Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Işığa bakınca neden hapşırılır hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3170_isiga-bakinca-neden-hapsirilir.jpg

Refleksif hapşırma denilen, güneş ışığı başta olmak üzere herhangi bir parlak ışığa bakınca hapşırma olayı insanların yüzde 18'inde görülüyor. Hatta bu oran bazı bölgelerde yüzde 35'e kadar çıkabiliyor. 25 senedir bu şekilde hapşırmanın genetik olduğu biliniyor. Hapşırma sayısının da yine genlerle nakledildiğine inanılıyor.
Hapşırma burun kanallarındaki sinirlerin uyarılması sonucu oluşuyor ama parlak bir ışığın bu sinir uçlarını nasıl uyardığı meçhul. Aslında hapşırma parlak ışığa devamlı bakarken değil, loş bir ortamdan bol ışıklı bir ortama çıkıldığında veya yüz güneşe çevrildiğinde oluşuyor.
Parlak ışıkta hapşırma otomobil sürücülerinde, karanlık bir tünel çıkışı güneş ışığı ile karşılaşıldığında problem yaratıyor ama asıl tehlikede olanlar savaş uçağı pilotları. Ağzında oksijen maskesi ile hapşıran bir pilotun durumunu düşünebiliyor musunuz? Bu nedenle askeri araştırma grupları da refleksif hapşırma ile ilgileniyorlar.
Askeri ilgililer öncelikle ışığın herhangi bir dalga boyunun etken olup olmadığını araştırdılar. Sonuca varabilselerdi bu dalga boyunu filtre eden gözlük veya lenslerle sorunu halledeceklerdi. Ancak bu konuda hiçbir araştırma sonuç vermedi. Işık şiddetinin değişmesiyle oluştuğunun ve genetik olduğunun bilinmesinin dışında ışığın insanı nasıl hapşırttığı hala bilinmiyor.

Parlak bir ışığa bakınca hapşırma olayı genel olarak insanların yüzde 18 inde görülüyor (Bu oran bölgeden bölgeye değişir.)Güneş ışığı başta olmak üzere insanların çoğu parlak bir ışık gördüklerinde hapşırırlar. Bu olay tamamen genlerle ilgilidir.
Parlak ışık görünce hapşırma genlerle alakalı bir olaydır.Hapşırma burun kanallarındaki sinirlerin uyarılmasıyla olur.Fakat parlak ışığın burundaki sinir uçlarını nasıl uyardığı henüz bilinmiyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar

 • Denizanaları insan vücuduna değince nasıl oluyor da yakıyor

 • Hohlamak Isıtır Üflemek Soğutur Nedeni

 • Mısır Tanrısı Ra

 • Mezara niçin çiçek konulur

 • Marlboro nasıl kuruldu

 • Elektrik tellerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz

 • Ramazan Bayramı

 • Mavi güneş olayı nedir

 • Köpekler için zararlı besinler

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3254
  Aldığı Puan : 8
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,577201 seconds