Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Hıçkırık sebebi ve tedavisi hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/2966_hickirik-sebebi-ve-tedavisi.jpg

     Her insanın kendine özgü hıçkırık deneyimi olsada ortalama olarak bir hıçkırık döngüsünde 4 ile 60 kere hıçkırıyoruz.Her hıçkırık krizi de dakikalar sürdüğü gibi saatler hatta günler sürebilmektedir.Tıbbi olarak 48 saatten fazla süren bir hıçkırık söz konusuysa buna inatçı hıçkırık adı verilmektedir.
     Aslında hıçkırık birçoğumuzda daha anne rahmindeyken başlıyor.Bir teoriye göre hıçkırık,akciğerlerin tam olgunlaşmadan önceki dönemlerdede fetüslerin nefes almaya çalışması ile ilgili bir reflekstir.Prematüre bebeklerin matürlere oranlara %2,5 daha fazla hıçkırması ise bu teoriyi destekler niteliktedir.
Bizler yaşlandıkça hıçkırık nöbetlerimizin sayısı da azalıyor.Yapılan araştırmalarda elde edilen bilgilere göre akşamları daha fazla hıçkırıyoruz,kadınlar menstruasyon periyodlarının ilk iki haftasında daha fazla hıçkırıyor ve son olarak da hamile kadınlar hamile olmayanlara göre daha az hıçkırıyor.
     Hıçkırığın sebebi ise;.Normal nefes alışımız sırasında hava ağızdan alınır daha sonra gırtlak,soluk borusu,bronşlar ve son olarak akciğere gider.Oradan oksijen kana karışır ve solunum işlemini yapmış oluruz.Bu nefes alışımızı başlatan ve sürdüren diyafram adı verilen göğüs ve karın boşluğumuzu ayıran büyük bir kas.
Bu kas kasıldığında aşağı doğru hareket eder ve bu hareket sonucunda nefes alma işlemi gerçekleştirilir. Vüsutta her kasın olduğu gibi diyaframı da kontrol eden “frenik sinir” adı verilen bir sinir bulunmaktadır.Bu sinir uyarı oluşturduğunda diyafram kasılır ve nefes alış işlemi gerçekleştirilir.Frenik sinirde iritasyona sebep olan her şey diyaframda spazmlara neden olur.Bu spazmlar sonucunda kişi kısa,hızlı nefes almaya çalışır.Bu sırada kapalı olan epiglottan geçmeye çalışan hava ses tellerine çarpar ve hıçkırık sırasında duyduğumuz sesi meydana getirir. Bunun en önde gelen sebebi dolu mide.Hızlı bir şekilde çok yemek yemek, çok alkol almak, fazla hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının aniden değişmesi ya da heyecanlanmak gibi durumlar, diyaframın bitişiğinde bulunan midenin şişmesine ya da gerilmesine yol açan durumlardır. 
     Midenin bu genişlemesi diyaframa çarpmasına ve sonuç olarak da hıçkırığa neden olur.Acılı yiyecekler veya sigara direk sinir hasarına sebep olarak da hıçkırığa neden olabilmektedir.Gülmek de hıçkırığa neden olabilir.Altta yatan mekanizma aynı aslında.Gülme sırasında mideye bol miktar hava çekilir bu da midenin şişmesine ve diyaframa baskıya neden olur ve hıçkırık ortaya çıkar.
     Çok miktarda biber yemek gibi kimyasal yanmaların, enfeksiyonların ve ülser gibi hastalıkların da hıçkırığı meydana getirebilecekleri ileri sürülüyor. Hıçkırık süresince bir şey yememekte ve içmemekte fayda vardır, çünkü bu sırada tekrar fazla hava alınabilir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Sinüzit Tedavisi

 • Pseudocyesis yalancı gebelik

 • insanlarda yaygın görülen kalıtsal hastalıklar

 • Baş Dönmesi - Vertigo

 • Romatizma Nedir

 • Kekemelik Nedir Türleri Nelerdir

 • Vertigo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

 • Epilepsi Neden Olur

 • Reflü Nedir

 • Bronşit ve Astım Hastalarına Çam Suyu Tavsiyesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2217
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 11.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,5460009 seconds