Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ağrı Dağı Zirve Tırmanışı hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Doğa
/Dosyalar/3147_agri-dagi-zirve-tirmanisi.jpg

Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufandan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde bir çok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh - i Nuh, Cebel ül Haristir.
Marco Polonun hiç bir zaman çıkılamayacak dediği Dağa ilk tırmanışı, kayıtlara göre ilk tırmanış 9 Ekim 1829 yılında Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. İkinci kış tırmanışı ise ilk tırmanıştan çok sonra 21 Şubat 1970' de Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi. 1980'li yıllarda binlerce dağcı Ağrı Dağını ziyaret etti. Ağrıya tırmanışa 1990 yılında yasaklandı.1998 de Dağcılık Federasyonunun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı.
Yükseklik        -             5165 m.
Konumu          -           Doğu Anadolu'da İran sınırları yakınında yükselir. (Aras-Murat Nehirleri arası)
Tırmanış Zamanı    -     Tırmanışlar İçin En Uygun Zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Kış tırmanışları zorlu ancak zevklidir.
Özellikleri             -      Ağrı dağı(5165 m.), Anadolu Yarımadası ve Avrupa'nın en yüksek doruğudur. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3896 m. yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır. Ağrı dağı yüksekliği, buzulları, insanları, değişik yapısal görünümleri, kar sınırına kadar kaplı otlukları ve dağ çayırları ile ilginç ve çekici bir görünüme sahiptir.
Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı iki doruktan oluşur. Bunlar 5.137 metrelik Atatürk Doruğu  (Büyük Ağrı) ile 3.898 metrelik İnönü Doruğu’dir. (Küçük Ağrı) . 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir.
Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır ve Türkiye’nin en büyük buzuludur.
Büyük ve Küçük Ağrı dağları; Türkiye, İran ve Nahcivan devlet hudutlarının birleştiği bir noktada bulunur. Küçük Ağrı doğuda, Büyük Ağrı Dağı batıdadır. Her ikisine ansızın Ağrılar denir. Doğubayazıt ovasının kuzeyinde, kaza merkezine 15 kilometre. uzaklıktadır. Ana kütleyi Büyük Ağrı oluşturmaktadır. Her ikisinin yamaçlarında oluşmuş pek çok parazit koniler vardır. Türkiye’ nin en büyük dağı olan Büyük Ağrı dağı (5.137 m.) solmuş volkanik bir volkandır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Organik Tarım Nedir

 • Ağrı Dağı Zirve Tırmanışı

 • Demavend Dağı Nerededir

 • Hatıra ormanı ve enerji ormanı nedir

 • Doğayı korumak için neler yapmalıyız

 • Ormanlardan Neden Ağaç Kesiyoruz

 • Ormancılıkta Ölü Ağaç Kavramı

 • Orman Nedir

 • Rekortmen Ağaçlar

 • Ağaç Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2070
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 31.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4836008 seconds