Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Doğum Çatlaklıkları ve Çözümleri hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/2944_dogum-catlakliklari-ve-cozumleri.jpg

     Doğum Çatlakları;Doğum sonrası rahmin tekrar eski hacmine küçülmesi, ve hamilelikte alınan kiloların verilmesinden sonra iyice belirgin hale gelebilen çatlak ve sarkıklık genç annenin vücudunu deforme olması ile oluşur.
Doğum çatlakları kimlerde sık görülür ? 
     Kuşkusuz bir çok hanımın problemi olan bu durumun nedenini araştırmak için bir çok bilimsel araştırma yapılmıştır.Size tüm araştırmalarda ortak olarak bulunan faktörleri özetliyorum : 
·Vücut-Kütle-İndexi: Hamile bayanın kilosu boyuna göre fazla ise yani kilolu ise gebelik sırasında büyüyen rahim ekstra genişleme yaratacağı için çatlak riski artar. 
·Gebenin yaşı: Erken yaştaki gebeliklerde deri daha gergin olduğu için çatlama riski fazladır. Özellikle 18 yaş civarındaki gebeler daha çok risk altındadır. 
·Gebelik sırasında kilo alma : Bazı kadın doğumcuların haklı olarak gebenin kilosunu kontrol altına alma çabasının bir sebebi de budur. Çünkü kilo alımı derinin altındaki yağ dokusunu arttırır bu da cildi genişletip çatlamaya yol açar. 
·Doğan bebeğin kilosu: Eğer bir tosuncuk taşıyorsanız rahminiz dolayısıyla da karın cildiniz daha fazla gerilir. 
·Genetik: Annenizde de gebelik çatlak olmuşsa cildinizin gerilmeye karşı genetik bir zafiyeti var demektir. Çatlama riski artar. 

Hamilelikte çatlakların nedenleri;vücut yapısı ve cilt esnekliği olan bayanlarda çatlak oluşumu daha az görülür,cildin kuruluğuna dikkat edilmeli nemli bir cilt kolay çatlak oluşturmaz,hamile bayanın aşırı kilo vermesi de çatlak oluşumunda önemli faktördür.

Çatlak oluşumuna karşı yapılması gerekenler;hamilelik süresince hem bebeğin hem kendi vücut sağlığı için günde en az 2 litre su alımı önerilir, eğer normalde de kuru bir cilde sahipseniz sık sık nemlendirici sürmenizde büyük yarar sağlar,doğal olan bitkisel yağlar ile vücudunuza masaj yapmak oluşucak çatlaklıkları önler.

Çatlaklıklara karşı doğum sorası yapılması gerenler;hamilelik sürecinde yapıldığı gibi günde en az 2 litre su içilmeye devam edilmeli,sebze ağırlıklı beslenerek çatlakları azaltabiliriz,az yağlı kremler ile karın bölgesine ve basenlere hafif masaj yapmak,çatlakları azaltmada etkilidir.

Çatlak izleri ikiye ayrılır: Kırmızı ve beyaz çatlaklar. Kırmızı çatlaklar, taze izlerdir. Henüz yeni olup, yüzeye çıkarlar ve tedaviye çok daha çabuk cevap verirler. Bu izlerin kırmızılığı, oluşma safhasında çatlağın önüne çıkan kırmızı damarlardan kaynaklanır. Beyaz çatlaklar ise bir veya daha fazla yıldır deride olan çatlaklardır.
 


İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bebeğiniz Anne Karnındayken Hangi Sesleri Duyar

 • 6-12 Yaş Gelişimi

 • Bebekler Neden Ağlar

 • Doğmamış bebek

 • Anneler günü ne zamandan beri kutlanıyor

 • Bebeğinizin Gözü Ne Renk Olacak

 • Yumurtalık Kisti Bebeği Ve Doğumu Etkiliyor Mu

 • Kardeş kıskançlığı hakkında yapabilecekleriniz

 • Doğum Çatlaklıkları ve Çözümleri

 • Çocuğunuza Yumurtayı Mutlaka Yedirin

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2994
  Aldığı Puan : 7
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 09.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar