Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Rüyalar hakkında bilinmeyenler hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3041_ruyalar-hakkinda-bilinmeyenler.jpg

Rüyalar hakkında bilmediğimiz bilgiler;
*Rüyalarımızın %90'ını unuturuz: 
Uyandıktan sonraki 5 dakika içinde gece gördüğümüz rüyaların %50'sini unutuyoruz. 10 dakika içindeyse %90'ını! 

*Körler de rüya görüyor: 
Özellikle görme yeteneği ile doğup sonradan bu yeteneği kaybedenler aynı görebilen insanlar gibi rüya görür. Ancak doğuştan kör olanlar imajlar içeren rüyalar göremezler. Onların rüyaları ses, koku ve his üzerine kuruludur ve en az görenlerinki kadar çarpıcıdır. 

*Herkes rüya görür: 
Aşırı psikolojik sorunları olan insanlar dışında herkes rüya görür. Rüya görmediğini düşünen insanlar, aslında rüyalarını çok çabuk unutanlardır. 

*Rüyamızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz: 
Bazen rüyalarımızda bir sürü yabancı insan görebiliriz ancak bunlar aklımızın bir uydurması değildir. Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz. 

*Herkes rüyalarını renkli görmez: 
Gözleri gören insanların yüzde 12'si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915 ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara göre rüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyaz görülüyordu. Fakat sonuçlar 1960'lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların sadece yüzde 4.4'ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalar bu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntülere geçmemize bağlıyor. 

*Rüyalar semboliktir: 
Bir konu üzerine gördüğünüz rüya tam olarakta o konu hakkında değildir. Rüyaların derin sembolik bir dili vardır. Uyku halindeki bilinçsiz akıl rüyanızı daha bilindik hale çevirmeye çalışır. Aklımız rüyadaki nesneleri daha bilindik sembollerle anlatmaya veya çözmeye çalışır. Duygular: Rüyalarda en çok hissedilen duygu endişedir. Negatif duygular pozitif duygulardan daha sık görülür. 

*Hayvanlar da rüya görür: 
Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur. Bir köpeği uyurken izlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarını ve ya patilerini oynattığını görebilirsiniz.

*Uyku felci:
Derin uykuya geçtiğimizde beynimizdeki bir sistem harekete geçer ve vücudumuzun hareket etmesini engeller. Bunu rüyalardaki hareketlerimizin fiziksel olarak gerçekleşmesini engellemek için vücudumuzun bir savunma mekanizması olarak düşünebiliriz.Vücudumuzdan salgılanan hormonlar bizi uykuya sevk eder ve sinirlerimiz omuriliğimize sinyal göndererek vücudumuzun rahatlamasını ve sonrasında bir nevi paralize olmasını sağlar. 

*Rüyanın gerçek hayatla birleşmesi: 
Zihnimiz, bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeyleri rüyalarımızla birleştirebilir. Örneğin rüyamızda kendimizi bir konserde müzik dinlerken görüyoruzdur, ancak o sırada radyoda bir müzik çalıyor olabilir. Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görür: Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasında gördüğü kişilerin %70'ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Erkekler daha agresif rüyalar görürken kadınların rüyaları daha sakindir. 

*Gelecekten haber veren rüyalar: 
Yapılan araştırmalar insanların yüzde 18 ila yüzde 38'nin rüyalarında 'geleceğe ilişkin' verilertaşıyan imgeler gördüğünü, yüzde 70'ininse 'déjà vu' yaşadığını gösteriyor. Rüyalarda geleceğin görülebileceğine inanan insanların oranıysa araştırmaya bağlı olarak yüzde 63 ileyüzde 98 arasında değişiyor. 

*Horluyorsanız rüya görmezsiniz: 
Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış. Rüyada orgazm olabilirsiniz: Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki fiziksel olarak hiç bir aktiviteniz olmasa bile rüyanızda gerçek yaşamda olduğu gibi orgazm olabilirsiniz.

*Rüyaların yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır, rüya görmüyor olmak ciddi protein eksikliği veya kişilik bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

*Araştırmalar beyin dalgalarının rüyadayken uyanık olduğumuz zamankinden daha etkin olduğunu göstermiştir.

*Bilmediğimiz Şeyler Hakkında Rüya Göremeyiz.Rüyalarımızda hiç tanımadığımızı düşündüğümüz yüzler, aslında gün içerisinde sokakta, benzin istasyonunda veya markette gördüğümüz yüzlerce yüzden biri. Sadece bilinçli olan tarafımız bunları hatırlamıyor. Ama her görüğümüz nesne ve yüz rüyalarımızda karşımıza çıkıyor.

*Rüyalarla ilgili bir diğer şaşırtıcı gerçek ise, insanların yasaklanan, toplum tarafından kabul görmeyen şeyleri rüyalarında görme eğilimidir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Piercing Tarihi

 • Neden Yemek Yedikten Sonra Uykumuz Gelir

 • Ramazan Bayramı

 • İsmini Kişilerden Alan Ülkeler

 • Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir

 • İnsan korkunca niçin dişleri birbirine vurur

 • Dünyadaki en büyük 10 tapınak

 • Kediler

 • İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar

 • At kestanesi nedir ve kullanım alanı nelerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2210
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5304009 seconds