Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Deniz dibi canlısı mercanlar hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Hayvanlar Alemi
/Dosyalar/3184_deniz-dibi-canlisi-mercanlar.jpg

Mercanlar, omurgasız hayvanların Knidliler şubesinin denizlerde yaşayan bir sınıfın adı.Mercanlar denizlerin sığ kesimlerinde biriken iskeletleriyle mercanadaları ve mercan resiflerini oluşturan omurgasız hayvanlardır.Deniz şakayıklarına akraba olan mercan gruplarından yalnızca taş mercanları ada ve resif oluşturur. Bu mercanların sert iskeleti hemen hemen tümüyle kalsiyum karbonattan oluşmuştur.

Tek bir mercan polipi (mercan hayvanı), salgıladığı iskeletle desteklenmiş silindir biçiminde ve içi boş gövdesinin alt ucundan bağlı olarak yaşar. Serbest ucunu ise genellikle bir dokunaç çelengi çevreler. Koloni halinde yaşayan milyonlarca polipten geriye kalan iskeletler yeni polipler için uygun bir yüzey oluşturur ve böylece kat kat gelişen iskeletlerden mercan resifleri ortaya çıkar.

Mercanların 2.000'i aşkın türü vardır. Bunların birçoğu biçimlerinden Ötürü beyin mercanı, geyikboynuzu mercanı, yıldız mercanı, org mercanı ve mantar mercanı gibi adlar alır. Bir mercanın yaşam çevrimi polipin serbest ucundan bırakılan yumurtayla başlar. Akıntıların sürüklediği yumurtalardan çıkan kirpikli larvalar kısa bir süre sonra sert bir yüzeye sıkıca yapışarak polip biçimini alır. Yerine yeni yerleşen polip çok küçük bir denizşakayı-ğına benzerse de, hızla silindir biçimli iskeletini yapmaya girişir. Büyüyen polipin üzerinde gelişen tomurcuklar, koloni halinde yaşayan türlerde polipten ayrılmaz ve sonunda bu tomurcukların birbirine bağlı yüzlercesi futbol topu iriliğindeki bir mercan parçasını oluşturur.

Mercanlar ince uzun dokunaçlarının yardımıyla sudan planktonları süzerek beslenir. Poliplerin çoğu gün boyunca iskeletlerinin içine çekilir, gece olduğunda ise dokunaçlarını çevreye yayarak çiçeği andıran bir görünüm kazanır.

Mercanların resif oluşturabilmesi için derinliği 45 metreyi aşmayan ve sıcaklığı hemen hiç 21°C'nin altına düşmeyen deniz sularında yaşaması gerekir. Bu koşullar yalnız tropik bölgelerde ya da tropik bölgelere yakın yerlerde oluşur. Ortaya çıkan yüzey şekilleri büyük bir çeşitlilik göstermekle birlikte mercan resiflerinin üç temel tipi vardır: Kıyı resifleri, set resifleri ve mercanadalar. Bunlardan sonuncusu halka ya da atnalı biçiminde olan resiflerdir.
Mercan, genellikle kahverengi ya da sarıdır, fakat arada bir parlak mavi ya da turuncu mercanlara da rastlanır.
*Toprağın aşınması da mercan hayvanlarına zarar vermektedir. Yağmur suları ve akarsularla denize sürüklenen çamur, canlı polipleri öldürür. Mercanların ölümü  diğer deniz hayvanlarının da ölümüne yol açar. Bunun bir örneği Havvaii'nin Kaneohe Koyu'nda görülmüştür.
Deniz kirlenmesi de resiflere zarar verir. Öte yandan mercanadaların hemen hemen tümüne kurulan askeri üsler bu adaları yıkıma uğratmaktadır.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Çekiç balığı

 • Yavru köpek bakımı

 • Böcekler mi üstündür, insanlar mı

 • Kırmızı renk boğaları niçin kızdırır

 • Kırmızı Örümcek

 • Stargazer Balıkları

 • Kuşlar nasıl konuşabiliyorlar

 • Tüm canlılar baktıklarında aynı şeyi mi görüyorlar

 • Kuşlar

 • Mary River Kaplumbağası

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4270
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 06.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396012 seconds