Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Çek Cumhuriyetinde bulunan Astronomik Saat hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Tatil Önerileri
/Dosyalar/2933_cek-cumhuriyetinde-bulunan-astronomik-saat.jpg

     Astronomik saat terimi, saati göstermenin yanında, astronomik olarak tanımlanan verileri de sağlayan saatler için kullanılan genel bir terim. Bu astronomik verilere; Ay ve Güneş’in gökyüzündeki konumu, Ay fazı, Güneş’in Zodyak burcu ve ekliptik üzerindeki konumu, sidereal zamanın yanında Ay düğümleri (tutulmaları belirtmesi açısından) veya dönen yıldız haritası gibi diğer veriler dâhildir.
     Astronomik saatler, genellikle dünya merkezli model üzerinde tanımlanan Güneş sistemini temsil ederler. Kadranın merkezi genellikle Dünya’yı temsil eden bir disk veya küre ile işaretlenmiştir. Güneş çoğunlukla altın bir küre ile belirtilir ve 24 saatlik analog bir kadran üzerinde Dünya’nın etrafında dönüyormuş gibi görünür. Bu mekanizma, hem bugünün bilgileriyle, hem de Kopernik öncesi Avrupa’nın dünya görüşü ile örtüşür.Saat üstündeki 12 saat dilimini 12 burcun sembolleri göstermektedir.
     Günümüzde hala çalışan en eski astronomik saat olan Çek Cumhuriyet'inde bulunan, Prag Astronomik Saati’nin tarihi 1410 yılına dayanır. Saatin en eski kısmı Charles Universitesi’nde matematik ve astronomi profesörü olan Jan Sindel ve saatçi Mikulas tarafından tasarlanıp yapılmıştır. 1400'lerin sonlarına doğru gelindiğinde saat yeniden tasarlanmış ve gotik üsluba göre bir şekil kazandırılmıştır. 1552'de Jan Taborsky tarafından onarılan saat 16.yy’ı takip eden yıllarda birçok kez durmuş ve tamir edilmiştir. Saate, 17.yy’da hareket eden heykelcikler yerleştirilmiş ve Havari motifleri 1865-66'daki büyük tamirat sonrasında eklenmiştir. Saatin üç bileşeni mevcut; birincisi Güneş ve Ay’ın pozisyonlarını gösteren kadran; diğeri havarilerin ve saat etrafında hareket eden diğer cisimlerin hareketini takip eden, gösteren mekanizma ve madalyonlu ve ayları temsil eden bir takvim kadranı. Yerel efsaneye göre Prag Konsülü’nün emriyle kör bırakılan saatçi Hanus, işini yapamaz hale gelince bu durum karşılığında saat kulesini 
bozar; sonra uzun yıllar onarılmaya çalışılsa da bir müddet saat çalışmaz. İnanca göre eğer şimdi de saat ihmal edilirse çok büyük bir felaket olacak ve zaman soyutlanacak. Efsanenin dışında saat kulesi fazlasıyla turist çeken bir yapı.Hanus usta hakkındaki bir diğer rivayete göre; ustanın saati yapmasıyla şehre büyük bir ilgi gelir, öyle başka diyarlardan sırf saati görmek için gelenler olur ve kendi şehirlerine de yapması için Hanus ustaya teklif götürürler ancak o kabul etmez. Kısa bir süre sonra bu teklifler kralın da kulağına gidince başka şehirlerde böylesine görkemli bir saatin olmasını istemediği ve sadece kendi ülkesinin ilginç olmasını istediği için Hanus usta bir daha saat yapamasın diye gözlerine mil çektirir. Bu olaydan sonra işini bir daha yapamaz hale gelen Hanus Usta kendini saat çarkının devinimine bırakarak intihar eder, amacı saati çalışamaz hale getirmektir. Bu olaydan sonra saat bir elli yıl kadar onarılamaz; sonra yapılan sürekli çalışmalar sonucunda olumlu sonuç alınır.
     Saatin etrafında ve altında dörder tane kukla bulunmaktadır, bunlar insanlara neleri yapmaları ve yapmamaları gerektiğini anlatır. Saatin etrafındaki kuklalar yapılmaması gerekenleri anlatırken aşağıdakiler yapılması gerekenleri simgeler.
Yapılmamasını öğütleyen kuklalardan biri “kibirlilik” simgesidir, elinde ayna vardır ve kendi kendisine bakmaktadır, diğeri elinde altın torba olan bir tüccardır “cimrilik” sembolüdür; üçüncü kukla ise iskelettir; bu da “yaşamdan zevk almamayı, heyecansızlık ve isteksizliği” belirtir, son kukla da şehvet timsalidir. 
     Gelelim yapılması gerekenleri öğütleyen kuklalara; sırasıyla ilim, adalet, eğitim ve astronomiyi ifade ederler. Her saat başı 12 Havari saatin önünden geçerler, aynı zamanda bir iskelet ölümü hatırlatırcasına başını aşağı yukarı sallarken, diğerleri insanların ölüme olan korkusunu ifade edercesine “hayır” anlamında başlarını sağa sola sallarlar. Saat, insanlara er ya da geç ölümün kaçınılmaz olduğunu ve yaşadıkları her an ölümün onlara yakın olduğunu anlatmak amacıyla yapılmıştır, en ilgi çekici saat kulesidir.


İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Hakkari Kelat Sarayı

 • Çek Cumhuriyetinde bulunan Astronomik Saat

 • Van Adır Kilisesi

 • Romada kaç tane havaalanı var

 • Artemis Tapınağı

 • Kelebekler Vadisi Muğla

 • Barbados adası mini rehber

 • Van Akdamar Kilisesi

 • Bali’de Görülmesi Gereken 11 Yer

 • Budapeşte turunda neler yapabiliriz

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 1882
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4992008 seconds