Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

14 Şubat Neden Sevgililer Günü hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2984_14-subat-neden-sevgililer-gunu.jpg

1800ler’de doktorlar, hastalarına kalp kırıklığının tedavisi olarak çikolata önerirlermiş. Bunun, acılarını dindireceğini ve ayrılık acılarını yatıştıracağını söylerlermiş.
Başlangıç tarihi eski Roma zamanına uzanıyor.O zamanın İmparatoru 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi.
İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine,Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hristiyan şehitliğine gömüldü.

14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu olaydan 226 yıl sonra 496'da Papa Gelasius Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14'ü olarak belirlemiştir.
Yıllar 14 Şubat aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, şiirler okuduğu, beraber vakit geçirdiği bir gün olarak günümüze kadar geldi.
Bununla pararel olarak Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandı. Sevgililer Günü, 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi.
Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti. Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat’ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler vererek bu günü kutlamaktadırlar.

XX
Türkiye’de olmasa da dünyada bu iki ‘’x’’in bir araya gelmesi öpücük anlamına geliyor. Peki, bu nasıl ortaya çıkmış? Bir inanışa göre bu alışkanlık orta çağda, bir şahitin önünde ismini yazamayan insanlar tarafından kazanılmış. Mektubu yazan bir X atar ve bu X’in üzerini öperek mektubun gizliliğini belirtirmiş.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Eskimolar buzdan evlerini nasıl ısıtırlar

 • Hayvanlar ve Kış Uykusu

 • Buzlu Yola Kışın Neden Tuz Atılır

 • Niçin gözyaşı dökeriz

 • Uzaya giden ilk hayvan hangisidir

 • Kediler Neden Hep Dört Ayak Üzerine Düşerler

 • Renkler ve Anlamları

 • Tatları Pek Bilinmeyen Meyveler Nelerdir

 • Neandertal ırkı nedir

 • Maden suyu ve soda arasındaki fark nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2048
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5928011 seconds