Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Üçaylar Orucu hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3077_ucaylar-orucu-nedir.jpg

Üç Aylar Orucu;
Üç aylarda ve mübarek günlerde dinî duyarlılık yoğun ve yüksek olduğundan, bu kutlu zaman dilimleri, daha çok ibadet etme isteği uyandırmaktadır. Ama üç aylar denince, akla ilk olarak gelen şeylerden birisi, bu aylarda oruç tutmaktır.
Özellikle ülkemizde, üç aylarda ve bu ayların içindeki kutlu gecelerin gündüzlerinde oruç tutulması, çok yaygındır
1.Aylık Oruçlar
Hz. Peygamber (s.a.), her ay üç gün oruç tutardı. Bu üç günü, bazen ayın başına, bazen ortasına, bazen da sonuna rastlatırdı. Özellikle dolunay günlerinde oruç tutmayı tavsiye ettiği nakledilir. Hatta, bu günlerde orucu emrettiği ve faziletini belirttiği olmuştur.
Her ay üç gün oruç tutmak, nafile oruçlar arasında sayılmıştır. Ramazan’dan sonra en sevaplı nafile oruçlar, Recep ve Şaban aylarında tutulan oruçlardır.
2.Recep Orucu
Hz. Peygamber (s.a.), Receb-i Şerif ayında çok sık oruç tutmuştur. İbnu Abbâs (r.a.), şöyle demiştir: Resulullah (s.a.) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz, “(Gâliba). hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak)” derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz; “(Galiba) hiç tutmayacak” derdik.”
3.Şaban Orucu
Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz Şaban ayına ayrı bir özellik ver­miş ve Ramazandan sonra en çok bu ayı oruçlu geçirmiştir. Aynı za­manda bu ayın fazileti hakkında hayli bilgiler vermiş ve kendisi de bilfiil söylediklerini uygulamıştır.
Dört haram ayına da ilgi göstermiş ve ihya edilmelerini tavsiye buyurmuştur. Şüphesiz Şaban Ayı, Ramazan'a hazırlanmaya yönelik bir hik­meti de taşımaktadır. Cenab-ı Hakk'ın, kendini ibadete veren mü'min kullarına Ramazan'da açacağı çok zengin manevi sofradan yeterince nasip almamız için, ona Şaban ayında hazırlanmaya başlamamız çok daha uygun olur. O bakımdan Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz bu ayın ya çoğunu, bazan da tamamını oruçlu geçirmiştir. Özellikle bu ayın yarısında yer alan Berat Gecesi'nin dinimizde ayrı bir anlamı söz ko­nusudur.
Şaban ayında oruç tutmanın belli bir sayısı yoktur.Kişi gücünün yettiği kadar tutmalı ancak vücudunu farz ibadetleri yapamayacak kadar zayıf düşmesine sebep olmamalıdır.


 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar

 • Farklı Ten Renklerinin Evrimi

 • Gömleklerde neden sağ ve solda düğme vardır

 • Yüzerken Terler Miyiz

 • Mezara niçin çiçek konulur

 • Maden Suyundaki minerallerin yararları

 • Su Örümcekleri Suda Nasıl Yürüyor

 • Lavaboda su neden sağa doğru akar

 • Eski Mısır Mitolojisi Burçları

 • Eyfel Kulesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1648
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 22.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4368007 seconds