Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Okçuluk sporu nedir hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/3157_okculuk-sporu-nedir.jpg

    Okçuluk; Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalıdır. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları'nda olimpik programa alınmış, 1972'den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır. 1931'de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Dünya Okçuluk Federasyonu (WORLD ARCHERY) okçuluk dalında en büyük otoritedir, World Archery Başkanı Prof. Dr. Uğur ERDENER’dir. Ülkemizdeki otorite ise Türkiye Okçuluk Federasyonu’dur ve Başkanı Abdullah TOPALOĞLU’dur.
Yaylar; Klasik yay ve Makaralı yay olarak iki kategoriye ayrılır. World Archery yarışmalarında bu yaylar kullanılır. Yaylar fiber, ahşap, karbon, sertleştirilmiş alüminyumdan imal edilir. Yayın esnek maddesi solar kauçuk, ahşap, karbon ve fiber malzemelerden oluşur. Bilinen ilk kompozit (çok parçalı) yay Hunlar tarafından yapılmıştır.
Oklar; günümüzde karbon ve aluminyumdan yapılır. Okun arkasında oku yönlendiren 3 tane tüy bulunur. Okların uzunluğu ve kalınlığı; sporcunun kol boyuna, yayın sertliğine ve kullanılacak okun maddesine göre değişiklik gösterir.

Hedef; mesafe ve kategorilere göre birçok hedef çeşidi vardır. Olimpiyatlarda sadece 70m atışları yapılır ve 122 cm çapındaki hedef kullanılır. Hedef beş renkten oluşur. Bu renkler merkezden dışa doğru sırasıyla sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyazdır. Her renk şerit de ikiye ayrılır. Böylece hedef içten dışa doğru 10'dan 1'e inen sayılarla numaralanır. Her ok hedefte vurduğu yere göre puan alır. Amaç her zaman en yüksek puanı toplamaktır. Bir ok halkaları ayıran çizginin tam üzerine saplanmışsa daha yüksek olan puanı alır.
Yarışma ve Mesafeler; World Archery 3 ayrı ana gurupta yarışma düzenler. Bunalar açık hava, salon ve arazi okçuluğu dur. Açık hava okçuluk (outdoor) yarışmalarında Klasik yay erkekler sıralama atışlarını 90-70-50 ve 30m(FİTA) veya sadece 70m den, bayanlar ise 70-60-50-30m(FİTA) veya sadece 70m den atış yaparlar, ancak eleme turları hem bayanlar hem erkekler her zaman 70m den yapılır. Olimpiyatlarda sıralama ve eleme atışları 70m mesafeden yapılır. Makaralı yaylarda ise hem bayanlar hem de erkekler sıralama ve eleme atışlarını 50m den yaparlar.
Salon okçuluk (indoor) yarışmalarında bütün kategoriler 18m den atış yapar. Arazi (field) okçuluk yarışmalarında hedefler genellikle eğimli yerlere ve çeşitli mesafelere yerleştirilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Oryantiring sporu nedir

 • Spor minderi neden kullanılır

 • Golf Sporunun Tarihçesi

 • Bisiklet Türleri Nelerdir

 • Okçuluk sporu nedir

 • Atıcılık Sporu Nedir

 • Bisiklet Sporu Tarihçesi

 • Kayak sporu

 • Su kayağı sporu nedir

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4374
  Aldığı Puan : 1
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864012 seconds