile sebep olabilir.

Fren Mesafesi Neden Uzar?
Fren mesafesinin uzamasının en sık görülen sebebi, lastiklerin dişlerinin boylarının kısalarak artık zemini sağlam tutamıyor olmasıdır. Lastiğin havası da durma mesafesinde önemlidir.Balataların eskimiş veya bitmiş olması da aracın daha uzun bir mesafede durmasına yol açar.Mevsime uygun lastik seçilmediği takdirde de fren mesafesi uzar.
Kullanım açısından bakılacak olursa, eğer acil bir fren esnasındadebriyaj ve frene aynı anda basmak aracı kısa bir mesafede durdurur. Ancak önce debriyaja sonra frene basmak aracın durma mesafesini uzatacaktır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Araç Yıkamada Dikkat Edilecek Hususlar

 • Akünüzü nasıl değiştirirsiniz

 • Antifiriz suyun donmasını nasıl önlüyor

 • Araç Boya ve Kaporta Bakımı

 • Kaportada Yabancı Madde Temizliği

 • Motor Neden Geç Çalışır

 • Araç Temizleme

 • Akü neden biter neden bozulur

 • Soğuk günler için akü bakımı

 • Araba neden çekişten düşer

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4539
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 11.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds