Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Jimlastik sporu nedir hakkında faydalı bilgiler

Spor / Olimpiyatlar
/Dosyalar/3160_jimlastik-sporu-nedir.jpg

Jimnastiğin en eski tarihi antik Yunanistan’da başlamıştır. Jimnastiği ilk bulan kişi ise bir sır fakat bilinen Yunanlılar arasında çok yaygın olduğudur. Ama modern Jimnastiğe öncülük eden kişi 1800'lerin başında Friedrich Jahn olmuştur. Yunanistan ve Roma’da genel anlamda Jimnastik bir spor dalı değil bir çok spor dalını bir arada bulunduran bir spor eğitim programıydı. Eski Yunan’da jimnastik, atletik aktivitelerin birçok formunu kapsıyordu. Bunlara koşu, güreş, fiziksel kondisyon, disk atma ve bilek güreşi gibi spor dalları vardı. Eski Yunanistan’da yaklaşık her şehirde bu egzersizlerin gerçekleştirilebileceği bir spor salonu vardı. Bu spor salonlarına Gymnasium adı verilirdi.
Eski Yunan da Jimnastik uygulamaları Romalılar tarafından devam ettirildi. Genellikle bir askeri eğitim için kullanıldı. Jimnastiğin  tarihinde İmparator Theodosius tarafından yayımlanmış bildiri kalıtlarında, M.S. 393 de bu sporun yasaklanmış olduğunu göstermektedir.
Kilisenin baskıcı uygulamaları nedeniyle bu yasakçı eğilim Ortaçağ Çağ’da devam etti ve  Jimnastiğin gerilemesine yol açtı.
18. Yüzyıl Jimnastik için diriliş yüzyılı oldu. Johann Gutsmuth (1759-1839) ve Friedrich Jahn (1778-1852) sayesinde Jimnastik için kullanılacak aletler yapılmaya başlandı.  Özellikle Friedrich Jahn modern jimnastik aletlerinin bir çoğuna esas teşkil edecek aletleri icat etti. Bu icatları nedeniyle Friedrich Jahn jimnastiğin babası olarak kabul edilir.
Bu icatlar arasında halka, kulplu beygir ve atlama beygiri bulunmaktadır. Ayrıca denge aleti, paralel bar ve barfiks de bu dönemle birlikte geliştirilmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda Jimnastik hala bir askeri eğitim uygulaması olarak devam etmekteydi. Ama sonunda bir askeri eğitim rejiminden daha çok bir spor haline geldi.

Sportif olarak Jimnastik
Jimnastik 19. yüzyılda Avrupa’da oldukça popüler bir spor haline geldi. 1896 yılında Olimpiyatların bir parçası oldu. Ancak başlarda jimnastiğin atlama ve koşma gibi etkinlikleri olimpiyatlarda yer aldı. 1920'lerde, bayanlar jimnastik kategorisi Olimpiyatları’n demirbaşı haline geldi.
1928 yılında yeni Jimnastik egzersizleri ortaya çıktı. 1950 yılında 1 den 10 a kadar skorlama sistemi yarışmalarda kullanılmaya başlandı. 1954 Olimpiyatları’nda günümüzde halen devam eden jimnastik dalları standartlaştırıldı.

Jimnastiğin Evrimi
İlk zamanlarda, erkekler için jimnastikte güç üzerinde duruldu. Kadınların oyunlarında ise zerafet üzerinde yoğunlaşıldı. Ancak zamanla etkinliklerde, hem erkek hem de kadınlar için zerafet ve güç birlikte aranmaya başladı.
Rumen Jimnastikçi Nadia Comaneci 1976 yaz Olimpiyatlarında tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcu oldu ve jimnastiğin popülerleşmesinde çok büyük katkısı vardır.
Bir askeri eğitim şekli olarak başlayan, jimnastik zaman içerisinde bir spor dalı haline gelmiştir. Bugün sporcuların güç ve zarafet gösterileriyle süslediği Jimnastik Olimpiyatları’n en ilgi çekici özelliklerinden biri haline gelmiştir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Olimpiyatlar

 • Jimlastik sporu nedir

 • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

 • Eskrim sporunun tarihi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3289
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6552011 seconds