Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kuzey Kutup Işıkları hakkında faydalı bilgiler

Bilim ve Teknik / Astroloji
/Dosyalar/3028_kuzey-kutup-isiklari-bir-doga-harikasi.jpg

    Aurora Borealis, yahut daha çok bilinen ismiyle "kuzey ışıkları", bir gökyüzü fenomeni. Kuzey ışıkları, Dünya'nın manyetik kuzey ve güney kutup dairelerinde gözlenebilen bir gök olayı. Gökyüzüne bakıyorsunuz ve yeşilli morlu ışıklar gecenin karanlığında dans ediyor, biri kayboluyor yenisi geliyor, sürekli bir takım renkler, ışıklar... Ve bunlar, "havada". Bilgimizi bundan 1000 sene önce bilinenlerle kısıtlarsak, "yıldızların olduğu yerde" de diyebiliriz.
   Yüzyıllar boyunca hakkında binlerce açıklama ve fikir geliştirilmiş kuzey ışıklarının nasıl oluştuklarını anlamak ise, ancak Dünya ve uzay hakkında edindiğimiz bilgiler geliştikçe, yeni yeni mümkün olmuştur.
Kuzey ışıklarının nasıl oluştuğunu anlamak için bilmemiz gereken şeyler hiç de azımsanacak gibi değil. Bu fenomeni açıklamak için Güneş rüzgarları, dünyanın manyetik alanı, manyetik alan hatları ve iyonlar ile elektronların bu hatlar üzerindeki davranışları, elektronlarla bombalanan gazların tepkileri,Belirtmek gerekir ki, bu bilgilerin bir çoğu da hala tamamen anlaşılabilmiş şeyler değil. Gözlenebilen kimi etkilerin var olma sebepleri hakkındaki bilgimiz, tahminlerden öteye gidemiyor .
    Aurora sırasında görülen ışıklar, Güneş'ten gelerek yaklaşık 450 km/saniye hızla ilerleyen yüksek enerjili elektronların atmosferdeki gaz molekülleriyle çarpışması sonucunda ortaya çıkar.
Çok yüksek enerjili yeni bir elektron kazanan atomlar, kapasitelerinin çok üstünde enerjiyle yüklenirler.  Normal şartlarda bir atom veya molekül yüksek düzeyde enerjiyle yüklendiğinde, bu enerjiyi diğer atomlara çarparak hızla kaybeder.

Ancak, molekül yoğunluğunun santimetre küp başına birkaç atom olduğu 80-150km arası yüksekliklerde bir atomun çarparak enerjisini aktaracağı bir diğer atoma rastlaması düşük bir olasılıktır.Bu yüzden atomlar fazla enerjiyi ışık halinde ve nazaran yavaşça yayarlar.
 
 Tüm bu bilgiler ışığında sanırım şöyle özetleyebiliriz:
"Kuzey ışıkları, güneş'ten fırlatılan yüksek enerjili parçacıklar, Dünya'nın manyetik alanının en zayıf olduğu bölgelerde atmosferin üst tabakalarındaki seyrek atomlara çarparlar.Bu çarpma sonucunda haddinden fazla enerjiyle yüklenen atomlar kazandıkları fazla enerjiyi ışıma yaparak atarlar.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Değerli Taşlar ve Anlamları

 • Kuzey Kutup Işıkları

 • Rüyada nar

 • Rüyada gebelik

 • Burçlara Göre Dekorasyon

 • Burçlara Göre Hediye Seçimi

 • Rüyada satranç tahtası görmek

 • Auroraların Yaşamımıza Etkileri

 • Rüyada lunapark görmek

 • Burcunuza Göre Stiliniz Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2864
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar