Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Azerbaycan mutfağı hakkında faydalı bilgiler

Yiyecek İçecek / Püf Noktaları
/Dosyalar/3032_azerbaycan-mutfagi.jpg

Türk mutfağı ile Azerbaycan mutfağının birbirine benzer tarafları vardır. Yemek öğünleri Türk yemek kültürüyle hemen hemen aynıdır. Mutfak eşyalarının isimleri birbirine benzer. Azerilerde de kırsal kesimlerde geleneksel yer sofraları kurulur, şehirlerde yemek masası düzeni hakimdir. 
   Azeri mutfağı, Türk mutfağıyla benzerlik göstermeyen bir tarafı zeytinyağlı yemeklerinin olmayışıdır, azerilerin birçoğu zeytinyağlı yemeğin tadını bile bilememektedir. Azeriler de baharatlar, kişniş ve safran Türk mutfağına göre daha fazla kullanılır.
   Azeri mutfağının ana menüsü hamur işleri ve et ile yapılan yemeklerden oluşmaktadır. Azeri yemekleri koyun eti ağırlıklı olup dana eti ve kanatlı hayvanların etlerinden yapılan yemekleri de vardır. Etlerden genellikler kavurma, kurutma ve bastırma yapılıp kış için hazırlanır. 
Yemeklerini genelde ayçiçek, tereyağ ve kuyruk yağı ile yapmayı tercih ederler. Sofralarında her zaman gül şerbeti, ayran ve reçel bulunur. 
Azerbaycan mutfağının çorbaları sütlü, yoğurtlu, tavuklu, etli sebzeli, etsiz sebzeli, işkembeli, balıklı çeşitleriden oluşur. Sabah kahvaltılarında çay, zeytin, peynir, yumurta, tereyağı, börek, ekmek çeşitleri bulunur. Çay saatlerinde çayın yanında şekerleme, pasta veya reçel sunulur. Azerilerin öne çıkan reçelleri arasında domates, taze ceviz, karpuz kabuğu, patlıcan, erik, kayısı ve şeftali reçelleri vardır.

Azerbaycan Mutfağının Öne Çıkan Yemek ve Tatlıları:
-Çorbalarda öne çıkan lezzetler, Parça Bozbaş, Umaç, Dovğa, Piti, Pelmeni, Köfte Bozbaş, Haş (Kelle Paça) ve Tavuk Çorbasıdır.
-Hamur işleri ise Düşbere, Fini, Kuymak, Gürze ve Xemiraşı’dır.
-Et yemeklerinde kebaplar ön plandadır. Bunlardan birkaçı Tike Kebap, Amatör Kebap, Tava Kebabı, Lüle Kebabı, Abgust Ve Tavuk Kebabıdır.
-Öne çıkan dolmaları ise Kalem Dolması, Yaprak Dolması, Patlıcan Dolması, Elma Dolması, Ayva Dolması, Soğan Dolması ve Domates Dolmasıdır.
-Tatlıları ise Bakü Baklavası, Seki Baklavası, Şekerbura Tatlısı, Salyangozlu Profetirol ve Ciğerli Baklavadır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kaymaklı ayva tatlısı

 • Şekerpare tarifi

 • Nohut salatası tarifi

 • Elma Cipsi tarifi

 • İnsan sadece havuç yerse teni turuncu olur mu

 • Çerkes Mutfağı

 • Balık nasıl alınır ve saklanır

 • Böğürtlen şerbeti yapımı

 • Bal, bebekler için zararlı olabilir mi

 • Elma Şekeri nasıl yapılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2441
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5304009 seconds