Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Eskrim sporunun tarihi hakkında faydalı bilgiler

Spor / Olimpiyatlar
/Dosyalar/3153_eskrim-sporunun-tarihi.jpg

Eskrim, 3000 seneden beri bir eğlence sporu olarak oynana gelmektedir. Mısır'da MÖ 1190'lı yıllarda bu sporun yapıldığına dair çeşitli kabartmalar ve rölyefler bulunmuştur. Modern anlamda eskrim ise 15.yy. da ortaya çıkmıştır. Tarihte barutun ve ateşli silahların savaşlarda kullanılmaya başlanması ile savaşçıların daha hafif kılıçlar kullanmaya başlamaları, zırhlardan arınmaları sonucunda kılıç kullanmak daha yüksek beceri isteyen bir iş halinde gelmiştir.
Özellikle İtalyan ve Fransızların kullandığı kılıç 1896'daki Olimpiyatlarda yer almış ve o günden bugüne aksamadan yerini korumuştur. Yüzyılın başından bu yana daha sakin bir dönem geçiren eskrimde bazı kazalar da yaşanmadı değil. Bu kazalardan biri 1982 yılında yaşandı.SSCB'li sporcu Vladimir Smirnov, rakibinin kılıcı maskesini delince hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra güvenlik standartları bir hayli yükseltildi. Kılıçlar için özel bir çelik kullanılmaya başladı. Maskeler paslanmaz çelikten yapılıyor artık. Kıyafetler ise kevlardan da güçlü bir maddeden yapılıyor. Yeni maskelerde sporcunun yüzünü de artık görebilmek mümkün oluyor. Bu da oyuna insani bir yön katan önemli bir unsur.
Flöre, Epe ve Kılıç olarak isimlendirilen ve kesici ya da delici olmayan, birbirinden farklı fiziksel özelliklere sahip üç ayrı silahla, saptanmış uluslararası kurallara göre yapılan Olimpik bir bireysel mücadele sporudur. Bu kurallar FIE (Uluslararası Eskrim Federasyonu) tarafından ilkin 1914 yılında yazılı hale getirilmiştir ve her yıl güncelleştirilmektedir.
Eskrim, önceden saptanmış kurallara göre, farklı teknik özelliklere sahip, kesici ve delici olmayan FLÖRE, EPE ve KILIÇ olarak isimlendirilen üç silahla yapılan Olimpik bir mücadele sporudur.
Eskrim, satranç gibi, birkaç hamle sonra ne yapılması gerektirdiğini düşündürdüğü gibi, bunun çok kısa sürede olması gerektiğinden zamanında karar verme, dikkat, sürat, dayanma gücü gibi kişisel refleks ve yeteneklerin gelişmesine yararlı bir spordur.
Eskrimin sporcuya kazandırdığı özellikler;
*Eskrim hızlı,hareketli ve tempolu bir spordur. Atletik açıdan bakıldığında, hız ve dayanıklılık, bu sporun en önemli özellikleridir. Kişiye kazandıracağı diğer özellikler, güçlülük (patlayıcı hızlara ulaşma açısından yararlıdır, yoksa, bu sporda zor kullanımının yararı yoktur), esneklik, hareket hızı, koordinasyonu ve kesinliğidir. Ancak, sağladığı reaksiyon hızı (refleks) ve mücadele azmi, kişiye en önemli katkısıdır.
*Zihinsel açıdan eskrim, strateji geliştirmeye ve taktik uygulamalara yönelik yararlar sağlar. Eskrimcinin, kısa maç süresi içinde rakibini çabucak değerlendirmesi ve stilini ona uyarlaması gerekecektir. Eskrim, zihinsel bir oyunun bütün koşullarını içerir. Çok süratli biçimde, birkaç hamle sonrası için zamanında karar verme gerektirdiğinden, eskrim maçı, çabuk oynanan bir satranç maçına benzetilir.
*Eskrimci, organlarından düşünmeden yararlanarak harekete geçmeyi ilk başardığından itibaren, saldırı ya da savunmada bir plan uygulamaya başlar ve asıl heyecanın, rakibin düşündüklerini okuyabilmek, onun düşündüklerinin ilerisine geçmek, nihayet onu aldatabilmekte yattığını kısa zamanda fark eder.
*Keskin, analitik bir zeka gereksinimi yanında eskrim, karar mekanizmasının çabuk çalışmasını ve fırsatın ilk belirdiği anda, saldırıya geçme cesaretini gerektirir. Eskrimci bu anı değerlendirmekte gecikirse fırsat kaçmış olur. Her an hazırlıklı olma, hasmını sürekli kontrol altında tutma sonucunda, başarıyla uygulanan bir saldırı planı, kendine güven duygusunun artmasına yol açar.
*Psikolojik açıdan eskrimcinin, gergin maç koşullarında, dikkatini toplayarak, müsabakaya yoğunlaştırırken, ruhsal dengesi bakımından, kendisini sakin tutması gerekir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Olimpiyatlar

 • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

 • Jimlastik sporu nedir

 • Eskrim sporunun tarihi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3045
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6084011 seconds