Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Gebelikte aşermek hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/3188_gebelikte-hamilelikte-asermek.jpg

Aşermek anne adayının herhangi bir yiyeceği aşırı miktarda canının çekmesi anlamında kullanılır. Genelllikle gebeliğin ilk aylarında başlar ancak gebeliğin  herhangi bir haftasında başlayabilir. Genellikle gebeliğin 3. - 4. aylarında azalır veya biter nadiren daha ileri aylara kadar sürebilir.
Aşerme durumu gebeliğin 5. ayına kadar devam eder. Fakat her anne adayı ve gebelik farklıdır. Bu nedenle bazı anne adaylarında aşerme durumu daha az görülebilir. Aşerme 5. aydan sonra biter. Eğer 5. aydan sonra tiksinme ya da aşerme durumu devam ederse, bu durum psikolojiktir. Bazen anne adayı bebeğin gelişimi için önemli olan süt, balık vb. besinlere karşı tiksinme olabilir.
Böyle durumlarda anne adayı kendini yemek için fazla zorlamamalıdır. Örneğin süte karşı bir tiksinme olmuşsa, süt yerine peynir yiyerek besin değerini dengeleyebilirsiniz.

Anne adayı hangi yiyeceklere içeceklere aşerebilir?
Anne adayı genellikle çikolata ve diğer bazı tatlıları, turşu, erik, çeşitli meyveleri, çeşitli içecekleri aşırı isteyebilir. Ayrıca pika sendromu denilen bir durum vardır, burada anne toprak, kireç, kum, saç, sabun, kil, tebeşir, kibrit gibi maddeleri yeme isteği duyar. Pika sendromu varlığında hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Aşermenin sebebi nedir?
Aşermenin gebelikte değişen hormon düzeyleri,  mineral vitamin ihtiyaçları veya psikolojik nedenler, ilgi, duygusal destek ihtiyacı gibi bazı nedenlere bağlı olabileceği düşünülmektedir ancak kesin nedeni bilinmemektedir.

Aşermenin bebeğin kız veya erkek cinsiyette olması ile ilgisi var mıdır?
Halk arasında bazen bu şekilde yanlış bir inanış vardır. Aşermenin bebeğin kız veya erkek olması ile bir bağlantısı yokktur. Annenin tatlı, ekşi, tuzlu veya herhangi bir yiyecek, içecek maddesine aşermesi bebeğin kız veya erkek olduğunu işaret etmez.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bebeğimi Nasıl Mutlu Ederim

 • Doğmamış bebek

 • Yeni doğan bebek

 • Gebelikte Düşük Yaşanması

 • İnatçı çocukla baş etmek

 • Anne bebek ilişkisi

 • Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım

 • 6-12 Yaş Gelişimi

 • Çocuklar ve bilinmesi gerekenler

 • Bebeğiniz Anne Karnındayken Hangi Sesleri Duyar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1839
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5148009 seconds