Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Köpek davranışları hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Hayvanlar Alemi
/Dosyalar/3146_kopekler-hakkinda-soru-cevaplar.jpg

Köpekler hakkında sorular ve cevapları, köpeklerimiz hangi davranışları neden yaparlar ;
1-Köpeğimin aşılarına ne zaman başlamalıyım ?
En ideal aşıya başlama zamanı 6-8 haftalıkkendir. Ancak bu köpeğinizin gelişimine ve sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu konudaki en iyi kararı veteriner hekiminiz verecektir.
2-Aşılardan önce veya sonra yıkama yapmamda bir sakınca var mı ?
Aşılardan en az 2 gün önce ve sonrasında yıkama yapılmaması daha iyi olur. Aksi takdirde bir takım sağlık sorunları yaşanabilir.
3- Köpeğim evdeki tüm eşyaları kemirmeye çalışıyor. Ne yapabilirim ?
Bu davranış biçimi genelde iki nedenden kaynaklanır. Birincisi, köpeğiniz yavrudur ve diş değiştirmeye başlamıştır. İkincisi ise canı sıkılıyordur veya sizi cezalandırıyordur. Eğer problem diş değiştirme ise bu en kötü ihtimalle tüm kalıcı dişlerin tamamlandığı 8 ay civarında bitecektir. Siz bu arada ona yapay kemikler veya kemirebileceği ama parçalayıp yutamayacağı oyuncaklar vererek zararı asgariye indirmeye çalışabilirsiniz. İkinci problemi ise protesto nedenini saptayarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için gerekirse veteriner hekiminize danışınız.
4- Köpeğim oynarken sürekli elimi veya ayağımı ısırmaya çalışıyor. Bana bir zararı var mı ?
Bu yavru köpeklerde tamamen oyun amaçlıdır ve aynı zamanda onun için bir iletişim yöntemidir. Kötü bir amaç taşımaz (Nadir olarak problemli yavrularda gerçekten ısırma amaçlı olabilir) ve size bir zararı dokunmaz. Ancak genel hijyen kurallarına uyarak çiziklerin üzerini bir dezenfektanla temizlemek olabilecek ufak tefek iltihaplanmaları önleyecektir
5-Köpeğimi her gün fırçalamam gerekiyor mu ?
 Hem tüylerinin daha canlı ve parlak olmasını sağlamak hemde evde tüy sorunu yaşamamak için köpeğinizin cinsine bağlı olarak her gün fırçalama yapmanız gerekebilir.
6-Köpeğim çiftleştikten sonra kaç günde doğurur ?
 Köpekler genel olarak 60 - 62. günde doğururlar. Ancak nadir olmakla birlikte 70. günde doğum yapan köpekler de görülmüştür.
7-Köpeğim yardımsız doğum yapabilir mi ?
Köpekler genelde doğum sırasında yardıma ihtiyaç duymazlar. Size düşen bir parça pamuk, biraz ip, biraz tentürdiyot ve bir makastır. Doğan yavruların göbek kordonlarını keserek (kordonun 2 cm kadar kısmı göbek üzerinde kalacak şekilde ip ile bağlayın ve ipin 1 cm kadar ilerisinden kesin ve tentürdiyot sürün) ona yardım edebilirsiniz. Ancak siz yinede doktorunuzun telefonunu el altında bulundurmayı ihmal etmeyin.
8- Köpeğimi hiç doğurmadan kısırlaştırmam zararlı mıdır ?
 Köpeğinizi hiç doğurtmadan kısırlaştırmanın onun yaşamı üzerinde hiç bir olumsuz etkisi yoktur. Aksine köpeğinizi ilerde bir takım olabilecek problemlerden de (meme tümörleri, rahim ve yumurtalık hastalıkları) koruyacaktır.
9-Köpeğimin dişlerini fırçalamam faydalımıdır ?
Eğer köpeğiniz izin veriyorsa dişlerini kesinlikle fırçalamalısınız. Bu aynı zaman da daha az diş temizliğine gitmek demektir. Bu da size masrafdan ve zamandan tasarruf ettirir.
10-Kendilerinden korkulduğunu nasıl anlıyor?
Köpekten korkan insanlar belirgin bir tavırda oldukları, hareketleri farklılaştığı için. Köpeklerden korkanlar mümkün olduğu kadar onları önemsemiyormuş gibi davranmalılar.
11-Köpekler neden çimenleri yiyor?
Çimen sindirime yardımcı olduğu için.
12-Köpekler kedilerden neden nefret ediyor?
Köpekler nefret etmez. Ancak, köpeklerin kedilerin davranış biçimini - özellikle koşarken - sevmediği için kedi görünce sinirleniyor.
13-Oyuncağa ihtiyacı var mı?
Köpeklerin kesinlikle oyuncağa ihtiyaçları var, bu ihtiyaç yaşla azalıyor.
14-Köpekler ne kadar süreyle olan olayları anımsıyor?
Çok iyi bir hafızaları var. Olayları -özellikle büyüme çağlarında olanları - ömür boyu hatırlıyorlar.
15-Dişiler çocuklara daha mı iyi davranıyor?
Bunun cinsiyetle bir ilgisi yok. Doğduktan sonraki ilk 12 haftada çocuklarla haşır neşir olduysa çocuklarla arası çok iyi oluyor.
16-Evde yalnızken niye havlıyor?
Evde korkan köpekler korkularını havlayarak belli ediyorlar. Bir kulübeleri varsa ya da küçük bir yerde durmaya alıştırılırlarsa daha az korkuyorlar.
17-Köpeklerin burnu neden herzaman ıslaktır ?
Aslında köpeklerin burnu her zaman ıslak değildir. Sadece köpekler burunlarını sık sık yalarlar. Bu ıslaklık sadece böyle durumlarda görülür. Genelde eğer köpeğin burnu ıslaksa, köpek sağlıklı diye düşünülür, fakat bu düşünce tam olarak doğru değildir. Aslında köpekler kendilerini mutlu hissettiklerinde burunlarını daha sık, mutsuz olduklarında da aksine daha az yalarlar.
18- Köpekler neden herşeyi koklar ?
İlk olarak şunu bilmek gerekir ki; köpekler tam olarak 220 milyon koklama hücresine sahiptirler. Bu hücre sayısı insanlarda sadece 5 milyon kadardır. Köpeklerde koklama duyusu; O’nlara, etrafında olan biteni anlamaları, nerede olduklarını bilmeleri, çiftleşme için eş aramaları, çocuksu merak duygularını gidermek istemeleri ve yaşadıkları bölgedeki tehlikeleri önceden sezmeleri vb. gibi önemli konularda yardımcı ve yol gösterici olur.
19- Köpekler neden ulurlar ?
Köpekler için başlarını arkaya doğru atıp ulumak hareket olarak daha kolaydır. Bu davranışı sanki aya bakarak uluyor izlenimini verir. Fakat köpeğin uluyarak yaptığı, sadece şarkı söylemekten ve diğer köpeklerle iletişim kurma, yerini belli etme veya yaşam sınırlarını çizme isteğinden kaynaklanır.İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Stargazer Balıkları

 • Sivrisinekler insanı niçin sokar

 • İngilizce´de hindiye niçin Turkey deniliyor

 • Kakapo Nedir

 • Grup Halinde Yaşamak Karıncaları Nasıl Etkiler

 • Kuşlar neden öter

 • Dünyanın en büyük böceği keşfedildi

 • Piranha

 • Kediler balık ve sütü neden severler

 • Atlara neden gözlük takıyorlar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2681
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 26.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,577201 seconds