Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Çoçuklarda obsesyon hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/2950_cocuklarda-obsesyon.jpg

     Takıntı ya da obsesyon, akla gelen, doğru olmasa bile uzaklaştırılamayan düşünceler, kompülsiyon ise bu düşünceyi uzaklaştırmak için yapılan törensel davranışlardır. Takıntılı düşünce (obsesyon) yetişkinlerde olduğu kadar, çocuklarda da sık görülen bir rahatsızlıktır. 
Bu olayın çocukluk döneminde genellikle sinsi başlayan bir durum olması, çocukların olayı çok iyi tanımlayamaması, ve belirtilerin çocukluk dönemi özellikleriyle karışabilir olması tanıyı zorlaştırmaktadır. 
     Örneğin, yatmadan önce yapılan bazı davranışlar okul öncesi yaşlarda normalken, ilerleyen yaşlarda obsesyon ve kompülsiyonlar olabilir. Yatağa girmeden belli sıra izleyen bazı kurallara uyar küçük çocuklar.Giyinme, masal anlatımı, belli yerde yatma gibi… Bunlar olmayınca huysuzlaşabilirler. Ama 8-9 yaşından sonra bu düzen değişir. Oysa hastalık, belirtisi olduğunda devam eder ve olayı baştan yapma gibi belirtiler ortaya çıkar. Benzer şekilde küçük çocuklarda çizgilere basmadan yürüme bir oyun; erişkin dönemde bir kompülsiyon olabilir. Bu çocukluk ritüellerini kompulsiyonlardan ayıran en büyük özellik, ritüellerin bir çeşit sosyalleşmeyi arttırıcı, kaygıyı azaltıcı rol oynaması, kompülsiyonların kısıtlayıcı ve sıkıntı verici olmasıdır. Aileler, genellikle kompülsiyonları “tik” olarak tarif etmektedirler. Özellikle de bir yere dokunma, ya da belli hareketi tekrarlama olduğunda. Oysa tik, kasların istemsiz kasılmasıdır. 
   Obsesyon ( Takıntı), mantıklı olmayan, tekrar eden düşünceler, davranışlar ya da alışkanlıklardır. Tekrarlayan düşünceler, şüpheler sık sık görülür. Bazen de mantıksız bir eyleme veya davranışa yol açan, karsı konulamaz ve dayanılamaz bir dürtü söz konusudur. Çocuk, basmakalıp bir davranışı yapmazsa, kaygı ve gerginlik hisseder.
   Hastalık çoğunlukla; 18-25 yaşları arasında başlamakla birlikte; küçük çocukluk yaşlarında bile başlayabilir. Prevalansı:% 2,5-3, 
kadın erkek oranı 3/2 dir.
Çocuğunuzda obsesyon ile ilgili belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz: 
• Israrla aynı konuda sorular sorar.  
• Eşyalarını aynı düzende yerleştirmeye çalışır.  
• Aynı oyuncaklarla bıkmadan usanmadan uzun sürelerle oynar. 
• Yaptığı bir şeyde belirli bir sırayı takip etmeye çalışır. 
• Çevresindeki her şeyi belirli sınıflara sokar (sayılarına, renklerine, büyüklüklerine göre…). 
       Obsesif kompulsif bozukluğun çeşitleri: 
* En sık görüleni, bulaşma obsesyonudur. Bulaşıcı hastalıklar ve mikroplardır.
* Sürekli endişe etmektir. Örneğin: Ocağı açık unutmak, ütüyü üzerinde bırakmak, kapıyı kilitlemeyi unutmak gibi. 
* Aşırı düzen ve temizlik. Örneğin: Kişi her gün evin her tarafının tozlarını alır ve eğer bir yer eksik kalırsa büyük bir sıkıntı ve rahatsızlık yaşar, ya da ellerinin kirlendiğini düşünen bir kişinin ellerini uzun bir süre yıkaması. 
* Zarar verilmesi. Örneğin: Sürekli olarak birisinin veya kendisinin çocuğuna zarar vereceğinden korkmak.
* Simetri ya da “tam ayarında” olma obsesyonu. 
* Zihinsel eylemler obsesyonu. Örneğin: Törensel davranışlar, sayı sayma, bir takım sözcükleri sessiz biçimde söyleyip durma v.b. 
     Obsesif Kompulsif Bozukluklukların ortaya çıkış nedeni, kaygı ile ilgili bir sorundur. Çocuklarda görülen takıntılı davranışların ortaya çıkmasındaki etkenler, anne-baba tutumları, kişisel özellikler ve genetik faktörlerdir. Anne-babanın aşırı titiz, korumacı ve mükemmeliyetçi tutumlarının çocuklarda takıntılı davranışı pekiştirdiği gözlemlenmektedir.
     Her ne kadar çocuğun davranışları üzerinde anne-babanın etkisi olsa da kişilik özelliklerinin ve genetik faktörlerinin etkisi vardır. Birçok ruhsal sorun gibi Obsesif kompülsif bozukluk da genetik geçişli bir rahatsızlıktır. 
Takıntılı davranışlar konusunda çocukların cezalandırılması, çocuğu kızgınlık ve baskı ile bu davranışlardan vazgeçirmeye çalışmak  sorunu olduğundan daha da ciddi hale getirebilir. 

 Anne Babalara Önerilerimiz;
- Çocuğun problemini reddedip öfke gösterdiğinizde çocukta artan endişe, obsesyonun artmasına neden olabilir. 
- Çocuğunuz konusunda risk almayı öğrenmeli ve çocuğunuzun da risk alması konusunda onu cesaretlendirmelisiniz.
- Çocuğunuzla olduğundan dha sık vakit geçirmek için plan yapmak,çocuğunuzun problemine yardımcı olucaktır.
- Ev içindeki aşırı titizliklerinizin ve beklentilerinizin çocuğunuza nasıl yansıdığını gözden geçirmelisiniz. Eğer bu titiz davranışlarınızla, çocuğunuzu etkilediğinizi gözlemliyorsanız, davranışlarınızda değişiklik yapmanız yarar sağliycaktır .
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Panik Atak Belirtileri Nelerdir

 • Insulin Nedir

 • Fibromiyalji Nedir

 • Kalp Sağlığınız İçin Kırmızı Et Tüketin

 • Sinüzit Tedavisi

 • Tetanoz Aşısı 10 Yılda Bir Tekrarlanmalı

 • Hıçkırık sebebi ve tedavisi

 • İnsülin Direncinin Bulguları Nelerdir

 • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda yanlışlar

 • Uçuk Nedir Hangi durumda çıkar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2261
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,7020012 seconds