Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Anne bebek ilişkisi hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/3173_anne-bebek-iliskisi-nasildir.jpg

Doğumdan sonra anne bebek arasındaki ilişki, doğum öncesindeki ilişkiden çok farklıdır. O güne kadar stabil ve birbirini görmeden giden ilişki, artık bebeğin doğmasıyla yeni bir aşamaya geçmekte ve interaktif bir ilişki halini almaktadır.
Öyle ki bebeğin sakin, uyumlu ve çok ağlamadan, problem yaşamadan gittiği bebeklik döneminde anne de psikolojik olarak kendini yeterli ve iyi hissetmektedir.Doğumdan sonraki ilk 40 gün çok önem kazanmaktadır. ‘40’ı çıkmak’ deyimiyle halk arasında bahsedilen dönem doğum sonrası annenin ruhsal ve bedensel olarak fazla hassas olduğu dönemdir.

Bu dönemin iyi atlatılabilmesi gerek annenin sağlık durumuna, gerek eşinin ve ailesinin desteğine gerekse bebeğin huzurlu bir bebek olup olmamasıyla yakından ilişkilidir.Doğumu rahat atlatan anne, eşinin ve ailesinin desteğini de alınca mutlu, huzurlu ve bebeğini iyi büyütebilmenin gururunu yaşar. Onun mutluluk ve huzuru bebeği etkilemekte, annenin rahat ve sakin olduğu durumlarda bebek de mutlu büyür.

Anne karnında geçen süreçte annenin karnını sürekli sevmesi, klasik müzik dinlemesi, her gün düzenli yürümesi, bu süreçte babanın anneye destek olarak onu rahatlatması, bebeği mutlu ve huzurlu kılacaktır.
Bu dönemde gerek anne gerekse bebek birbirleri ile kurdukları fiziksel birlikteliğin ötesinde psikolojik olarak da ortak bir yapı sergileyecektir.Annenin rahat ve huzurlu olması durumunda bebek gelişimini sakin ve sağlıklı sürdürecektir.
İleriki yaşantısında ihtiyacı olan huzurlu bir ruh halinin ilk dönemini yaşayacaktır.Öyle ki annenin hamilelik döneminde bebeği ile kurduğu güzel ilişki, bebeğin tüm yaşantısında sağlıklı, mutlu ve özgüvenli bir insan olmasını sağlayacaktır.
Anne bu dönemde çocuğunun rahat olduğunu gördüğünde o da rahatlayacak, “Çocuğum karnımda huzurlu yaşıyor” diyerek mutlu olacaktır.Böyle bir durumda annenin uykuları rahat, beslenmesi sağlıklı ve kendini iyi hisseden bir yapıda olacaktır.

Doğum sonrası anne-bebek ilişkisi için öneriler
* Bebeğinizi banyo yaptırırken mümkün olduğu kadar sakin olup ona daha çok dokunun. Bu anne bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirecektir.
* Beslenme saatleri mümkün olduğu kadar olmalıdır sık ve o acıkıp ağlamadan planlanmalıdır. Zamanında beslenme ihtiyacı tatmin edilmelidir.
* Odasında hafif bir müzik sesi açık kalmalı, anne ses tonu düşük olarak mümkün olduğu kadar bebekle konuşmalıdır.
* Altını sık sık kontrol edip temiz tutmak ve altını değiştirirken yumuşak davranmak önemlidir.
* Ağladığı zamanlar tepki vermekten kaçınmalı, mümkün olduğunca onu sakinleştirecek bir ses tonu ile kucağa alınıp sırtı okşamalı ve kulağına hafif ses tonu ile konuşulmalıdır.
* bebeğin bulunduğu ortamdan aşırı ışık ve sesten arındırılmalı, mümkün olduğunca sakin bir ortam sağlanmalıdır.
* Anne sinirli ve yorgun olduğu zamanlar biraz dinlenip ve siniri yatıştığı zamanlar bebeği kucağına almalı ve ona negatif elektriğini yansıtmaktan uzak durmalıdır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bebekle Uçak Yolculuğu

 • Bebekler Neden Ağlar

 • Gebelikte Düşük Yaşanması

 • Anne bebek ilişkisi

 • Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım

 • Erken doğum

 • 6-12 Yaş Gelişimi

 • Yumurtalık Kisti Bebeği Ve Doğumu Etkiliyor Mu

 • Hamilelikte stres çok zararlı

 • Bebeklerde Uyku Pozisyonu Önemi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2585
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 17,2692304 seconds